Siri face pe nebuna
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 14.12.11

Dintr-o data m-am trezit cu urmatoarea problema pe macbook:

Ii cer lui Siri sa apeleze o anumita persoana, imi confirma ca o apeleaza apoi suna alta persoana (exemplu: “Siri, call X” , “Calling X” , apoi pe ecran apare “Calling Y using your iPhone”)
Mentionez ca face asa doar pentru o singura persoana (sotia, pe care o apelez si cel mai des). Daca ii cer sa sune pe altcineva merge perfect, daca ii cer sa apeleze pe iPhone merge perfect, chiar si pe sotie. I-am zis pe macbook “Show me contact info for X” si imi arata ce trebuie, apoi ii spun “Call X” si imi suna pe altcineva.
Urmatoarea chestie a fost sa sterg din agenda persoana apelata eronat, si a gasit alt Y pe care sa-l apeleze, numai pe sotie nu.

Am incercat sa dezactivez si sa activez siri, restart, nici un rezultat.

Ceva idei de rezolvare?
Am cautat si pe google insa cautarea “siri is not calling the right person” sau “siri not identifying the right contact” ma duce doar la rezultate cu “siri is not calling ME right”

Semnătură 

iPad 2 - 16 GB Wifi | Apple Watch Sport 42mm
iPhone X - 64 GB
Airport Express 2nd gen| Apple TV 3rd gen
MacBook Pro 13” with touchbar

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 14.10.05

cheese  E geloasă!
Încearcă să schimbi numele soției în contacte (poți încerca cu Michael) și vezi dacă se prinde Siri…

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Cel mai simplu e sa incluzi relatiile in contacts; comanda va fi “Hey Siri call my wife”. Te duci la fila ta si adaugi campul Spouse, unde o alegi pe ea. E mai simplu sa inteleaca o singura sotie decat o singura Ana/Maria/Liz/Etc.
Eu am probleme cu identificare de nume pentru ca ma intreaba de fiecare data care X?

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Am sa incerc varianta cu schimbarea numelui, desi minse pare absurd sa trebuiasca sa imi scriu altfel sotia in agenda ca e Siri “geloasa” smile)

Este deja trecuta ca spouse, cand ii zic “call my wife/spouse” raspunsul este “there seems to be a problem with the app facetime”

Semnătură 

iPhone X - 64 GB

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05
ixul - 16 Mai 2018 05:51 PM

Este deja trecuta ca spouse, cand ii zic “call my wife/spouse” raspunsul este “there seems to be a problem with the app facetime”

uuuuu…. sigur e geloasa. Schimba vocea lui Siri la barbat, vezi poate o place mai mult pe nevasta-ta atunci tongue wink

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Am incercat si cu schimbare nume si cu schimbare voce Siri, acelasi rezultat. Sper sa se rezolve la un update.

Ar mai fi o solutie sa sterg contactul cu totul si sa incerc sa il creez din nou, dar nu prea imi vine sa fac chestia asta intrucat am multe informatii pe care trebuie iar sa le scriu la detaliile contactului (adresa, data nastere, rude, emailuri, poza, etc.)

Multumesc pentru ajutor

Semnătură 

iPhone X - 64 GB

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Mda, mie mi se intampla des in masina, Me: Call X - Siri: Do you want to call Y? - Me: No - Siri: Calling Y si dai si cauta unde e telefonul sa intreupi apelul ca de pe masina nu mai poti asa de repede smile
Problema nu este doar cu contactle romanesti are problem si cu persoanle cu nume international.
Totul se desfasoara prin BT telefonul fiind undeva prin buzunar. De multe ori e mai simplu sa sun pe cineva butonand de pe volan in history call.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express