2 din 2
2
Smart Home cu Apple Home
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Problema e ca daca “nestiutorul” stinge becul din intrerupator - becul ramane nealimentat deci nu-l mai poti aprinde “inteligent”
Solutia ar fi pastrarea becurilor normale si schimbarea intrerupatoarelor cu unele “inteligente”.
In EU e mai simplu ... in US orice chestie care se baga in perete si se leaga la instalatia electrica trebuie sa aiba j de certificari de la pompieri & electricieni ca altfel e “non-code compliant”.

Pt cine nu are probleme de astea - recomand modulele Sonoff (eventual cu firmware tasmota pe ele)
Mi-am legat unul la un prelungitor si am legat lampa de birou la el.
Am facut o micro-aplicatie (shell script care se leaga peste http la firmware-ul tasmota si ii trimite “TOGGLE”) pe care am pus-o in dock-ul de la mac.
Acum cand vreau sa aprind/sting lampa, nu mai ridic mana de pe mouse - fac click pe becul din dock smile

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK

Daca vrei buton “clasic”/fizic pentru membri din familie care nu vor sa foloseasca siri sau iPhone, sau script, poti sa iei butoane Bluetooth (eu am de la Eve, am scris mai sus; are 3 actiuni). Mai sunt si altele ca o telecomanda mica de lemn cu 4 butoane.

Lipesti butonul langa intrerupatorul vechi pe perete si ai si actiune fizica si prin software si cu comanda vocala.

Semnătură 

MB12 early2015, mini mid2010, i2, i4S, iX, Watch Nike, iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09
psergiu - 24 Aprilie 2018 10:32 PM

In EU e mai simplu ... in US orice chestie care se baga in perete si se leaga la instalatia electrica trebuie sa aiba j de certificari de la pompieri & electricieni ca altfel e “non-code compliant”.quote]
No way, in casa ta sau la landlord ?

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX

Daca stai cu chirie nu ai voie sa umblii la instalatia electrica - doar un electrician certificat are voie.
In TX ai voie sa umbli tu la instalatia electrica doar daca este:

- building, structure, or equipment in agricultural use;
- a dwelling by a person who owns and resides in the dwelling.

In alte state este mai restrictiv.
Tinand cont ca mai toate casele vechi au instalatia electrica cu Knob & Tube (standardul Edison din 1880) este de inteles.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

2 din 2
2