Problema MARE
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 31.05.14

Va salut ! Am si eu o mare problema . Va povestesc ce am facut sa intelegeti mai bine !
Am un MacBook Pro 15 Late 2013 si vreau sa-l vand ! Am citit pe net ce trebuie sa fac inainte sa-l vand si am si facut ...ETC.
Am dat restart cu CMD+R si am dat erase la partitia Macintosh si am vazut eu ca este APFS - dar din cauza ca nu m-am documentat inainte nu am stiut ce este . Am dar format sub forma APFS si cand am vrut sa instalez OS ... nu imi mai gaseste ssd ...
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cum sa fac ... sa pot sa reinstalez OS ...
Am dat sa reinstalez - plecand de la Maverick dar nu-mi gaseste ssd-ul ... 
Multumesc de ajutor

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

https://support.apple.com/en-us/HT204904

Urmărește detaliile despre cum folosești Disk Utility pentru crearea partiției de instalare - cea pe care tu ai șters-o.
Installer—ul principal nu-ți găsește SSD-ul pentru că nu caută un disc, ci o partiție unde poate instala. Acea partiție trebuie s-o recreezi.

Spor.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Pitesti
Macuser din: 26.01.08

Nu cred că Mavericks vede APFS, probabil nici din Disk Utility.
Poți formata SSD-ul din Terminal:

diskutil list 

ca să vezi discurile, SSD-ul ar trebui să fie disk0

diskutil eraseDisk JHFSNume disk0 

ca să formatezi SSD-ul Mac OS Extended Journaled (Mac OS Extended jurnalizat - HFS Plus jurnalizat)
Acum poți instala Mavericks pe volumul Nume

Semnătură 

iMac G4
iBook G3

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 31.05.14

Multumesc frumos de ajutor ! Aseara am lasat totul balta . De dimineata cand m-am trezit am zis sa mai incerc odata , poate merge . Si pana la urma a mers , am dat First Aid la SSD si a fost ok , dupa care l-a vazut si cand am incercat sa instalez . Am incercat sa dau re-instal OS X de pe net direct , si nu a mers a dat eroare , dupa care am zis ca incerc cu TIME MACHINE . A mers din prima ! Acum am dat restar cu cmd+r si am dat format la partitie , si apoi a mers sa dau re-instal (a vrut direct SIERRA) si acum se instaleaza . Va multumesc frumos de ajutor baieti ! Va salut cu respect !!!