iPhone performance incotro, cpu, gpu?
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Am vazut zilele astea niste grafice si se pare ca anul asta A11 a avut cel mai mic progress. Daca de la iphone 6 la 6s a fost 50% 6s la 7 un pic mai putin, de la 7 la 8 a fost cel mai mic salt. Articolul specula ca apple nu e multumit cu tsc si ar vrea sa le fac el si pe cpu (dupa gpu anul asta) si vor trece la sub 10 nm probabil 7 nm.
Multi recomanda acum best value for money 6s. Avand in veder ca iOS 11.1 aparent a rezolvat mult bube am decis sa fac return la i7 pe care il lueasem din casa crashurilor i6 cu noul iOS. Pana in septembrie nu am avut ce sa ii reprosez 6-lui meu. Acum si cu 11.1 pare totusi lent.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 2 | iPhone 6 & 7 | Apple Watch I | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 16.11.08

De la 7 la 8 cel mai mic salt? Unde ai citit asa ceva?

In momentul de fata, A11 Bionic este cel mai puternic SoC de pe orice telefon de pe piata, avand performante smilare cu un MBP 13” 2017.

https://www.macrumors.com/2017/09/13/a11-bionic-chip-geekbench-scores/

Pana si comunitatea Android a confirmat acest aspect.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Si eu m-am mirat sa aud asta cu cel mai mic salt smile) Pai la inceput nu spuneau ca rupe tot?

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member

Tendinta este clara, majoritatea profiturilor le sunt generate de iPhone iar din asta rezulta un R&D finantat pe masura si nu m-ar mira ca pana in 2020 sa avem Mac-uri cu procesoare Apple.

O lectura interesanta: https://www.cultofmac.com/413009/meet-the-exec-behind-apples-game-changing-a-series-chips/

Se fac multe speculatii online dar eu nu iau nimic in serios/considerare in afara de ceea ce declara Ming-Chi Kuo.

i6 mai are putin si devine obsolete, nu stiu de ce ai ales sa faci downgrade de la un i7, mai ales ca i6s-ul este considerat “best value for money”. Rar dau peste oameni care folosesc flagship-uri Android vechi de 3 ani, care inca primesc update-uri si “latest features” (oficiale, nu ROM-uri dubioase de pe XDA, etc.) ... daca stau sa ma gandesc putin, exista asa ceva? Rog pe cineva sa ma corecteze, daca este cazul smile

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Deci,
Apple a11 is 25 % faster than A10 (i8 vs i7)
Apple a10 is 40 % faster than A9 (i7 vs i6s)
Apple A9 is 70% faster than A8 (i6s vs i6)

Se vede o diminuare de la an la an.

Semnătură 

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 2 | iPhone 6 & 7 | Apple Watch I | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10

Nu e normal? Cand vine vorba de CPU cu cat avansezi cu atat salturile de performanta sunt din ce in ce mai mici. Va recomand sa cititi despre asta sau sa ascultati un episod din acest podcast care explica foarte clar acest concept.

Semnătură 

Mac: MacBook Pro Retina 15’’ (Early 2013), i7 2.7GHz, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Phone: iPhone 7 Plus 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch Stainless Steel 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB
Wireless: Time Capsule 2TB (2013)

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Pai daca se ajunge la un avans de 10% pe generatie poti sta linistit 5-6 generatii pe bara :p.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Asta binenteles facand abstractie de orice alte inovatii in afara de puterea de procesare pura si consum.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member
Cristian Ceobanu - 13 Noiembrie 2017 01:46 PM

Deci,
Apple a11 is 25 % faster than A10 (i8 vs i7)
Apple a10 is 40 % faster than A9 (i7 vs i6s)
Apple A9 is 70% faster than A8 (i6s vs i6)

Se vede o diminuare de la an la an.

Sursa?

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Apple, doar un simplu googleit si gasesti la fiecare lansare cu cat se lauda apple ca e mai rapid wink

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Moderator
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

Tocmai am renuntat la 6s Plus pt 8 Plus.
No way ca 6s sa aiba cea mai buna valoare acum. Sorry dar a expirat vremea lui A9… pe iOS 11 se simtea varsta. Iar si camera is arata limitarile.
Eu zic ca cea mai buna valoare acum o are 7 Plus. A10, 3GB Ram, dual cameras…
A11 Bionic e mai rapid ca jumate din Mac-urile mele smile

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRank
Member
Cristian Ceobanu - 13 Noiembrie 2017 06:48 PM

Apple, doar un simplu googleit si gasesti la fiecare lansare cu cat se lauda apple ca e mai rapid wink

Mie nu imi suna a Apple aceasta declaratie de “performance increase”.

Sunt de acord cu hamilton, i7 plus e the best “bang for the buck” acum, iar el poate confirma si saltul urias pe care l-a facut A11 Bionic. Sa nu mai vorbim de durata de utilizare a bateriei… in acest moment sunt cu cel putin 2 ani inaintea tuturor.

Ti-am urmat sfatul si am “googleit” despre acest subiect si uite ce am gasit:

The Apple A11 Bionic is a 64-bit ARM-based system on a chip (SoC), designed by Apple Inc.[81] It first appeared in the iPhone 8, iPhone 8 Plus, and iPhone X which were introduced on September 12, 2017.[81] It has two high-performance cores which are 25% faster than the A10 Fusion and four high-efficiency cores which are 70% faster than the energy-efficient cores in the A10.[81][82]

Te invit chiar sa-ti faci propriul research pe Geekbench 4 scores. Asa cum am spus intr-un post anterior, compania investeste enorm in R&D si cred ca ne vor astepta lucruri deosebit de interesante pe viitor smile

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
defcon - 14 Noiembrie 2017 05:39 PM
Cristian Ceobanu - 13 Noiembrie 2017 06:48 PM

Mie nu imi suna a Apple aceasta declaratie de “performance increase”.

Sunt de acord cu hamilton, i7 plus e the best “bang for the buck” acum, iar el poate confirma si saltul urias pe care l-a facut A11 Bionic. Sa nu mai vorbim de durata de utilizare a bateriei… in acest moment sunt cu cel putin 2 ani inaintea tuturor.

Ti-am urmat sfatul si am “googleit” despre acest subiect si uite ce am gasit:

The Apple A11 Bionic is a 64-bit ARM-based system on a chip (SoC), designed by Apple Inc.[81] It first appeared in the iPhone 8, iPhone 8 Plus, and iPhone X which were introduced on September 12, 2017.[81] It has two high-performance cores which are 25% faster than the A10 Fusion and four high-efficiency cores which are 70% faster than the energy-efficient cores in the A10.[81][82]

Te invit chiar sa-ti faci propriul research pe Geekbench 4 scores. Asa cum am spus intr-un post anterior, compania investeste enorm in R&D si cred ca ne vor astepta lucruri deosebit de interesante pe viitor smile

- It has two high-performance cores which are 25% faster than the A10 Fusion, exact ce ziceam si eu , 25% wink
- compania investeste enorm in R&D si cred ca ne vor astepta lucruri deosebit de interesante pe viitor, eu nu am zis nimic de rau, ziceam doar incotro smile. AM auzit ceva zvonuri cum ca dupa ce si-a facut singura GPU ar vrea sa faca acelasi lucru si cu CPU. Facandu-si singuri CPU cred ca are si mai mult sens sa renunte in viitor la x86 pe toate device-urile.
- Ce in schimb nu imi mai place, nu mai are predictibilitate, SE, ipad, air, etc nu mai au cicluri clare, nu stii cand si daca sa mai cumperi varinata x in loc sa astepti varianta y. E posibil sa fie si asta o strategie si sa nu mai astepte lumea in mijloc de ciclu produsul urmator scazand astefel vanzarile pana la relese.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRank
Member
Cristian Ceobanu - 14 Noiembrie 2017 07:09 PM

- It has two high-performance cores which are 25% faster than the A10 Fusion, exact ce ziceam si eu , 25% wink

ai uitat ceva… “and four high-efficiency cores which are 70% faster than the energy-efficient cores in the A10” wink

5751 Geekbench 4 Score A10 Fusion
10137 Geekbench 4 Score A11 Bionic

A11 Bionic este cu 56% mai rapid decat A10 Fusion pe multi core performance.

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Tocmai ce am citit nou report de la KGI, zicem ca in asa avem incredere, nu cand e vorba de zvonurile apple http://uk.businessinsider.com/2018-iphone-rumors-apple-to-launch-3-new-iphones-including-low-cost-2017-11?r=US&IR=T si sunt si mai convins acum sa dau skip la iPhone 6SSS (alti ii zic 8 :p ). Toate iphoanele la anu vor avea se pare designul lui X.

Semnătură