MacBook White
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 30.08.07

Salutare,

Am un MacBook white, generatia 2006, si a carapat HDD-ul si tastatura e defecta (tastele 0 si CMD), stiti cumva ce HDD trebuie, un model sau unde pot gasi unul vechi si eventual o tastatura (originala e germana, dar cred ca merge si una US) ?

Thanks.

Semnătură 

Mac 4 Ever!

Mac Mini Late 2012
Intel i5 @ 2,5 GHz / Intel HD 4000 / 500 GB HDD

iPad Mini 4G

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Tg.Mures
Macuser din: 11.01.08

Din cate imi aduc aminte cel original era HDD SATA 2,5”  de 120 sau 160Gb deci de la marimea asta poti cauta .Eu imi aduc aminte ca montasem in al meu , cand inca il mai aveam , unul de 320Gb si a mers foarte bine. Referitor la tastatura ea vine schimbata cu top case-ul impreuna , nu cred ca merge schimbata separat .Dar iti sugerez sa incerci sa le cureti , daca reusesti acele taste, poate au umezeala sau au intrat ceva fluide accidental.

Semnătură 

Publicitatea este minciuna legalizată-H.G. Wells

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 30.08.07

Multumesc mult; am sa icerc sa curat tastele si saptamana asta o sa caut un HDD.

Semnătură 

Mac 4 Ever!

Mac Mini Late 2012
Intel i5 @ 2,5 GHz / Intel HD 4000 / 500 GB HDD

iPad Mini 4G

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 15.11.08

Salut, pe vechiul meu MB negru am instalat un SSD Kingston de 120GB. Ii da o viata noua si merita investita, chiar daca nu vei atinge viteze impresionante cu el.

Intra pe ifixit, vei gasi toate ghidurile de care ai nevoie pentru curatare si instalare. Poti lua orice SSD SATA, sunt backwards compatible cu modelul tau.

Semnătură 

Setup: cateva produse Apple pe care nu simt nevoia sa mi le afisez aici.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Faversham, UK
Macuser din: 24.06.06

Eu inca am un MacBook alb, “early 2006” (primul MacBook cu procesoare Intel), care functioneaza inca cu HDD-ul original: 60 GB SATA. In cei 11 ani si jumatate de folosire continua nu am avut nicio problema majora cu el.

Singurul upgrade a fost schimbarea RAM-ului, de la 2 x 256 MB la 2 x 1 GB. De asemenea, am inlocuit bateria originala cu o alta, asa-zisele “compatible”, care insa nu s-a ridicat nici pe departe la calitatea celei originale.

Acum cativa ani, nevasta-mea a varsat lichid peste tastatura si aceasta nu a mai functionat. Am fost nevoit sa inlocuiesc intreg ansamblul Tastatura - Touch Pad - Palm Rest cu unul recuperat din alt MacBook. Confirm ca NU SE POATE inlocui numai tastatura.

iFixit este prietenul tau - urmareste instructiunile de acolo si nu vei avea probleme.

Semnătură 

Valentin Voica
(MacBook 13.3” Mid 2006 - 1.83 GHz Intel Core Duo, 2 GB RAM, 60 GB HDD)
(MacBook Air 13.3” Early 2015 - 2.2 GHz Intel Core i7, 8 GB RAM, 256 GB SSD)