Zgomot ventilator tMBP 2017
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 03.01.11

Salutare,

Folosesc de cateva zile un calculator Macbook Pro de 15” cu Touch Bar, model 2017. Ceea ce ma deranjeaza este zgomotul produs de ventilatoare, comparativ cu un model precedent (non touch-bar) se aud mult mai tare. Am facut comparatie side-by-side si cu un tMBP de 13” si la fel, este o diferenta semnificativa. La ~2000 rpm la modelul de 13” zgomotul este inexistent pe cand la 15” este aproape deranjant.

Poate sa-mi confirme cineva daca este o problema cu calculatorul meu sau este o problema generica la aceste modele?

Multumesc,
Robert

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

Ca sidenote, cel de 13” e mai incet ca are doar un ventilator. Cel de 15” are 2.

Dar cred ca e defect al tau pentru ca eu nu aud deloc ventiltoarele la ~2000RPM, gen deloc.
Am toate redesign-urile majore de 15” (2006/2008/2012/2016) si zgomotul la ~2000RPM se aude foarte putin doar pe 2006 si 2008. 2012 si 2016 sunt absolut silentioase la acele viteze.
La fel si 2017, cum ai tu, pentru ca il are colegul meu de apartament si cam zilnic lucram side by side in camera comuna. Nu il aud nici o data.

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 31.05.14

Hamilton , are dreptate . SI eu am pro-17 dar nu reusec sa le aud.Sigur ai ceva , un defect .

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Pe al meu din 2016 incep sa aud pocnituri, cam cum face mobila dar nu de la sine ci cand lucrez la el.

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09
.ral:cr - 25 Octombrie 2017 06:45 PM

Pe al meu din 2016 incep sa aud pocnituri, cam cum face mobila dar nu de la sine ci cand lucrez la el.

Yeah, si al meu face asa.
Eu luni il trimit in Service ca mai am ceva probleme cu el.

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Sa-mi spui si mie te rog ce au zis. Singura problema care o mai am dar nu ma deranjeaza e ca butonul de enter nu functioneaza apasat in coltul dreapta jos.

Semnătură 

Mcintoshing…