Am nevoie de o parere
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 14.10.17

Buna ziua, numele meu este Adrian si este prima oara cand postez pe acest forum.
Vreau sa imi cumpar un macbook pro SH. Am gasit unul 13”(mid 2012) cu urmatoarele specificatii : i7, 16gb ram, ssd 256 , intel hd graphics 4000 1536 MB, cicle count 462 condition normal. Pretul lui este de 2500 RON, mentionez ca in acest pret este inclus si mouse apple + toate accesoriile laptop-ului originale. Nu am mai avut macbook pana acum si nu ma pricep la acest aspect. Cunoscatorii ii rog sa imi spuna parerea lor despre laptop, daca este bun. Daca nu este bun! Ce nu e bun la el? Iar ca o ultima rugaminte sa imi spune-ti la ce sa ma uit atent cand il cumpar. Multumesc si imi cer scuze daca nu este in rubrica corecta dar este prima oara cand postez aici. Multumesc inca odata!

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 14.10.05

Aici găsești un ghid în care, de la pagina 23, găsești o parte din răspunsuri.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucureşti
Macuser din: 29.03.06

E un mac puternic și cu 16 Gb de ram + SSD poți face o grămadă de lucruri.
Singurele inconveniente, după mine, e că, nemaifiind în garanție (și avînd deja măcar 4 ani de folosire), plătești ce-i cade (nimic nu e ieftin), deși s-ar putea să te țină și pe tine ani buni.
La un moment dat s-ar putea să nu mai fie compatibil cu sistemele de operare, dar asta nu cred să fie un inconvenient pentru (măcar) următorii 3-4 ani.
Ar ajuta să găsești ceva care încă e în garanție, măcar șase luni. Dacă are ceva care se manifestă la întîmplare, în perioada asta îl descoperi și remediezi în garanție. După aia, cum o fi norocul. Baftă, oricum…

Semnătură 

.Logare humanum est.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca
Macuser din: 20.06.08
alin - 15 Octombrie 2017 03:10 PM

plătești ce-i cade (nimic nu e ieftin), deși s-ar putea să te țină și pe tine ani buni.

Cum ti-o fi norocul! eu am 2 SH unul de 3 si unul de 4 ani, acum 3 ani! In afara de un SSD bușit, (care e un consumabil) nu am patint nimic cu ele!

In general nu sunt probleme! Am si 2 macmini din 2010 care si acum merg de zbarnie!

Semnătură 

“Cel cel mai sigur semn că există viață inteligentă în Univers este că niciodată nu au încercat să ne contacteze” - Bill Watterson.

Ladă cu multe mere….

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

Am observat ca cu cat sunt mai vechi Mac-urile cu atat sunt mai reliable.
Daca modelul ce vrei sa il cumperi nu a avut nici un defect pana acum, o sa mearga fara probleme in continuare.

Al meu MB 2008 merge in continuare fara probleme 24/7 ca data server legat la un ACD. Are 9 ani ! Am schimbat doar vreo 4 MagSafe-uri (incarcator) si o baterie, dar are sunt consumabile.
In schimb, 2 Retina-uri 15” 2013 si un Touchbar 15” 2016 mi s-au stricat.

Si eu zic sa il cumperi.
In 2 ani nu mai primesti update-uri, dar poate atunci te gandesti la altul mai bun daca o sa iti placa macOS.
Singurul dezavantaj e SSD-ul, comparativ cu modele 2016/7 ala din 2012 e bunic, like really old, si nici 256GB nu-i foarte mult.

In rest it’s a great Mac, din ala are si sora mea smile

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09
hamilton - 17 Octombrie 2017 02:07 PM

dar are sunt consumabile.

**dar astea sunt consumabile.

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.