iOS 11 + OS X El Capitan [Enter iPad passcode to finish reinstalling OS X].
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Moderator
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

Aseara am instalat iOS 11 beta 1 pe iPad-ul meu si dupa am instalat El Capitan pe curat pe un Mac mai vechi, ce avea Yosemite.
La finalizare imi cere passcode-ul iPad-ului cu iOS 11. L-am bagat gresit intentionat, nu m-a lasat sa trec mai departe. Abea cand l-am bagat corect mi-a finalizat instalarea.

Stiti ceva de asta ? Nu am auzit pe nimeni sa fi mentionat.

Imagini atașate
IMG_2446.jpg
 Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 23.10.06

Cred ca e vorba de autorizarea in doi pasi…eu am instalat un program de curatat mail si icloud a generat o parola speciala pentru acea aplicatie
foarte bune metodele…greu de spart de altii

Semnătură 

———————————————————-
MacBook Air 13 early 2015
AppleTV 4K Living
AppleTV 4 Dormitor
iPhone 7 32GB
AppleWatch 42 White
Apple Airpods
AirPort Extreme AC
Airport Express 802.11N Gen.1 X 2 buc
———————————————————-
Apple Home activat,termostate,lumini si senzori

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Moderator
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

2-step mi-a cerut inainte de asta, am autorizat login-ul de pe Pro si apoi mi-a generat codul de 6 cifre.
Dupa 2-step mi-a cerut passcode-ul tabletei.

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Eu am o ușoară impresie că e vorba de end-to end encryption pentru iMessage.

Până acum (până la iOS11) iMessage nu sincroniza între device-uri modificările efectuate de pe unul din ele.
În keynote au spus că iOS11 și High Sierra aduc iMessage sincronizate între device-uri, iar end-to end encryption rămâne.

Dacă eu Alice am dispozitivele iPhone A, iPad B și Mac C, iar ale tale Bob sunt X,Y,Z, iar Alice îi trimite lui Bob un iMessage de pe A, ok, Bob le primește pe X,Y,Z, iar Alice vede mesajul transmis pe A, B, C.
Apoi, într-un moment de schimbare de dispoziție, Alice șterge de pe iPhone A mesajul trimis. Dar mesajul rămâne pe B și C - asta acum, pe iOS 10.

În iOS11, ca modificările să se sincronizeze pe B și C, dispozitivul A are nevoie de un hash al codurilor de acces de pe B și C, pentru ca B și C să primească diff-ul cu end-to end encryption.
Cu alte cuvinte, pre iOS 11 iMessage este criptat cu cheie Apple, hash cod de acces dispozitiv A care trimite, și o cheie asociată id-ului iCloud destinatar Bob, de unde apoi primesc dispozitivele X,Y,Z.
Începând cu iOS 11 iMessage este criptat cu cheie Apple, hash cod de acces A, hash cod de acces B, hash cod de acces C, cheie asociată id-ului iCloud destinatar Bob.

Așa că noroc bun agențiilor care umblă după metode de aflat coduri de acces iOS ...

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

‹‹ iOS 10.3      problema cu recovery key ››