Garanție Apple internationala
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 17.01.18

Salutare, știe cineva cum sta treaba cu garanția internațională Apple? Am fost la iStyle cu un iPhone 8 Plus la ei achiziționat de la Telekom cu garanție internațională valabilă și l au refuzat pe motiv ca e luat de la un operator de telefonie mobila.  Au spus ca garanția internațională e valabilă in alte țări decât România și ca nu au ce sa îmi facă. E normal?

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Bacau/Iasi
Macuser din: 05.02.13

Salut. Din cate stiu, telefoanele cumparate de la operatori tot la ei trebuiesc duse pt garantie.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
Rank
Newbie
Din: 
c_A_b - 17 Ianuarie 2018 09:09 PM

Salut. Din cate stiu, telefoanele cumparate de la operatori tot la ei trebuiesc duse pt garantie.

Pai și la ce mai folosește garanția de la Apple?

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Brasov
Macuser din: 28.02.15

Telefoanele luate de la operatorii din RO vor fi duse tot la ei.

Semnătură 

 MacBook Pro (Retina, 13-inch, Mid 2014, i5 2.6-3.1 Ghz, Intel Iris 1536 MB , 16 GB RAM, SSD 128GB + JetDrive 330 128GB)
 iPhone 7 RED (128GB)
 Watch Sport 42mm
 Hackintosh - Z370 HD3P, i7-8700K, 16GB DDR4 Sport LT, GTX 1060 6GB

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 30.10.05

Total eronat. Doar cele Orange si Vodafone se duc la ei. Telekom nu. Mergi la NouMax si se rezolva !!!!!!!!!!

Semnătură 

In a world without walls and fences - who needs windows and gates?!

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 30.10.05

Total eronat. Dor cele de la Vodafone si Orange se duc doar la ei. Telekom NU. Mergi la NouMax si se rezolva !!!!!!!!!

Semnătură 

In a world without walls and fences - who needs windows and gates?!

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
Rank
Newbie
Din: 
hammer - 18 Ianuarie 2018 11:43 AM

Total eronat. Dor cele de la Vodafone si Orange se duc doar la ei. Telekom NU. Mergi la NouMax si se rezolva !!!!!!!!!

Mulțumesc, o sa ii sun astăzi.

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 18.10.14

Salut,
Garantia Apple este internationala si are valabilitate un an. Se prelungeste utomat cu 3 luni de la ultima reparatie, deci daca il duci in ultima zi de garantie mai ai inca 3 luni.
Acum, telefoanele luate de la operatori, conform legislatiei comunitare, au 2 ani garantie simse repara de catre depanatorul agreat de operator.
Banuiesc ca cel de la iStyle nu s-a exprimat corect sau nu a avut chef sa o faca. Noumax sunt mult mai maleabili si veinrezolva cu ei daca esti dispus sa pierzi un an de garantie.
Personal, folosesc terminale Apple de 8 ani si niciodata nu am stat dupa operator.

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Brasov
Macuser din: 02.11.11

Din ce stiu eu daca apelezi la garantia internationala Apple, automat se pierde al 2-lea an de garantie oferit de catre operator.

Semnătură 

MacBook Pro 13 2017, iPhone 8 plus black, iPhone 7 black, iPhone 6 Space Grey, iPhone 5 black, iPhone 3GS black
iPad 3 16GB wifi+cellular

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 18.10.14

Asa este. Folosti doar una dintre ele.