Conectare VPN
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 30.12.08

Bună,

Am și eu o întrebare. În urmă cu aproximativ două luni am cumpărat o subscripție pentru un VPN, în ideea de a viziona câteva meciuri de la Cupa Mondială pe BBC sau ITV.
Am descoperit cu această ocazie că pot folosi acest VPN pentru a accesa site-uri care aveau restricție geografică.
Am intrat astfel pe magazinul Sony UK, în vederea achiziționării unor aplicații pentru aparatul foto Sony RX100 III. Acest magazin este inaccesibil din România. Cu VPN-ul setat pe un IP de Marea Britanie, pot să îmi fac un cont și să descarc aplicațiile care sunt gratis.
Întrebarea mea este: există posibilitatea să cumpăr o aplicație care costă bani, având IP de GB, dar card emis în România? Site-urile respective, având restricție geografică, acceptă plăți cu carduri emise în altă parte a continentului? A încercat cineva?
Care ar fi soluția?
Mulțumesc!

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10

Totul depinde de cum au implementat ei plata. La unii merge la altii nu. De exemplu, in trecut puteam plati cu card romanesc Netflix si sa ma uit cu VPN. Dupa ce au inceput planurile de extindere globala au oprit acceptarea cardurilor non nationale. Trebuie sa incerci.

Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB
Wireless: Time Capsule 2TB (2013)

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member

O să încerc! Să văd dacă acceptă cardurile românești!
Mă gândeam la un moment dat să îmi fac un card Revolut, dar nu știu dacă merită doar pentru chestia asta!
S-ar putea să fie opțiune de PayPal…

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member

Mulțumesc pentru răspuns!!!