rMBP 2015 și conexiunea HDMI
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 01.03.07

Încerc să conectez un rMBP la un monitor Dell U2515H prin cablul HDMI (să eliberez un port Thunderbolt) - dar nu funcționează. Dacă-l conectez prin TB (miniDisplayPort), totul e ok. Ce se poate face (dacă se poate) pentru a folosi conexiunea HDMI?

Semnătură 

The Day Is My Enemy

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti,Vanghelistan
Macuser din: 06.10.06

În primul rând ți-l vede?Adică se închide pentru o fracțiune de secundă ecranul mbp-ului când conectezi cablul/monitorul?

Semnătură 

MBP Late 2016 2.9 Quadcore I7,AMD Radeon Pro,512 SSD
IPhone 7 128 Gb, IOS 10.1
Iphone 6 64 Gb, IOS 9.1.2
Iphone 5S
Iphone 4S
Ipad….
Aprilia Mojito

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Da. Se schimbă și rezoluția display-ului MBP. E cablu original Apple.

Semnătură 

The Day Is My Enemy

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member

Ceva în protocolul HDCP sau EDID nu functionează corect.Încearcă să descarci resolutionator și acolo vei putea să schimbi între diferite rezoluții/refresh rate.Aici cred că este buba ta.Altfel, ce ai putea să mai încerci, este să conectezi monitorul,
System preferences-displays-gather windows-scaled - și aici să schimbi un pic.O altă posibilă problemă poate fi cablul care poate este hdmi 1.2 sau 1.4, iar ce este peste full hd(1920/1080), în principiu, cere hdmi 2.0.

Semnătură 

Iphone 5S
Iphone 4S
Ipad….
Aprilia Mojito

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
catalin_o2001 - 17 Martie 2017 09:55 PM

Ceva în protocolul HDCP sau EDID nu functionează corect.Încearcă să descarci resolutionator și acolo vei putea să schimbi între diferite rezoluții/refresh rate.Aici cred că este buba ta.Altfel, ce ai putea să mai încerci, este să conectezi monitorul,
System preferences-displays-gather windows-scaled - și aici să schimbi un pic.O altă posibilă problemă poate fi cablul care poate este hdmi 1.2 sau 1.4, iar ce este peste full hd(1920/1080), în principiu, cere hdmi 2.0.

Nu știu ce cablu e (e împrumutat de la un dealer Apple), dar e original Apple. Resolutionator nu pare să ajute: detectează Dell-ul, dar acesta rămâne în stand-by. Nici SysPref / gather windows n-a rezolvat nimic. Să iau alt cablu HDMI?

Semnătură 

The Day Is My Enemy

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRank
Jr. Member

Chiar dacă nu e cablu hdmi 2.0 tot ar trebui să poți afișa full hd….Poți să mai incerci ceva.Dă-i mirroring off.S-ar putea să nu vrea rezoluția pe care o scoate în mirror.După care, gather windows și vezi din nou ce rezoluții îi poți da.

Semnătură 

Iphone 5S
Iphone 4S
Ipad….
Aprilia Mojito

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Nu merge nicicum, doar cu incantații magice n-am încercat, în rest le-am făcut pe toate… Na, asta e. (Pe un TV 4K merge fără probleme; doar pe monitor nu vrea.)

Semnătură 

The Day Is My Enemy