iMac mid.2011 si SSD extern Samsung T5 pentru boot prin Thunderbolt
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: Bucuresti
Macuser din: 02.05.12

Salut,

Vreau sa stiu daca este posibil sa folosesc un SSD extern Samsung T5 + ‘Apple Thunderbolt 3 (USB-C) to Thunderbolt 2 Adapter’ + ‘Apple Thunderbolt Cable’ la un iMac mid 2011.
Doresc sa instalez OS X pe acest SSD si sa-l fac ca si disc principal, bootabil.

Multumesc!

Semnătură 

iMac 21.5 mid 2011
iPhone 4
iPad 2

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Salut,

SSD-ul extern Samsung T5 are un port USB-C pe carcasa lui și vine cu două cabluri usb: cablu adaptor USB-C - A 3.1 și cablu USB-C - USB-C.
Așa că-l poți folosi liniștit la iMac 2011 ca unitate USB externă, bootabilă sau nu, fără alt adaptor, doar cu cablul USB-C - USB A 3.1 cu care vine el.
http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/portable/t5/ - Download Files, User Manual.

What’s In the Box
 Portable SSD T5
 USB 3.1 USB-C to A cable
 USB 3.1 USB-C to C cable

În ce privește adaptorul Apple Thunderbolt 3 la Thunderbolt 2, acesta nu transmite semnal USB:
https://support.apple.com/en-us/HT207266

The Thunderbolt 3 (USB-C) to Thunderbolt 2 Adapter doesn’t support connections to these devices:

Thunderbolt 3 (USB-C) bus-powered devices

Nu zic nu, adaptorul Apple Thunderbolt 3 la 2 este bun la casa omului, eu l-am folosit ca să conectez o interfață Apple Gigabit Thunderbolt 2 la un Dell 7480 care are port Thunderbolt3.

În exemplul tău, dacă SSD-ul Samsung T5 ar fi avut interfață Thunderbolt3, ar fi mers, și ar fi mers la viteză Thunderbolt2, 20 Gbps.
Dar fiind vorba de interfață USB-C pe SSD-ul Samsung, dacă-l conectezi cum zici tu nici n-o să-l vadă.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Am omis să subliniez, conectând SSD-ul pe usb vei fi limitat la 480 Mbps - viteza portului USB2 din iMac 2011.
Și iMac 2011 parcă are Thunderbolt 1, 10 Gbps, nu 20 cum am zis mai sus.

Ți-ar trebui un dock Thunderbolt cu porturi USB3 sau mai bine un dock Thunderbolt - SATA, ca ăsta:
https://www.akitio.com/adapters/thunder-sata-go
Și folosești un Samsung EVO normal cu interfață SATA. Nu mai ții procesorul ocupat cu transferul pe USB.

Una peste alta mai bine pui SSD intern ... cu ocazia asta pui și 16 GB Ram, pam-pam.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
Rank
Newbie

Multumesc mult pentru raspunsul prompt si detaliat.

Era exclus din start conectarea ssd-ului la portul usb 2.0.
Doream sa beneficiez de viteza portului thunderbolt 1 si doream sa gasesc o solutie pentru a putea conecta ssd-ul samsung T5 la portul thunderbolt.
Ca alternativa, am posibilitatea achizitionarii unui SSD TRANSCEND cu port thunderbolt si rezolv problema simplu. Ideea cu T5-ul este legata de pret. Practic ssd-ul Transcend de 250 GB are un pret similar cu Samsung T5 de 500 gb.

Multumesc mult inca o data pentru raspuns.

O zi excelenta va doresc!

Semnătură 

iMac 21.5 mid 2011
iPhone 4
iPad 2

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
Rank
Newbie

Mi se pare prea complicat sa pun un ssd intern si nu vreau sa-mi asum riscurile. grin

16 gb de ram i-am pus de cand l-am achizitionat. I-am pastrat si pe cei 4 gb cu care a venit initial, asa ca ruleaza cu 20GB ram deocamdata.

Sanatate!

Semnătură 

iMac 21.5 mid 2011
iPhone 4
iPad 2