Time Machine si cum functioneaza practic?
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 14.12.11

Salut,

Vreau si eu sa incep sa folosesc Time Machine pentru back-up, insa nu sunt sigur cum isi manageriaza spatiul pe hdd

In speta ma intereseaza sa stiu daca voi face back-up pe un hdd extern, mai ocupa spatiu si pe hdd-ul laptopului? Tot ce am gasit pe net despre asta nu specifica exact, de aceea va intreb pe voi, in practica cum e?

Multumesc

Semnătură 

iPad 2 - 16 GB Wifi | Apple Watch Sport 42mm
iPhone X - 64 GB
Airport Express 2nd gen| Apple TV 3rd gen
MacBook Pro 13” with touchbar

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09
ixul - 07 Ianuarie 2018 10:40 PM

daca voi face back-up pe un hdd extern, mai ocupa spatiu si pe hdd-ul laptopului? 

sudo tmutil disablelocal 
 Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: 

a trebuit sa gugalesc sa vad ce inseamna chestia aia, dar pana la urma am gasit, multumesc smile

Semnătură 

iPhone X - 64 GB

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Comanda de mai sus e ca sa nu-ti faca snapshoturile alea la fiecare ora, n-am incercat dar asta cred ca inseamna ca n-ai sa te poti intoarce sa vezi history-ul la orice moment din timp daca nu tii nonstop hardu extern ca sa faca backup la fiecare ora. Eu fac backup destul de rar pe sd.

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Am inteles. Pai mi se pare ok chestia asta, ca nu am nevoie chiar asa la fiecare ora. Prefer sa conectez hdd extern o data sau de doua ori pe luna si sa fac eu un back-up

Semnătură 

iPhone X - 64 GB

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 16.11.08
ixul - 08 Ianuarie 2018 05:56 PM

Am inteles. Pai mi se pare ok chestia asta, ca nu am nevoie chiar asa la fiecare ora. Prefer sa conectez hdd extern o data sau de doua ori pe luna si sa fac eu un back-up

Ti-as recomanda chiar mai des. TM e un lifesaver, mai ales inainte de orice upgrade de sistem deoarece poti face restore la un backup, integral, intr-un timp foarte scurt in caz de ceva este in neregula.

Dimensiunea unui drive de back-up prin TM ideala e de minim 2x marimea SSD-ului tau intern, dar la preturile mici ale HDD-urilor externe actuale, iti recomand sa iti achizitionezi unul si sa il folosesti integral pentru acest scop.

Semnătură 

Setup: cateva produse Apple pe care nu simt nevoia sa mi le afisez aici.

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Eu fac doar la documents, icloud pune inapoi parole, bookmarksuri and stuff, iar in rest e ok s-o mai iei de la 0, scapi de multe gunoaie adunate in timp. Asta se intampla cand cumpar un calc nou, ca sistemu nu crapa de capu lui.

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Eu fac backup pe un NAS din debara.

Ca sa nu faca in fiecare ora, am instalat https://tclementdev.com/timemachineeditor/ si l-am pus sa faca odata la 6 ore

Minim 2x marimea disk-ului de la mac

Exclude de la TimeMachine directoarele de scratch/temporare & download.

Daca folosesti masini virtuale, poti exclude directorul unde sunt tinute discurile virtuale. Dar sa nu uiti sa le salvezi tu periodic de mana cand sunt VM-urile oprite.

O singura data am avut nevoie sa fac restore din TM, dar data aceea a meritat toata investitia.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP