Airport TimeCapsule 2Tb 802.11n (4th Generation) v7.6.8
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Mangalia
Macuser din: 28.11.11

Salutare MacUseri.

(Nu am mai dat pe aici de mlt timp… )

Am o rețea cu iMac’s și Windows 10. Folosesc un TC pentru filesharing și access la internet. Toate bune și frumoase, până într-o zi, când, subit și fără să mă informeze, windowșii au refuzat sa se mai conecteze la sharingul de pe TC. Că nu vor, că, vezi Doamne, e Apple și nu altceva. I-am rugat frumos printr-o restartare, mai m-am rățoit un pic și am șters conexiunile, nu vor.
Partea ciudată e ca văd discul, dar nu văd directorele. Daca mapez direct \\ip\\NumeDisk\Director\ merge de mai mare dragul… Deci nu merge listingul fisierelor.

Voi ați intâlnit asa ceva? Nu mai știu daca a fost după ce am upgradat la ver. 7.6.8 sau inginerii de la windows au scos vreun add-on / upgrade la win10.

Ce am încercat până acum: activare/dezactivare firewall windows, incercat acelasi workgroup pentru windows, schimbat nume disk, etc, etc… Am rămas fără idei.

Acum accesul de pe windowși de face prin mapare directa a fisierului in care utilizatorii trebuie sa lucreze.

Aștept cu interes o idee/sfat/ciocan/ceva (nu pot să inchid windowșii din pacate, am nevoie de ei… ).

Cu respect,

Florian.

Semnătură 

“Deep in the human unconscious is a pervasive need for a logical universe that makes sense. But the real universe is always one step beyond logic.” from The Sayings of Muad Dib by the Princess Irulan

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Ai aici câteva sugestii:
https://discussions.apple.com/thread/7226930

Aș încerca pe cea cu map network drive mai întâi și apoi trecerea adresei ip a capsulei la WINS pe windows-uri.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Mangalia
Macuser din: 28.11.11

Incercat… merge mapat, dar imi arata hdd-ul gol, fara niciun fisier. Daca pun calea pot vedea ce-i in director… alminteri nu. Icercat si cu WIN… nimic… reset TC, nimic… pe mac-uri merge fara probleme. TC este vazut de Airport Utility de pe windows, pot intra in setari, etc.
Am ramas fara idei…

Semnătură 

“Deep in the human unconscious is a pervasive need for a logical universe that makes sense. But the real universe is always one step beyond logic.” from The Sayings of Muad Dib by the Princess Irulan