2 din 2
2
MacBook Pro 13" 2017 - capac umflat
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Tulcea
Macuser din: 26.08.06

Si ce anume au schimbat? bateria e lipita de topcase, placa de baza nu cred ca a strambat carcasa. Au schimbat capacul de jos?

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.04.10

Mie mi se pare putin probabil sa nu fi schimbat bateria. Sau cel putin o parte din ea (daca se poate). Banuiesc ca acel cycle count este dat de un cip care ar fi putut fi pastrat.
Problema ta pare sa fie exact ceea ce descrie apple in programul de replacement: Apple has determined that, in a limited number of 13-inch MacBook Pro (non Touch Bar) units, a component may fail causing the built-in battery to expand.

Semnătură 

iBook G4 12” late 2004 + LCD LG 17” | PPC 1.2 GHz | HDD 30 GB | 768 MB DDR | Radeon 9200 32 SDRAM | Tiger | Dead
MacBook Pro 15” early 2008 | 2.5 GHz C2D | SSD 250 GB | 4 GB DDR2 | 8600GT 512 GDDR3 | El Capitan | Server
MacBook Pro 13” mid 2017 | 2.3 GHz i5 | SSD 128 GB | 8 GB LPDDR3 | Iris Plus 640 | High Sierra

e ca si cum ai spune nu unui Heineken rece..

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Nu cunosc detalii despre procedurile de service Apple, dar o presupunere educată îmi spune că au schimbat toată bateria cu tot cu BMC, că de la ăla e buba, dar noul BMC este reprogramat cu serialul și cycle count-ul celui înlocuit.
Motivul este simplu: corporația își asumă vina pentru defectul de fabricație și îl remediază, dar asta nu înseamnă că-ți face cadou numărul de cicluri de încărcare.
Tu ai avut 2 cicluri, imaginează-ți că vine unul care a ținut laptopul tot timpul pe alimentator și pleacă cu o baterie nouă, cu 0 cicluri. Nope, nu gratis.
Deși în realitate celulele sunt noi, BMC-ul îți va raporta ciclurile și numărul de serie al bateriei vechi, ai garanția originală.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09
_BLiTZ_ - 14 Aprilie 2018 09:01 AM

O să-l duc imediat la iStyle dar sunt foarte necăjit, mi-am dorit o fiabilitate mai bună și ăsta a fost motivul migrării la Mac.
https://imgur.com/a/pvJSq

In ultimii ani bateriile au fost o problema peste tot, s-au atins nivele inalte de performanta, preturi din ce in ce mai mici dar din cauza vitezei de inovatie, accelerate, mai putina stabilitate.
Apple in general face produse de inalata calitate dar si el se bazeaza pe third party suppliers. Plus este fortat de concurenta sa inoveze si pe partea de software, de cand s-a expandat acum 20 de ani nu isi mai permite sa traiasca in lumea lui (powerpc).
Intre timp si lumea, PC sau android, au ridicat stacheta gasesti acum produse cu nivel ridicat al calitatii si la concurenta. Dell XPS 13 ori HP Spectre 13 chiar si gama Surface sunt acolo la nivelul cu care se bat parte in parte cu MacBook / MacBook Air sau MB Pro si o sa imi sara uni in cap cand o sa zic ca si windows 10 e destul de matur, stabil, nu e win Me cand lumea fugea la mac si intradevar gasea acolo ceva la pret de x ori mai mari dar stabil.
Am in Audi A6 nava spatial, plin de technica, in general merg bine dar am avut probleme banale cu termotastatul si sensor de ulei, rezolvate rapid in garantie, masina la schimb, asta e viata in deecniul nostru, toate lumea vrea mai mult si repede, producatorii nu isi permit sa scoata produse mai lent doar ca sa le testeze mai bine, ii ingroapa concurenta.
Doar trebuie sa fii constient cand alegi un cutting edge technology product trebuie sa iti asumi si in risc, desi in ziua de astazi aprent si produsele noi mid si low level entry sufera la acest capitol.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

2 din 2
2