Airport Time Capsule 3TB si conectare RCS-RDS
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 25.06.17

Buna Ziua
Am va rog o rugaminte la voi; am achizitionat un Airport Time Capsule 3TB si am incercatbsa il conectez wan la router-ul RCS-RDS. Device-ul este conectat in retea insa nu are semnal de internet si nu il pot folosi ca sa extind reteaua. Ma puteti ajuta sa il conectez ca sa functioneze corespunzator!?
Multumesc
Catalin Mihaescu
0730709496

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Caransebes
Macuser din: 05.02.11

buna,
depinde cum ai conexiunea de la rds.Nu stiu unde locuiesti ,cum primesti conexiunea de net ,te ruogam sa fi mai explicit..Eu de exemplu am net si prin fibra optica si prin cablu.
O zi faina

Semnătură 

From Russia with love guy

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 25.06.17

Multumesc, Ion. Stau on zona garii Basarab si am internet prin fibra, fibra care intra in casa direct in router-ul lor, al celor de la RCS. Spune-mi, te rog, daca mai ai nevoie de alte detalii.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
Rank
Newbie
Din: Brasov
Macuser din: 28.02.15

Este router sau GPON? Daca este router si conectarea prin PPPoE se realizeaza direct in echipament atunci pe interfata WAN a TC-ului pui DHCP (si o sa-si ia el automat din clasa 192.168.x.x sau ce clasa privata ai).
Daca este GPON atunci conectarea o vei face pe TC prin userul si parola de la PPPoE (sau prin IP-ul public static, daca ai abonament business).

Ce model de router ai/GPON?

Semnătură 

 MacBook Pro (Retina, 13-inch, Mid 2014, i5 2.6-3.1 Ghz, Intel Iris 1536 MB , 16 GB RAM, SSD 128GB + JetDrive 330 128GB)
 iPhone 7 RED (128GB)
 Watch Sport 42mm

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Caransebes
Macuser din: 05.02.11

SINT mai multe modele de Gpon de la rds ,eu personal am un model mai nou care are wi-fi incorporat si cu 2 ieșiri de lan.Nu știu ce model deții tu ,dar bănuiesc ca inițial Internetul a mers si vrei sa adaugi lingă si un time capsule. Totul depinde de ce model ai primit,
1—unele modele sint cu 4 ieșiri lan si acolo trebuie umblat( am înțeles ca nu toate ieșirile lan sint active)
2—ai primit doar un modem si lingă el îți trebuie un router si la el ( router / time capsule) trebuie configurat Userul si pas.
3—alt model
4—rețeaua este configurată si dorești doar sa adaugi TC
Te rog sa detaliezi.
O seara frumoasa

Semnătură 

From Russia with love guy