Inlocuire / reparere Mac-uri cumparate din RO in alte tari UE.
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

hello,

in trecut am schimbat fara probleme iPhone-uri si Mac-uri cumparate din alte tari de la Apple Store (Franta, Italia, etc) la noi in tara la Npumax / iStyle,  dar acum vreau sa fac fix invers.
am problema asta (penal pentru un laptop high-end, asa-i ? zici ca-i Toshiba) cu al meu 15” MBP 2016 si vreau sa-l duc sa mi-l repare / inlocuiasca.
in septembrie merg in Germania, l-as duce acolo frumos la Apple Store, nu m-as mai complica in tara cu trimis la Bucuresti and so on.

iStyle (de la ei l-am luat) a zis ca ma rezolva intre 4 si 8 zile cu un ansamblu nou. avand in vedere ca romanu ii mai lenes, cred ca in Germania scap si mai repede.
intrebarea mea este, oare o sa am probleme ca l-am luat din RO de la iStyle sau o sa il repare no questions asked ?
a mai incercat cineva ?

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

sorry pentru greseli, i’m mobile smile

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

https://store.apple.com/Catalog/Images/worldwidewarranty.html

If the product is portable, meaning that it can operate independently without a power cord, you may obtain warranty service worldwide. However, service will be limited to the options available in the country where service is requested.

Adică dacă trebuie să-ți schimbe top-case s-ar putea să zică cu nu au decât tastaturi AZERTY pe stoc.

Deasemenea:

Apple may require that you furnish proof of purchase details and/or comply with registration requirements before receiving warranty service.

Sper că l-ai înregistrat pe numele (AppleID-ul) tău de când l-ai luat. Poți verifica la: https://mysupport.apple.com

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Tastatura mea e layout INTL.
Colegul meu de apartament are MBP-ul tot cu TouchBar in Germania si are tastatura US.

L-am trecut pe Apple ID-ul meu si am si factura in format digital (PDF) si fizic (printed).

O sa dau mail la Apple store-ul din Frankfurt, aterizez la 40 de minute de el.
Daca intradevar e bataie de cap si acolo o sa il trimit la iStyle inainte sa plec.

E destul de important sa fie gata la timp ca e computer-ul de munca, de aia atatea intrebari si stres smile

Semnătură