Toothless: i7 6700K, ASUS ROG Maximus VIII Formula, Sierra
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucureşti
Macuser din: 30.11.07

Neata, iata experienta mea hackintosh smile

Cum iMac’ul meu mid-2011 dadea semne de oboseala cand il puneam sa exporte fotografii din Lightroom, iar oferta actuala a celor de la Apple pentru zona desktop era cu cateva generatii in urma la capitolul hardware, am decis sa-mi construiesc singur un hackintosh. L-am construit in particular pentru Lightroom si Photoshop.

Am stiut de la inceput ca vreau sa-i pun racire pe apa, ca sa-l pot overclocka, asa ca am ales placa de baza ASUS ROG Maximus VIII Formula, care vine din oficiu cu racire pe apa integrata si un procesor K, cu multiplierul deblocat.
Pentru SSD, am ales o varianta M.2 NVMe, care atinge viteze de 2.4 / 3 Gbps (R/W), iar memoriile au cele mai mici latente (C14) pentru cea mai mare viteza (3200Mhz).
Ca sa-mi functioneze tastatura si touchpad’ul Apple, a trebuit sa-mi iau o placa dedicata WiFi / BT compatibila nativ cu macOS.
Multe alegeri le-am facut si cu pentru designul lor (color scheme in particular), pentru ca am ales o carcasa deschisa.
La partea de sunet, am mers pe o solutie de mini-amplificator, BT receiver, bookshelf speakers si sub.
Cu un cost de aproximativ $3000 (n.b - puteam avea ceva similar pe la vreo $1700, dar am fost geek raspberry ), am performante foarte apropiate de un Mac Pro de $7500: GeekBench Score

IMG_7409_2.jpg

Componente
* CPU: Intel i7 6700K
* MB: ASUS ROG Maximus VIII Formula
* RAM: G.SKILL 32GB (2 x 16GB) TridentZ Series DDR4 PC4-25600 C14
* GPU: MSI Gaming GTX 960 4Gb OC Twin Frozr-V
* SSD1: Patriot Hellfire 240GB PCIe Gen3 x4 (M.2)
* SSD2: Kingston HyperX Savage 480GB
* HDD: Western Digital Red 2Tb
* WiFi / BT: Fenvi FV T-919
* Cooling: custom water loop (mult prea multe componente individuale ca sa le listez)
* PSU: Corsair AX Series, AX760, 760 Watt
* Case: Thermaltake Core P5

Instalare:

Am urmat acest ghid de instalare, pentru ca are un build similar cu al meu, cu aceleasi puncte dificile pe parcursul instalarii (cum ar fi SSD’ul NVMe, care nu este suportat nativ de macOS). Totul este functional, mai putin Photos si continuity, pentru care nu m-am agitat foarte tare (le folosesc doar pe MacBook Pro, nu le simt lipsa pe desktop).

Acum.. ma cam bate gandul sa construiesc un inlocuitor si pentru Mac Mini’ul pe care-l folosesc drept media center raspberry

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 23.05.12

Foarte tare build-ul!
Desi anumiti sceptici de aici vor spune ca cu $1700 isi vor lua ultimul rMBP, habar nu au de diferentele de putere/calcul.

Semnătură 

*am multe device-uri Apple si nu simt nevoia sa le expun aici*

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member

Multumesc pentru aprecieri smile

Eu am mers spre experienta Mac Pro, ca MacBook Pro am deja si-l folosesc atunci cand am de editat in avion (si ma enervez ca e lenes). 

Cred ca unul dintre cele mai importante upgrade’uri este SSD’ul M.2, care practic face acelasi salt de performanta (de vreo 5x) pe care le-au facut primele SSD’uri aparute, fata de HDD’uri. Evident, ajuta si un CPU overclockat (trebuie sa-mi gasesc un moment sa-l stresez mai mult, pentru ca am senzatia ca poate duce peste 5 Ghz).

Iar la bani, cum mentionasem si mai sus, puteam ajunge mult mai jos, dar am facut alegeri de geek / de design. Ca exemplu, numai racirea pe apa custom m-a costat vreo $600, pe cand puteam obtine performante destul de apropiate si cu o racire all-in-one de $100; sau pe SSD’ul HyperX am dat cu vreo $50 mai mult decat pe echivalentul Sandisk numai pentru ca avea front plate’ul rosu; memoriile puteau fi la jumatate de pret, daca luam ceva generic, sau cu latente mai relaxate; placa de baza putea fi vreo $120 in loc de $350 daca nu insistam sa aiba racire pe apa integrata.. si tot asa.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10

Arata impresionant. Carcasa e superba. Nici nu stiam ca exista asa ceva.

Semnătură 

Mac: MacBook Pro Retina 15’’ (Early 2013), i7 2.7GHz, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Phone: iPhone 7 Plus 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch Stainless Steel 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB
Wireless: Time Capsule 2TB (2013)

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member

Multumesc smile

In principiu ea ar mai avea si un panou de plexi care vine peste componente, dar cum placa de baza are butoane de start / reset pe ea, prefer sa le folosesc asa, in locul celor ale carcasei.

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Interesant build-ul si clar are sex appeal smile.
Folosesc pe post de workstation un build de acum 5 ani, windows 10 cu hyper-v (home lab), merge si acum ok dar isi arata limitarile, schimbat intre timp ssd-urile, placa video, ram. Limitarile sa vad in doar 4 physical cores (8 cu HT, so no more than 20% fata de cele 4 cores), 32 GB RAM, numarul redus de pcie lanes, no nvme pcie.
Cum nu ma intereseaza OSX ma tot gandesc la AMD si la eficienta cost/performance. Cochetam cu ideea
- Ryzen 1700 £229
- 64 (4x16GB) GB G.Skill DDR4-3200 cam scump :( £874
- ASUS PRIME X370-PRO £134
- Samsung (MZ-V6E1T0BW) 1TB EVO PCI Express 3.0 x4 NVMe Solid State Drive £403
- Thermaltake Versa H15 M-ATX Gaming Case £38
- Corsair CP-9020102-UK CX550M 550 W 80+ £57
- SAPPHIRE RX 560 Pulse 4 GB £115
Total £1850 = 2100€
Ma mai gandesc :p

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 2 | iPhone 6 & 7 | Apple Watch I | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Am zis și eu prin vară să dau o tură cu Ryzen să văd ce poate.

Zis și făcut, luat placă Asus Prime B350M-A, procesor Ryzen 7 1700, și un dimm Crucial DDR4 16GB 2400 MHz CT16G4DFD824A.
Cu socoteala să testez șandramaua fără să mă arunc la 64 GB ram, dacă totul merge bine mai iau 3 dimm-uri.

Asamblat, testat, lăsat cu memtest vreo 24 de ore, totul pare ok.

Aproape.

ESXi 6.5U1 merge numai cu hyperthreading-ul oprit, deși pe forum-uri umbla vorba că la U1 s-a rezolvat buba. Cu hyperthreading mie mi-a dat instant PSOD.
Plus că la PCI passtrough nu merge să dai câte un periferic individual la passtrough, merge numai grupir în funcție de cum sunt grupate pe bus.
Deci inutilizabil cu ESXi.

FreeBSD. Pe forumuri umblau vorbe de instabilitate, dar la mine a mers ok. Am experimentat cu forkbomb și stress, m-am declarat mulțumit.
Așadar, decid să-l fac FreeBSD box. Mai cumpăr încă 3 dimm-uri. Același part number cu primul dimm.

Ei, ghici ce.

Primul dimm, singur, merge ok.
Cele trei dimm-uri luate ulterior, împreună, merg ok.
Toate patru, împreună, erori instant în memtest. Am umblat la timing-uri până am decis că-mi ajung 48 GB ram.
E drept că deși toate patru au același part number, CT16G4DFD824A, dmidecode zice ceva ușor diferit la primul. Asta e, ghinion, memoriile se cumpără toate la un loc.

Toată povestea de mai sus a fost ca să argumentez că Ryzen nu-mi pare deloc o platformă stabilă, nici nu se compară cu Intel.
O fi mai performant la cost și consum dar e ca un motor cu avansul tunat care mai dă o detonație pe ici pe colo.

Jucăria mea merge acum ca server FreeBSD cu vm-uri bhyve, în configurația asta e stabil, dar mi-a luat prea mult să ajung cu el la stadiul ăsta.

Asta am avut de zis despre Ryzen, aviz amatorilor.
Ca să nu mai spun că la capitolul *ac*itosh nu e recomandat AMD. Găsiți pe forumurile de specialitate un kernel cu suport Ryzen dar mi se pare prea complicat față de un box Intel.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

multumesc Maclean pentru impresiile tale, foarte utile smile. Tocmai de asta am dat si eu un pic pause la proiect, astept sa vad mai multe detalii. Din ce am citit eu pe TechNet pentru ca AMD a fost aproape invizibil in ultimii ani nu a mai primit atentie de la producatorii de hardware si software. Microsoft umbla acum la cod pentru a optimiza si pentru AMD.

De pe Technet:
“I have a Ryzen 7 1700x with a mather board msi x370 Gaming pro carbon. Where I load the Visual Studio Emulator for Android over Hyper-V, the PC Power Off without any alert. The problem is not virtualization, The android emulator of visual studio uses intel HAXM; which only runs/install if you have a “genuineintel” chip;

something intel always do to manipulate benchmarks and people:

https://www.extremetech.com/computing/193480-intel-finally-agrees-to-pay-15-to-pentium-4-owners-over-amd-athlon-benchmarking-shenanigans

however, if you run develop in linux, the android emulator from android studio will work perfectly fine.”
Deci software optimizat pentru Intel genuine

Microsoft answer:
“Hyper-V is supported and works great with the latest AMD Ryzen and Epyc processors. Period. There is only one feature today that doesn’t work with AMD processors and that is nested virtualization. It’s on our list to address this. (No, can’t say when). Jeff Woolsey, PM Windows Server”
Deci mai astept un pic pana baietii mai optimizeaza produsele plus si producatorii de MB se mai maturizeaza pe AMD.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 2 | iPhone 6 & 7 | Apple Watch I | aptv 2 & 4 | AirPort Express