2 din 2
2
Mac os x pe un NON-apple
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 02.08.06

Eu folosesc un Dell Optiplex 780 cu 10.6.8
Depinde mult de cerintele pe care le ai de la computer.
Ca si rezolvare wireless am folosit Asus USB N-13

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

De ce ai rămas la 10.6 ? Probleme de compatibilitate a Dell-ului tău cu OS X-uri mai noi ?

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRank
Member

Nu aveam nevoie de mai mult.
Stii ca 10.6.8 este foarte rapid.
Ghidurile gasite pe net sa-i pun ceva mai nou nu mi-au mers.
Nu mi-am batut capul nici macar pentru placa de sunet si retea pe fir.
Il folosesc pentru recuperare de date, 4 harduri, etc…

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: 
Macuser din: 20.06.09

Si eu ma bucur pentru hotararea administratorului de a permite discutii cu si despre Hackintosh, este chiar un lucru important in ziua de azi. Eu de prin 2009 de cand mi-am cumparat primul MacBook Pro, am devenit un fan Apple, insa schimbarile din ultimii ani mi se par chiar ridicole… Acum 4-5 ani inca eram ferm convins ca urmatorul meu laptop / desktop va fi tot de la Apple, dar modelele scoase recent nu mi se mai par utile pentru mine, in special pentru ca s-au eliminat / rarefiat port-urile si pentru ca mai nou tot mai multe componente sunt montate direct pe placa de baza, nemaiavand posibilitatea de a le schimba / upgrada acasa. De Windows vreau insa in continuare sa ma feresc cat mai mult, deci ar mai ramane doar Linux-ul, dar cumva nici Linux-ul nu mi se pare asa “perfect” cum este Mac OS X cu care m-am obisnuit. Ideal ar fi daca si Apple ar observa “problemele”, ca nu toti consumatorii isi cumpara produse Apple doar pentru design si pentru ca este un mar muscat pe ele, unii au nevoie si de performanta si utilizabilitate. Produsele Apple au ajuns mai nou un fel de produse de fite, adica multi si le cumpara doar pentru a naviga pe net si pentru a viziona filme, astia intr-adevar nu au nevoie nici de port-uri si nici de performanta prea mare. Dar cu restul utilizatorilor cum ramane? Vrand-nevrand tot la Hackintosh ajungem…

[ Ignoră ]   [ # 20 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj Napoca - Bucuresti
Macuser din: 31.07.10

Am hackintosh de un an jumate, se comporta impecabil, am avut 10.11 iar acum am 10.12 cu update făcut direct din appstore fără absolut nicio problema
Cu o investiție de aproape 5.000 de lei am făcut un hackintosh peste macpro, recomand, e putina bătaie de cap la început dar merita

Semnătură 

CustoMac Pro - 27” | i7 4,4 Ghz | 16 GB RAM | GTX 970 4GB | 120 SSD + 6 TB HDD
iPad Mini Retina 32GB
iPhone SE 16GB
Apple Watch Series 1

Prin colectie:
iBook G4 - 12” | iBook G3 - 12” | Powerbook G3 - 12” | iPod Classic 5th Gen

[ Ignoră ]   [ # 21 ]
RankRank
Jr. Member
Din: LUGOJ Jud. TIMIS
Macuser din: 09.08.07

Dupa o lunga perioada de inactivitate…din cauza faptului ca am cam parasit padurea de mere..si am incercat merele negre de la altii…am revenit si salut ideea topicului legat de Hachintosh. Nu am fost niciodata fan Hachintosh dar cum bugetul a inceput sa scada si vechile Mac-uri de prin casa au devenit tot mai depasite (MacMini 1.1 1.66, Macbook 1.1 1.83) am instalat pe ele Linux pentru a putea folosi aplicatii mai noi (Ex. Browsere, Eagle,SciLab,Arduino etc ..). Excluzind placa video incorporata pe aceste Mac-uri sunt inca foarte multumit de ele deoarece sunt FOARTE ROBUSTE si trouble free !. Pentru ca doream un calc mai bun, capabil sa ruleze aplicatii mai noi si sa pot fi si eu macar odata in rindul lumii am decis sa fac un Hachintosh. tonyx86 mi-a fost ca ghid si in 1300 RON am un PC cu i3, HDD 1 TB, 8GB DDR3(si sursa si carcasa toate noi) ce ruleaza foarte frumos 10.12.6 cu update-uri facut direct din app store fara twiking sau alte probleme. Totusi nu este perfect !!! Safari blocheaza sistemul la anumite pagini cu mai multe animatii de tip FLASH si sunt nevoit sa le accesez din Chrome(care merge perfect !) si inca nu am gasit o placa de retea Wireless compatibila.

Semnătură 

eMac G4 1,25 Ghz,Power Mac G4 dual 500(acum 1.3 Ghz),  286 Olivetti, mai multe mere, 1 para smile
Mac mini 1.66 Ghz,MacBook 13 White

[ Ignoră ]   [ # 22 ]
RankRankRank
Member

Pentru Wifi folosesc Asus USB-N13 dongle

[ Ignoră ]   [ # 23 ]
RankRank
Jr. Member
Din: LUGOJ Jud. TIMIS
Macuser din: 09.08.07
Alexandru Cioba - 04 August 2017 02:41 PM

Pentru Wifi folosesc Asus USB-N13 dongle

Din ce am citit pe net acest adaptor functioneaza pina la 10.7 fara probleme..mai sus sunt probleme de compatibilitate, Multumesc pentru informatie.Momentan ramin pe reteaua gigabit deoarece routerul meu duce peste 300 Mb/s la fel si conexiunea…ma deranjeaza doar cablurile ce trebuiesc mutate si plimbate prin toata casa.

Semnătură 

eMac G4 1,25 Ghz,Power Mac G4 dual 500(acum 1.3 Ghz),  286 Olivetti, mai multe mere, 1 para smile
Mac mini 1.66 Ghz,MacBook 13 White

2 din 2
2