Reinstalare mac ox high sierra pe imac 27 5k
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: Iasi
Macuser din: 17.02.08

Va salut dragi prieteni.
Va deranjez si eu cu o intrebare si rugaminte, daca sunteti amabili sa-mi raspundeti.
Mi-am cumparat acum 1 luna un imac de 27 inch retina 5k, 2TB fusion drive si zilele trecute am pus windows pe el de la zero,adica am sters tot din el. Acum, m-am razgandit si vreau sa pun mac os high sierra inapoi si nu pot decat cu tasta command+r cand apare globul care se invarte si imi descarca mac os -ul de pe serverul apple. Dupa ce il descarca, imi apare utilitarul Disk utility in care am 2 discuri, unul Apple HDD 2TB si unul Apple SSD de 120 Gb PCi express sau ceva de genul( va scriu de la serviciu acum) si nu stiu pe care trebuie instalat mac os-ul, ma puteti ajuta? Stiu ca tb sa le sterg cu formatul mac os jurnalized, apoi sa redenumesc unul cu macintosh hd… va rog frumos spuneti-mi daca le sterg pe amandoua cu formatul mac os jurnalized si pe care il numesc macintosh hd si pe care instalez mac os high sierra.
Si inca o intrebare: anterior instalarii windows era unul din cele 2 discuri sau la amandoua un formate gen AFS, nu imi aduc aminte bine la care si acum am vazut ca nu mai am optiunea de a sterge cu formatul AFS ( am high sierra 10.12…) puteti sa imi spuneti ce si cum sa fac, va rog frumos?
Multumesc din suflet!

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

https://support.apple.com/en-us/HT207584

Cu instrucțiunile de mai sus recreezi Fusion Drive din instalarea de High Sierra - Internet Recovery.
Dar un Fusion Drive va fi formatat HFS+ Journaled, High Sierra nu suportă APFS pe un Fusion Drive, ci doar pe un SSD.

Dacă vrei să te joci cu APFS, lasă SSD-ul și hard discul separate, formatează SSD-ul APFS și hard discul HFS+ Journaled.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Iasi
Macuser din: 17.02.08

Multumesc frumos pentru raspunsul rapid!
O sa urmez ceea ce mi-ai spus, daca mai am neclaritati, revin, sper sa nu deranjez..!
Cu multa stima!