Expati fiind, mai tineti proprietati prin ro?
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Out of scope or not am vazut postul lui Sergiu, Va-ti decis sa aruncati safe net-ul, casa/apartamentul “de acasa”?
Eu tin un aprtament frumusel gol in Bucuresti doar sa am somnul mai dulce in Dublin. Daca ma izbeste un dor cumplit, daca mi se ia de Vest, etc, el e polita mea de asigurare ca tot o sa fiu bine smile doesn’t matter. Plus ca am reusit miracolul sa i conving pe astia de la munca sa ma lase sa muncesc 3 saptamani din .ro, in 2018 sper sa fie 5 smile. 70k € nu ar face mare diferenta dar somul meu dulce da smile.
Recent am hotarat sa nu las o oportunitate sa treaca si m-am hotorat sa ridic o casuta in Bucuresti undeva la 150 m2. Poate casa de la batranete, poate Airbnb (e langa parinti), exit peste 15 ani cand preturile si viata or fi in ro la un alt nivel, cine stie… Banii necesari nu sunt chiar multi iar alocarea lor treptata nu se simte prea tare (1-2 time frame pentru constructia la gri) la cash-flow-ul zilnic.
Chiria pentru ap nu este inca o solutie pana casa nu e gata.
Voi ce faceti?

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Eu am vandut imediat dupa ce am plecat. Am incercat sa inchiriem o perioada, dar vroiam sa dorm linistit, nu sa-mi fac griji de platit taxe si chirii.
Multi si-au schimbat proprietatea cu una in UK, dar acum cu brexitul…
Noi ne mutam din nou in Amsterdam, dupa Brexit, asa ca inca o data mi-am validat opinia ca e mai bine sa inchiriezi decat sa fii proprietar.

Semnătură 

MB12 early2015, mini mid2010, i2, i4S, iX, Watch Nike, iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Intersant, noi am luat u ap in Dublin. Intradevar e greu de prezis ce se va intampla, nu stiu cum ne va aafecta pe noi Brezit (in Irlanda) dar sigur vor fi ceva probleme cu presiunea EU la adresa taxelor Irlandeze. S-ar putea schimba ceva date macro economice inclusiv piata muncii si a imobiliarelor, etc. Dar am zis si daca stam 5 ani am platit 1/6 vindem, inchiriem, etc. Dar ador sa am propriatea mea, sunt inginer, imi place sa imbunatasesc constant, upgrade-uri, update-uri etc smile.
Partea proasta la chirie, aici in IE este mai mare decat rata, dupa 10 ani de chirie pleci cu mana in fund, dupa zece ani de rate daca vinzi rmai teoretic u 1/3 din pretul casei. Dupa 20 de ani (si credema trec totusi repede smile ) o poti termina de achitat si ai ce vinde/inchiria pentru pensie. Dupa 20 de ani de chirie (care la noi e mai mare decat rata, deci platesti mai mult in timp decat chiria) te muti si ... mumu smile.
Anyway pareri si pareri, placut sa le discuti si sa inveti lucruri noi.
PS pana nu iese clar/definitiv UK din EU inca mai sunt sanse de rasturnare de situatii smile.

Semnătură 

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Cristian Ceobanu - 21 Noiembrie 2017 07:02 PM

Intersant, noi am luat u ap in Dublin. Intradevar e greu de prezis ce se va intampla, nu stiu cum ne va aafecta pe noi Brezit (in Irlanda) dar sigur vor fi ceva probleme cu presiunea EU la adresa taxelor Irlandeze. S-ar putea schimba ceva date macro economice inclusiv piata muncii si a imobiliarelor, etc. Dar am zis si daca stam 5 ani am platit 1/6 vindem, inchiriem, etc. Dar ador sa am propriatea mea, sunt inginer, imi place sa imbunatasesc constant, upgrade-uri, update-uri etc smile.
Partea proasta la chirie, aici in IE este mai mare decat rata, dupa 10 ani de chirie pleci cu mana in fund, dupa zece ani de rate daca vinzi rmai teoretic u 1/3 din pretul casei. Dupa 20 de ani (si credema trec totusi repede smile ) o poti termina de achitat si ai ce vinde/inchiria pentru pensie. Dupa 20 de ani de chirie (care la noi e mai mare decat rata, deci platesti mai mult in timp decat chiria) te muti si ... mumu smile.
Anyway pareri si pareri, placut sa le discuti si sa inveti lucruri noi.
PS pana nu iese clar/definitiv UK din EU inca mai sunt sanse de rasturnare de situatii smile.

Eu nu sunt inginer, deci cand se strica ceva dau telefon sau trimit un email la landlord si totul se rezolva fara ca eu sa-mi fac griji. Stiu ca platesc mai mult decat mortgage, dar daca piata o ia in jos, to o sa ai de platit X euro, dar casa ta poate fi vanduta doar pentru 0.8*X, deci pui din buzunar o cincime din valoare. Au trecut vremurile in care piata imobiliara o lua intotdeauna in sus. In UK colegii mei n-au cui sa vanda acum apratamentele din Londra; cine mai cumpara in UK acum cand toata lumea fuge mancand pamantul? Nici macar 80% din valoare nu pot sa ia. Au banii blocati, platesc mortgage la fel, si va trebui sa caute chiriasi cand sunt in alta tara, platind impozit in UK (ayayaiii).

Despre Brexit… pentru mine nu mai conteaza daca UK se razgandeste sau nu. Ieri s-a votat in consiliu ca ne relocam in Amsterdam… alta tara, alta placinta.

[ Modificat: 22 Noiembrie 2017 05:46 PM de huk ]
 Semnătură 

MB12 early2015, mini mid2010, i2, i4S, iX, Watch Nike, iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

“Despre Brexit… pentru mine nu mai conteaza daca UK se razgandeste sau nu. Ieri s-a votat in consiliu ca ne relocam in Amsterdam… alta tara, alta placinta.”

Oh, deci e o decizie a companiei, credeam ca te-ai hotart tu singur. Mda aici e si mai complicat.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX

Eu inca mai pastrez apartamentul meu cu 2 camere din bucuresti. Costurile de intretinere pe un an sunt mai mici decat m-ar costa hotelul atunci cand vin in .ro si stau o cate o luna si ceva (concediu + work-from-home). Si daca explodeaza vulcanul de sub Yellowstone sau se apuca musiu’ Kim sa dea cu bombardele peste ‘mericani - am unde sa vin.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

‹‹ Agentie Imobiliara ?      Cartele SIM vechi ››