Sfaturi pentru system audio living room
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Salut,
Am nevoie de ceva sfaturi legat de sunet pentru living room. Pentru moment am un set de la logitech 2.1 Z 2300 http://support.logitech.com/en_us/product/z2300-21-speaker-system de vre-o 10 ani, am observat ca face urat pe medii la anumite sunete. Nu a avut multe probleme dar e foarte misto pt filme.
Systemeul va fi folosit pentru filme si muzica, 2.1 pt filem mi se pare ok, 5.1 neavand pre cablare nu ma atrage plus ca in muzica nu are valaore.
Acum vreau ceva modern care sa accepte diverse input-uri inclusiv BT daca se poate gen mai multe imputuri conectate gent TV si airport expres, echo si in functie de care trimite semnal sa redea fara sa fie nevoie sa schimb manual sursa. Se poate asta fara mixer?
Budget ma gandeam sa nu sara de cateva sute de euro gen <300-400€
Pentru sfarsit pe langa calitatea audio al doilea element ar fi usrinta multiple imput.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 4 & 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch IV | aptv 4K

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucureşti
Macuser din: 29.03.06

Aruncă un ochi pe promoțiile de la Avstore. Au niște pachete cu amplificator+incinte, unele ok.

Semnătură 

.Logare humanum est.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Eu mi-am luat recent un Marantz M-CR611 (nou, £289) care stie 2Xoptical, airplay si spotify connect, si o pereche de boxe B&W DM602 (ebay, £250). Receiver SH si model mai vechi, mai economisesti 100, si cu boxele mai mici de 60W, ai putea sa intri in buget
Le folosesc pentru TV, muzica, filme. Receiverul e foarte modern, poti sa schimbi input prin telecomanda sau din aplicatia de iPhone.

Saltul la calitate e impresionant. Inainte aveam un sistem 5+1 cu o intrare optica si aux, dar n-as putea sa-l mai recomand dupa upgrade…

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucureşti
Macuser din: 29.03.06

Uite ceva ce te limitează nițel, care se apropie de finanțele cu pricina (le cam depășește), dar la cum se aud, cred că merită:
https://www.avstore.ro/amplificatoare/marantz-pm5005/
https://www.avstore.ro/boxe/dali-zensor-3/
Trebuie auzite în showroom însă, sau cel puțin vorbit la telefon cu cei din magazin. E foarte important să cumperi ceva adaptat la dimensiunile camerei etc (îți povestesc ei mai mult)...

Semnătură 

.Logare humanum est.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10

Si eu recomand Dali dar daca totusi bugetul e o problema mergi pe Q Acoustics 3020. Iar un amplificator bun: Marantz PM5005 sau ONKYO A-9010.

Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Multumesc de sfaturi, analizez, la buget mai putem umbla smile.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 16.11.08

Traim in 2018, spun sa lasam amp-urile de-o parte, mai ales cele ieftine. Iti recomand o pereche de Focal Alpha 50, impreuna cu un DAC decent (il alegi tu).

Semnătură 

Setup: cateva produse Apple pe care nu simt nevoia sa mi le afisez aici.

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10
defcon - 27 Ianuarie 2018 04:26 PM

Traim in 2018, spun sa lasam amp-urile de-o parte, mai ales cele ieftine. Iti recomand o pereche de Focal Alpha 50, impreuna cu un DAC decent (il alegi tu).

Nu inteleg afirmatia ta. Din contra, se pune accent pe dac si amp mai mult ca in anii trecuti. Piata e in crestere.

Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Interesante, mai uitam nu pare mare diferența fata de 65, da-mi și mie un exemplu de DAC.
https://www.amazon.co.uk/FOCAL-ALPHA-65-MONITOR-SPEAKER-Vinyl-Black-Painting/dp/B00LI6S7FA/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1517083440&sr=8-2&keywords=focal+alpha+50
Oricum sunt destul de paralel cu muzica, sper sa aveți răbdare cu mine 😛.
Între timp am luat un sonos one pentru ritmuri in dormitor 😉

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 16.11.08
Fotograful Anonim - 27 Ianuarie 2018 08:07 PM

Nu inteleg afirmatia ta. Din contra, se pune accent pe dac si amp mai mult ca in anii trecuti. Piata e in crestere.

M-am referit strict la amp. La bugetul oferit, o pereche de boxe active entry-level Focal mi se par cea mai buna optiune.

Diferenta dintre Alpha 50 si 65 o va face camera in care vor fi amplasate. Daca ai un spatiu mai mare, automat vei avea nevoie de o pereche de boxe cu un difuzor de mid-low mai zdravan. Pentru o camera mai mica, invers. Evita totusi, pe cat posibil, pozitionarea acestora in aproprierea imediata a colturilor living-ului.

Referitor DAC, gasirea unuia potrivit pentru tine va fi un proces “trial and error”, conditionat de buget. Iti recomand sa-l comanzi de la un magazin care accepta retururi pana cand gasesti unul care iti place.

Semnătură 

Setup: cateva produse Apple pe care nu simt nevoia sa mi le afisez aici.

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Astept sa iasa si gogu smile

https://www.recode.net/2018/2/6/16979576/apple-homepod-smart-speaker-siri-amazon-echo-google-home-sonos-sound-quality-audio

SUnt nemultumit de Sonos nu pot scoate semnal din TV/Apple TV, cred ca renunt la el, ma limiteaza :(.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Brasov
Macuser din: 02.11.11

Am cugetat mult anul trecut când m-am mutat în casă nouă. Mă interesa ceva sistem mai compact, văzusem ceva pe la Tangent Audio interesant și cu review-uri bune prin whathifi etc.
Între-un final m-am orientat la un Libratone Zipp și nu regret o clipă, as mai lua unul dacă aș avea nevoie dar unul e suficient pentru o audiție decentă fără deranj la vecini. Plus-ul a constat in posibilitatea de AirPlay (99% ascult Apple music), mobilitatea (mut muzica după fie-mea, la 1 an e deja mare amatoare de rock clasic) și calitatea decentă a sunetului. Bateria nu prea mă interesează dar nah, dacă e acolo.
Drept e că acum îmi face cu ochiul AirPod-ul dar vreau sa îl văd înainte in show-room.

Semnătură 

MacBook Pro 13 2017
iPhone 8 plus black, iPhone 7 black, iPhone 6 Space Grey, iPhone 5 black, iPhone 3GS black
iPad 3 16GB wifi+cellular
Apple TV 4

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Deci, ce am mai facut, am luat on Sonos play 1, bun dar doar, hey alexa play .. si la greu spotify. Ma deranjeaza ca nu trebuie sa pastrez separat 2.1 vechi pt TV, acum ca sonons a anuntat ca va suporta airplay 2 pe cele mei noi device-uri, nu si pe ce am eu ma gandesc la urmatoarea configuratie
1 x Beam proaspat lansat ce stie multe,
2 x Play 1
! 1x Sub poate cand ma plictisesc cu banii imi iau si subwoferul smile
https://www.sonos.com/en-ie/shop/three-room-set-beam-play1-pair.html
Partea buna Beam conectat la TV prin HDMI da sunet si pentru flme dar apple TV e si el HDMI, trebuie sa verific daca toate merg ok.
Total ceva la 800€ deci raman cat de cat in buget. smile. Acum astept review-urile pentru beam si airplay2 on sonos bine inetels.
Ce mi-e team, de viata scurta a acestor device-uri. Vechea garda, totul era hardware cu conectiuni si alea hardware, azi mult soft si API-uri. Daca luai ceva bun in trecut componentele tineau, se puteau si schimba si te bucarai de HiFi system pentru 10-20 de ani, azi mi-e sa nu fie mai scurt de 5-7 ani. Tocmai citeam de apple watch 1 de aur, 10.000€ care va fi lasat in pom din toamna nemai fiind suportat de noul os :(

Azi eram pregatit sa iau cel de-al doilea Play one de pe amazon cand, ce sa vezi, s-a reintors pretul la 149£, fusese 139£o perioada si nu gasesc de la amazon (foarte important ca iau fara TVA eu stand in Irlanda, export), mai astept wink sa bage paine smile. Cand am totul gata fac un articol separat, asta daca merg pe reteta de mai sus
Mai e si varianta 1x play 5 + 2 Play 1, mai vedem, oricum pana un alta imi iau 2 Play one cu Alexa, alexa deja este configurata.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

“mai astept”, L-am prins azi de dimineata la 110£, e pe drum acum smile

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Până la urma am mers pe Sonos. La black Friday am mai luat ceva mărunțișuri.
Acum am living room , Sonos Beam configurat in surround system 5.1, 1x Beam plus 2x Play 1 cu suporți de podea reglabili, suna bine singurul dezavantaj din ATV 4K downgrade to Dolby Digital in loc de DD+
In bedroom 1x Sonos One.
Încântat de system, acum putem asculta muzica in toată casa . E primul meu sistem 5.1 și e impresionat, încă mai tresar când aud chestii prin spate . Probabil ca am sa iau și subwoofer când îl prind la un preț mai bun.

Imagini atașate
IMG_6097.jpgIMG_6100.jpg
 Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Ah am uitat sa pun budget a sarit peste cei 3-400€ initiali dar merita (880):
https://www.sonos.com/en-ie/shop/three-room-set-beam-play1-pair.html 807€
https://www.sonos.com/en-ie/shop/flexson-floor-stand-pair-for-one.html 80€
https://www.sonos.com/en-ie/shop/one.html 200€
Un mare avantaj al sonos este ca incepi cu unu/doua si poti adauga in timp, tot compatibil si suna din ce in ce mai bine smile

Semnătură