2 din 3
2
iPhone X
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

maine… PAAAARTY!  LOL

Imagini atașate
Screen Shot 2017-11-09 at 11.14.47.png
 Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Si te-a da pe spate, £999?

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRankRank
Administrator

A venit, se incarca frumos pe chargerul wireless (QI).

Setup n-a mers prin proximitate pentru ca eram deja la 11.2 beta pe 6S, dar a mers fara sughituri din backup pe iTunes (dupa update), incluzand si backup de Watch. 15 minute pentru ifon, inca 30 pentru watch si eram clonat pe telefonul nou.

M-am obisnuit foarte repede fara buton HOME, mai greu e cu control centerul in colt sus. Am vazut ca exista reachability shortcut, poate il folosesc asa. Schimbatul aplicatiilor cu swipe jos e fantastic. FaceID is setezi si uiti de el, e asa de rapid ca nu exista un pas in plus ca la amprenta. 1pass, parole in safari, toate instant.
Marginea de inox seamana mult cu originalul de acum 10 ani.

Nu pot sa zic ca ecranul m-a dat pe spate, nu vad mare diferenta fata de cel LCD, dar poate am nevoie de ochelari de apropiere.

@Cristian Ceobanu:  nu am plans de 999, dar o sa plang de £500 ca sa inlocuiesc spatele cand o sa dau pe jos cu el (ptiu ptiu ptiu).

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10

L-am testat ieri la iStyle in Bucuresti. In primul rand mi-a placut ca il pot tine cu o mana (fiind obisnuit cu 7 plus). Dar in acelasi timp (stiu ca suna ciudat) mi se pare prea mic. Stiu ca ecranul e similar dar, pur si simplu vreau ecran mai mare. Si ca tot vorbim de ecran, nu pot sa spun ca sunt impresionat de acest edge to edge design. Nu a starnit ceva in mine. Sunt oarecum dezamagit de asta, pentru ca ma asteptam sa fie key selling point-ul noului iPhone. M-am obisnuit imediat cu gesturile pentru navighare. Chiar nu vad nicio problema cu lipsa butonului. Mi-a placut ca pot face selfie in modul portret dar da rateu 100% cand vine vorba de marginile subiectului (cu camera din fata, evident). Sunt absolut sigur ca aceasta problema se va remedia cu o actualizare de iOS, la fel cum s-a intamplat si pe 7 plus. Nu mi-a placut deloc spatiul de sub tastatura, ridica tastatura complet nejustificat si tastatura e prea mica in latime (fiind obisnuit cu 7 plus). FaceID e cool, e rapid, setup-ul e usor. Si telefonul in sine e rapid.
Pot sa justific toate astea la 6200 RON (256 GB)? Nu. Chiar nu merita acesti bani. Si ca am adus vorba de 256 GB, imi doresc o versiune cu 512 GB (descarc albume HIFI de pe TIDAL pentru ascultare offline si deja nu mai am spatiu pe 7 plus 256 GB). Totusi, eu ii voi da 7 plus-ul prietenei in curand ca are nevoie de telfon nou si eu voi trece la ceva nou si probabil il voi cumpara chiar daca nu m-a impresionat. 8-ul e identic cu 7, nu vad niciun motiv sa il iau (in afara de wireless charging). Cand am trecut de la 6 la 7 plus a fost o experienta plina de momente wow. Cu noul X nu pare sa fie la fel. Poate ne povestiti, voi astia care ati pus mana pe el, cum vi se pare voua.

Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB

[ Ignoră ]   [ # 20 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Eu dau pas, 1179€ it’s against my religion smile. Sper la un update de SE cu hardware de 8 in primavara, stiu visez la cai verzi pe pererti smile.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 21 ]
RankRankRankRank
Administrator

daca va intrebati…

Derek
Thanks 
for contacting Apple SupportMy name is DerekHow can I help you?

Eu
Hi

Eu
I have an iPhone X

Eu
and both a high speed charger with USB-C to lightning Apple cable, and an induction charger

Derek
Ok thats awesome

Eu
If I place it on the induction charger while it is plugged in

Eu
does it still charges from the cable
?

Eu
because it seems to be slow 
while on the mat

Eu
I
've only had it for one day, so not sure if I'm imagining it

Derek
I would be glad to assist in getting this resolved 
for youA Fast charged iPhone is always a benefit I have found as you never know when you need it faster

Derek
Ok so I have a detailed article on this im going to send you 
as well as link then sum it up as well

Derek
Fast charge your iPhone X
iPhone 8, or iPhone 8 Plus

Derek
To sum it up though
It will fast charge to 50in 30 minuteswith a cable charger of correct wattagebut doesn’t do this via the wireless charging 

Eu
Yes
I know it, and it fulfils all the criteria

Derek
Stacking the 2 will only 
use the fastest one as priority 

Eu
ok
that is the answer

Derek
I was glad to clarify that 
for you

Eu
so i
'm probably just imagining it

Eu
no worries

Eu
thanks a lot

Derek
Glad to help
I hope you enjoy the new device as you get used to it

Eu
yes
I love it already

Eu
have a nice evening

Derek
Have a nice rest of your day
 Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 22 ]
RankRankRankRank
Administrator

Uite si un handheld HEIC indoors cu lentila 2X (cu OIS).
https://www.dropbox.com/s/16rik8udqpvo84j/2017-11-13 20.58.55.heic?dl=0

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 23 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

O părere a unui tip de pe internet despre iPhone X:
http://etherealmind.com/musing-apple-pulls-off-marketing-trick-unbelievably-well-iphone-x/

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 24 ]
RankRankRankRank
Administrator

Eu cred ca e stupid sa zici ca nu exista difeerenta intre 8(+) si X (clickbait probabil, la fel si ca cel cu “hacking” cu masca)

- FaceID e fantastic, n-am avut nevoie de cod decat la restart, nu mi-a dat eroare niciodata, si 90% din cazuri nici nu-mi dau seama cand face autentificarea (e prea rapid). 1Pass e grozav cu el, la fel si momento si alte o gramada de aplicatii
- ecranul e diferit, mi-am dat seama ca observ asta din ce in ce mai mult: la pozele facute cu el, la imagini prin aplicatii care probabil au fost optimizate: culorile sunt fantastice, negrul e vanta black, contrastul e mai bun, unghiul din care poti privi si sa se vada perfect e mai mare, etc.
- gesturile sunt mai rapide decat cu buton home; singurul mai rau e inchiderea aplicatiilor din background (probabil Apple vrea sa renuntam la obiceiul asta nesanatos, dar cu siguranta nu stiu cat de des face figuri Pokemon Go)
- ecranul e mai mare: citesc cu placere pe el chiar si din Kindle app, filmele 16:9 sunt mai mari
- notch-gate e o tampenie, e atat de mic ca nu-l observi, imi doresc ca toate aplicatiile sa aiba optiunea de full screen, cum stie Netflix, castigul e mult mai mare decat suprafata pierduta. Nu cred ca exista vreun regizor sa fi pus vreodata ceva in aria aia mai mult de jumate de secunda…
- nu stiu cat de rapid e 8, dar X e racheta.

Prezent si la 8, dar merita zis:
- incarcarea prin inductie imi e also foarte utila: il las pe birou fara efort si se incarca; noaptea il pun pe noptiera si nu ma mai trezesc complet incercand sa gasesc firul (e muscle memory deja).

Ah, daca va intrebati unde e shortcut-ul de home button triple click, e la power button triple click. Eu il foloseam ca brightness down sub specificatiile Apple si posibil din Settings, dar n-am mai simtit nevoia cu X pentru ca luminozitatea minima e perfecta pentru citit noaptea.

Nu m-am hotarat inca daca imi place True Tone sau ul urasc. Il am si pe iPad Pro si acolo e fantastic, dar pe ifon e prea brutal, se schimba brusc la mici diferente in jur si prin asta devine prea vizibil, iti intrerupe flow-ul. Parca uneori e prea warm, dar doar cand sunt la munca si sunt multe neoane in jur. Poate il rezolva in urmatorul beta.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 25 ]
RankRankRankRank
Administrator

Alte info:
Cu incarcator cu inductie: de la 10% la 80% in 3 ore (7.99£ incarcatorul)
Cu cablu Apple fast charge (de la USB-C, 25£): cum scrie la carte: 50% in 30 minute. (la mine de la 20% la 70%) 26 min mai exact. Incarcator de 3A AUKEY (14£)

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 26 ]
RankRankRankRank
Administrator

Nu stiu daca o sa dureze, dar am observat ca ecranul nu are urme de amprente. N-a fost nevoie sa-l sterg niciodata intr-o saptamana de folosire. Daca are urme, nu stiu cum, dar dispar singure; poate in buzunar…

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 27 ]
RankRankRank
Member
Din: Tg.Mures
Macuser din: 11.01.08

Daca dintre posesori sunt care folosesc ceva protectie la telefon si ce tip.Mi-ar fii de ajutor atat mie cat si poate altora. Ceva cat mai discret , eventuale foliii sau chiar huse, Sugestii.
E frumos ” dezbracat” , ca orice iphone pana acum , dar parca inca mie mila sa-l expun la risc.

Semnătură 

Publicitatea este minciuna legalizată-H.G. Wells

[ Ignoră ]   [ # 28 ]
RankRankRankRank
Administrator

Eu am luat un Speck Presidio Grip iPhone X Case Cover- Black, mai ales pentru protectia la cadere si pentru aderenta crescuta (il tin in mana des cand joc Pokemon Go)
E prima oara cand folosesc o husa de telefon, dar la 500£ sticla…

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 29 ]
RankRankRank
Member
Din: Tg.Mures
Macuser din: 11.01.08

Am ales sa ii pun un Alien Surface. Alegerea a fost una iar instalarea a fost alta 😁. Pentru unii neindemanatici ( ca mine) ar fii fost o alegere buna daca o instala cineva priceput asa ca am sfarsit intr-un tarziu cu multi nervi si o schimbare a foliilor ( au cei de la aceasta firma si un program de schimbare fara motive contra unui cost mic) cu un alt set nou cu care a mers mai usor si acum arata chiar bine.
In alta ordine folosesc un incarcator fast wireless charging de la Samsung EP-NG930 . Il asez seara iar dimineata e incarcat, incarcatorul lui prin cablu inca nu l-am folosit niciodata.Nu stiu cat de sanatoasa e incarcarea fara fir fata de cea normala pe termen lung pentru baterie.

Semnătură 

Publicitatea este minciuna legalizată-H.G. Wells

[ Ignoră ]   [ # 30 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10
huk - 16 Noiembrie 2017 05:14 PM

- gesturile sunt mai rapide decat cu buton home; singurul mai rau e inchiderea aplicatiilor din background (probabil Apple vrea sa renuntam la obiceiul asta nesanatos, dar cu siguranta nu stiu cat de des face figuri Pokemon Go)

Yeah, fuck Apple. S-a descoperit ca aplicatiile care au acces la poze si camera le pot accesa si in fundal si pot trimite acele poze pe serverele lor. Mi se pare groaznic. Deci da, eu imi inchid aplicatiile dupa folosire. Sa rezolve asta intai, cei de la Apple, si mai vorbim despre neinchiderea aplicatiilor. Nu mai zic ca nu vad de ce as lasa UBER-ul sa imi stie locatia in fundal. Am terminat cu UBER, am inchis. Fuck UBER as well.

Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB

2 din 3
2

‹‹ iPhone 8      Call and message forwarding ››