Redare filme de pe Macbook Pro pe TV
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 17.07.16

Salut, am un Macbook Pro Retina 2015, 2.7 i5 8Gb RAM placa Intel Iris Graphics 6100 si vreau sa redau printr-un cablu HDMI filme pe un TV Samsung LED UE32D6000.
Am o singura problema: filmele se vad pe TV cu acel Soap Opera Effect, care pe mine ma scoate din minti. Pe laptop se vad normal, dar cand le redau pe TV, apare acest Soap Opera Effect.
Imi puteti spune daca exista vreun workaround in asa fel incat sa scap de blestematul ala de efect?

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Caransebes
Macuser din: 05.02.11

Buna ziua,
problema este de la tine de la lcd/led.Trebuie dezactivate ceva setari de la imagine .Nu stiu ce meniu are lcd ca sa pot fi mai exact ,incearca si cauta cu google acest **defect**,eu am gasit cel putin 10 linkuri .......
O zi faina

Semnătură 

From Russia with love guy

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

Pune-l pe GameMode ; asa se dezactiveaza prostiile alea de motion light, dynamic contrast si mai stiu eu ce.
Am si eu TV Samsung 4K, iar pe GameMode nu face figuri conectat nici la Mac-uri, nici la console..

smile

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
Rank
Newbie
Din: 
ion324 - 13 Iunie 2017 01:07 PM

Buna ziua,
problema este de la tine de la lcd/led.Trebuie dezactivate ceva setari de la imagine .Nu stiu ce meniu are lcd ca sa pot fi mai exact ,incearca si cauta cu google acest **defect**,eu am gasit cel putin 10 linkuri .......
O zi faina

smile E evident ca inainte de a scrie aici, am cautat pe Google. Am dezactivat toate setarile alea, SOE-ul apare doar daca incerc sa redau ceva de pe Macbook, in rest se vede normal.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
Rank
Newbie
Din: 
hamilton - 14 Iunie 2017 01:17 AM

Pune-l pe GameMode ; asa se dezactiveaza prostiile alea de motion light, dynamic contrast si mai stiu eu ce.
Am si eu TV Samsung 4K, iar pe GameMode nu face figuri conectat nici la Mac-uri, nici la console..

smile

Nu am GameMode, am doar Dinamic, Standard, Natural, Film. O sa le incerc oricum pe toate, poate merge ceva.