iPhone XS and X MAX, ne-au ciuruit ­čśĘ
  [ Ignor─â ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Spre sf├ór╚Öitul prezent─âri ╚Öi crudul adev─âr, iPhone storage tier 2, ca nu luam nici o data cel mai mic storage, 1349ÔéČ, ─â╚Ötia au ├«nnebunit ­čś▓

Semn─âtur─â 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignor─â ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Cred ca e normal ca de acum in colo sa ai 3-4 ani ciclul de cumparare, deja 2 ani mi se pare prea mult. Rata la ap in ro e 185ÔéČ (am cumparat cand trebuia smile ) daca iti iei iphone xs Max in fiecare an te apropii de rata la casa smile.

Semn─âtur─â 

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignor─â ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucure╚Öti
Macuser din: 23.03.09

Treaba este cam a╚Öa: ─âsta nu mai este telefon, ci este partea “cyber” din cyborg.
A╚Ťi auzit ce a zis nenea Musk dup─â ce a tras din joint: suntem cyborgi deja, ╚Öi nici nu ne-am dat seama c├ónd am devenit.
Aia-i treaba. Așa că da, e cât rata la casă.

Semn─âtur─â 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignor─â ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Cristian Ceobanu - 13 Septembrie 2018 01:08 PM

Cred ca e normal ca de acum in colo sa ai 3-4 ani ciclul de cumparare

https://old.reddit.com/r/apple/comments/9fg175/the_most_important_point_of_yesterdays_keynote/

While lots of us were expecting for hardware specs and iPhone model name confirmation, Lisa Jackson delivered a really important information during her presentation. It was this:
...we also make sure to design and build durable products, that last as long as possible. That means long lasting hardware, coupled with amazing software.
...
So, what does that means for Apple, iPhones and iPhone users?
Apple is now expecting you to change your Apple model less often. It’s really clear with this year’s version of iOS: support for old iPhones from 5 years ago it’s now the norm.
...
So, instead of changing your phone model in a 2 year basis (when the new model is introduced), you are expected to change your phone 4 or 5 years down from your last purchase. The cycle is longer now, and Apple expect that from customers.
So, its natural that, if you change your habits, and start spending $1000 every 4 or 5 years instead of $600-700 every two years like in the past, you’ll spend less in phones. That’s why phones cost more now than in the past: you’ll change models less often, spending less money a year in phones than in the past. And Apple is OK with that, and it’s adjusting to it.

Semn─âtur─â 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G5 Leopard

[ Ignor─â ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.04.10

Da, doar ca un telefon, ca sa reziste 4 ani, are nevoie de cateva schimburi de baterie, difuzor si display. S-ar putea sa nu fie chiar 1200 EUR vs 2x800 EUR.
Altfel, problema mea este ca suntem fortati sa facem inca un pas la capitolul marime exterioara a device-ului. Acum cel mai mic ramane XS care este deja semnificativ mai mare decat un iPhone 8. Imi e teama ca incep sa nu mai aiba loc in buzunar…

Semn─âtur─â 

iBook G4 12” late 2004 + LCD LG 17” | PPC 1.2 GHz | HDD 30 GB | 768 MB DDR | Radeon 9200 32 SDRAM | Tiger | Dead
MacBook Pro 15” early 2008 | 2.5 GHz C2D | SSD 250 GB | 4 GB DDR2 | 8600GT 512 GDDR3 | El Capitan | Server
MacBook Pro 13” mid 2017 | 2.3 GHz i5 | SSD 128 GB | 8 GB LPDDR3 | Iris Plus 640 | High Sierra

e ca si cum ai spune nu unui Heineken rece..

[ Ignor─â ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Pe AnandTech un articol de Andrei Frumușanu:

A12 outperforms a moderately-clocked Skylake CPU in single-threaded performance

https://www.anandtech.com/show/13392/the-iphone-xs-xs-max-review-unveiling-the-silicon-secrets

Semn─âtur─â 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignor─â ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Am trecut in sfarsit la ecran mare, de la se la xs. Daca aveam posibilitatea ramaneam la ecran mic, dar acum ca am trecut nu-mi pare rau deloc, e alta viata, chiar si pozele landscape se vad ok acum. Un dispozitiv scump si superb, il tin pana crapa sau nu se mai misca acceptabil, dar eu cred totusi ca aplicatiile au ajuns la o complexitate destul de mare si nu mai au cum sa creasca semnificativ.

Semn─âtur─â 

M´ú┐cintoshing…

[ Ignor─â ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
.ral:cr - 09 Octombrie 2018 03:04 PM

Am trecut in sfarsit la ecran mare, de la se la xs. Daca aveam posibilitatea ramaneam la ecran mic, dar acum ca am trecut nu-mi pare rau deloc, e alta viata, chiar si pozele landscape se vad ok acum. Un dispozitiv scump si superb, il tin pana crapa sau nu se mai misca acceptabil, dar eu cred totusi ca aplicatiile au ajuns la o complexitate destul de mare si nu mai au cum sa creasca semnificativ.

Crede-ma, lucrez in domeniu, se scrie cod cu piciorele in ziua de azi, plus complexitatea incredibila la care trebuie sa faca fata. Probabil stiti ca Windows 10 1809 a fost retreas dupa cateva zile, ceva probleme inclusiv stergea tot din my documents and music smile. Un driver pack acum pentru windows are sute de MB, cele video de la amd de exmplu se apropie de 500 MB. Anul asta e singura adta cand am sentimentul ca vechiul telefon nu este mai slow dupa update. Si lasand OS vine google si schimba API si zice ca vre minimx, facebook la fel, etc.
A apus de mult gloria servereleor care mergeau ani de zile fara upgrade/update software, livrau performante ca in prima zi. Azi linux, windows, mac, patch peste patch, ah stai ca patach-uri si la BIOS/UEFI la fiecare 3 luni, apre un meltdown -30% performante.
In ritmul asta nu te mai poti bizui pe device-ul tau ca peste 4 ani mai opereaza satisfacator.
Citeam azi de dimi in tram ca au gasit etehrnet adapters tampered, alte updte-uri vor urma, asta daca nu cumva este haddware ca la supermicro. Ca sa inchei, nevinovatul de mine am luat un ATV2 sh de pe forum, avea un an. Dupa inca un an Youtube gone, au schimbat API, una din aplicatille pe care le foloseam masiv, doar dupa un an in posesia mea. Lumea huiduie microsoft dar azi pot sa iau un pentium 4 si primesc update-uri de securitate si tot ce ii trbuie OS-ului, incerca la fel cu un device apple sau din lumea android, te trimit la garla, a se intelege shoping pentru ultimul device.

Semn─âtur─â 

[ Ignor─â ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Cand ma refeream la windows pe P4 ma refeream la ultima versione de OS Windows 10, nu windows milenium ca deh ai hardware vechi si nu e suportat.

Semn─âtur─â