Garanție iStyle - 12 sau 24 luni?
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Galati
Macuser din: 27.11.12

Salut,

Îmi cer scuze dacă s-a mai discutat, nu am reușit să găsesc. Urmează ca miercuri dimineață să-mi dau comandă de un Macbook Air de la iStyle, dar am câteva nelămuriri referitoare la garanție. Nu prea reușesc să înțeleg diferența dintre garanția comercială și cea de conformitate. Cea comercială e oarecum egală/înlocuită de garanția internațională Apple, deci 12 luni le am sigur fără bătăi de cap, dar cea de conformitate e de 24. Deci dacă el pățește ceva dupa 13 luni, îl mai pot trimite la ei în garanție?

Pe de altă parte, la Altex sau la Emag, garanția comercială este de 24 luni, deci aș avea un an de la Apple și un an de la magazin (altex/emag), nu? Asta în cazul în care garanția de conformitate e egală cu zero.

Sunt puțin debusolată, poate mă puteți lămuri voi. Mulțumesc!

Semnătură 

MacBook White 13”, 10.7.5
Apple TV 2

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

Cam toate Mac-urile le-am luat de la iStyle si Noumax, unde tot timpul am primit 12 luni. Cred ca 2 le-am luat de afara din Apple Store, unde tot 12 luni am primit.
Orange si Vodafone iti ofera garantie 24 de luni la un iPhone, dar daca mergi cu el la iStyle/Noumax te trimite la operator. Cel mai probabil la fel se va intampla daca mergi cu un Mac de la eMag/Mediagalaxy la ei.

Daca Mac-ul a iesit din garantie SI are o problema comuna [gen ‘radeongate’ / ‘staingate’ / etc] se va repara/inlocui pe gratis intr-un program de garantie extinsa de la Apple.
Ca sa-ti faci o idee despre ce zic, in 2016 Noumax mi-a schimbat ecranul pe gratis la un Mac cumparat in 2013 ce a avut garantie 12 luni (a suferit de ‘staingate’, mentionat mai sus). In mod normal inlocuirea ecranului m-ar fi costat vreo ~25 milioane (?) dar am platit doar 25 lei, pentru curier.

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
hamilton - 29 Ianuarie 2018 11:14 PM

Cam toate Mac-urile le-am luat de la iStyle si Noumax, unde tot timpul am primit 12 luni. Cred ca 2 le-am luat de afara din Apple Store, unde tot 12 luni am primit.
Orange si Vodafone iti ofera garantie 24 de luni la un iPhone, dar daca mergi cu el la iStyle/Noumax te trimite la operator. Cel mai probabil la fel se va intampla daca mergi cu un Mac de la eMag/Mediagalaxy la ei.

Daca Mac-ul a iesit din garantie SI are o problema comuna [gen ‘radeongate’ / ‘staingate’ / etc] se va repara/inlocui pe gratis intr-un program de garantie extinsa de la Apple.
Ca sa-ti faci o idee despre ce zic, in 2016 Noumax mi-a schimbat ecranul pe gratis la un Mac cumparat in 2013 ce a avut garantie 12 luni (a suferit de ‘staingate’, mentionat mai sus). In mod normal inlocuirea ecranului m-ar fi costat vreo ~25 milioane (?) dar am platit doar 25 lei, pentru curier.

Mulțumesc pentru răspuns. Despre Noumax am și eu numai cuvinte de laudă, am apelat la ei de 4 ori și de fiecare dată s-au purtat exemplar. Cu iStyle nu am avut de-a face până acum, ba chiar deja pot să zic că sunt dezamăgită și sper să nu am nevoie de ajutorul lor prea curând - le-am trimis un mail în care ceream câteva informații suplimentare vineri dimineață și încă n-am primit niciun răspuns… smile

Semnătură 

Apple TV 2

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

Si eu am patit la fel cu iStyle.. Mi s-a stricat Macbook Pro-ul si le-am dat mail.. nu mi-a raspuns nimeni, asa ca i-am sunat si domnul mi-a zis ca mi s-a raspus dar ca nu l-am primit eu, apoi a inceput sa-mi citeasca la telefon reply-ul de la mail.
Am lasat laptopul la ei la Cluj si mi-au zis ca e gata intre 4-6 zile lucratoare, a fost gata in 2 sapt.. dar au lucrat ok. Mi s-a stricat trackpadu si mi-au inlocuit toata partea de jos [case, tastatura, touchbar, baterie, trackpad]
Modelul meu e 2016, mi l-au trimis inapoi cu bottom case de 2017 (mi-am dat seama de asta ca tastatura e ca la modele noi, apoi am citit pe macruomors ca si afara Apple face manevra asta).

Deci eu is multumit. Sa vedem luna viitoare cum o sa lucreze, ca il trimit iara. Acum mi s-a stricat hinge-ul si ecranul pusca cand il deschid. smile

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member

Multă baftă! smile

Semnătură 

Apple TV 2

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Cand am luat mbp de la istyle puteam sa-mi extind gsrantia platind suplimentar, la asta te referi? E de fapt o asigurare prin Tiriac, am luat-o dar din fericire n-am avut nevoie inca.

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRank
Jr. Member

Nu, mă gândeam că poate produsul vine însoțit de alte 12 luni suplimentare, prin garanția de conformitate, dar de fapt am aflat că e egală cu zero. Deci singura care contează e garanția comercială, care în cazul ăsta e “înlocuită” de garanția internațională Apple. Cu alte cuvinte, am 12 luni și atât, dacă nu plătesc nimic în plus.

Semnătură 

Apple TV 2

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 14.12.11

Produsul va avea 12 luni garantie Apple, dar fiindca il cumperi din spatiul european sunt obligati sa ofere 2 ani garantie (legi si norme europene, protectia consumatorului etc.), de aici si diferenta termenilor: garantie comerciala si garantie de conformitate. Fiindca Apple ofera 1 an daca produsul se strica in primul an vei beneficia de garantia oferita de Apple (adica va fi repearat conform conditiilor impuse de Apple la un service autorizat), daca produsul se strica in al doilea an Apple nu mai are nici o obligatie si este problema vanzatorului sa il repare. Aici intervine calitatea vanzatorului, daca este un magazin care se respecta il repara intr-un service autorizat, daca nu…..il repara in orice service asa cum se pricep. Ideea este ca si in al doilea an ai garantie.

Din experiente trecute cand s-a stricat iPhone-ul in primul an de garantie a fost schimbat direct fara nici o discutie, Apple nu repara, inlocuieste. Cand s-a stricat alt iPhone il al doilea an de garantie au incercat sa il repare insa nu au reusit si atunci mi-au dat ei altul nou, insa asta tine de cat de serios este magazinul. In cazul asta a fost vorba de un retailer mare din Romania.

Sper ca iti sunt de ajutor informatiile.

Semnătură 

iPad 2 - 16 GB Wifi | Apple Watch Sport 42mm
iPhone X - 64 GB
Airport Express 2nd gen| Apple TV 3rd gen
MacBook Pro 13” with touchbar

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRank
Jr. Member

Mulțumesc pentru info, dar cred că al doilea iPhone beneficia totuși de 2 ani de garanție comercială, așa cum am văzut eu în cazul macbook la altex și emag. Din ce am citit ieri, garanția de conformitate nu e pentru reparații, ci doar că produsul corespunde cu specificațiile, de asta zic egală cu zero, adică eu pot să văd din prima zi că produsul are 4GB ram în loc de 8GB, nu? De ce mi-ar trebui 2 ani pentru asta?

Citisem și eu că e obligatoriu în UE să ofere 2 ani garanție, dar ... n-am înțeles până la capăt. În schimb iStyle oferă doar 12 luni de garanție comercială, egală cu cea internațională Apple. Deci dacă iPhone-ul a fost luat de la un magazin de tip altex, emag, da - a avut 2 ani garanție.

Practic am de ales între 12 luni la iStyle sau 24 luni altex/emag… Până la urmă voi merge cu varianta iStyle și sper să fie bine smile

Semnătură 

Apple TV 2

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj / Suceava
Macuser din: 24.10.08

Daca iei produs nou din RO pe persoana fizica, ai garantie full 2 ani.
Daca-l iei pe persoana juridica (SC, ONG etc.) ai 1 an garantie.
Lege, indiferent de la ce retailer il iei.
Simple as that.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRank
Jr. Member

Persoană fizică, deci 2 ani. Ar fi perfect așa smile Mulțumesc tuturor.

Semnătură 

Apple TV 2