OS X Lion bootable USB under Sierra
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 22.04.12

va salut,

un prieten de-al meu a achizitionat un air din 2010. Pretinde ca Sierra nu functioneaza cum ar trebui pe hardware-ul respectiv si ar dori s ail ajut cu un downgrade.
Eu am o retinuta de 13 pe care am downloadat cele doua imagini mai exact .app (lion si mountain lion ) bineinteles nu din store pentru ca nu se mai poate desi eu aveam Lion cumparat , in ideea in care voiam sa fac un usb bootabil si sa il instalez.
tin sa va anunt ca nu sunt foarte priceput motiv pentru care am cautat un software sa ma ajute mai exact Install Disk Creator si Disk Maker.

Disk Creator aparent nu se intampla aboslut nimic . nu imi creeaza de nici o culoare usb-ul.
Disk maker- am down versiunea mai veche care imi permite sa adaug imaginea de Lion sau ML dar la un moment dat dupa ce se creeaza 3 fisiere pe usb da o eroare
: The disk could not be created because of an error: An error occured: 1. 2017-08-20 16:17:46.181 defaults[13044:2042688]
The domain/default pair of (/Volumes/Mac OS X Install ESD/System/Library/CoreServices/SystemVersion, ProductVersion) does not exist

Orice sfat este bine venit.

Va foarte multumesc

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Tulcea
Macuser din: 26.08.06

Extrage .dmg-ul din .app si apoi cu Disk Utility da-i restore pe stick.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
Rank
Newbie
Din: 

am dat dar nu imi arata usb-ul bootabil pe air cand tin apasata tasta alt smile

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Tulcea
Macuser din: 26.08.06

L-ai facut cu Disk Utility?

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
Rank
Newbie
Din: 

am reusit ! iti multumesc foarte mult . apreciez

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 18.02.09

Si eu ma chinui sa fac un Yosemite bootabil… pana sa imi dau seama ca pot downloada din mac AppStore installer-ul m-am chinuit cu vreo 2 imagini care nu au mers.

Semnătură 

Multumesc:)