Ce infotmatii/date sunt stocate intr-un user?
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 14.12.11

Am in continuare problema enervanta legata de Siri care apeleaza alta persoana, desi spune numele corect. Problema am expus-o in trecut aici: http://www.macuser.ro/index.php/forums/viewthread/53997/

Intre timp am sunat la Apple customer support si am incercat mai multe chestii pt a rezolva problema, insa tipul mi-a cerut sa mai astept pana iese Mojave si sa fac update, poate se duce problema. Nu s-a dus. Insa unul din pasii pe care m-a pus sa il fac a fost sa creez un nou user “Test” si sa incerc de pe ala. Cand am incercat sa apelez cu Siri a mers cum trebuie de pe celalalt user.

Intrebarea mea este, pot crea un nou user pe MacBook, care sa devina principal, iar pe cel vechi sa il sterg? Ce informatii/date pe care le-as putea pierde contine un user? Trebuie sa salvez ceva inainte? Imi afecteaza asta cumva utilizarea MacBook-ului?

Multumesc

Semnătură 

iPad 2 - 16 GB Wifi | Apple Watch Sport 42mm
iPhone X - 64 GB
Airport Express 2nd gen| Apple TV 3rd gen
MacBook Pro 13” with touchbar

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: bucuresti/aalborg/viena
Macuser din: 05.10.07

Nimic important, setarile tuturor programelor, conturile de email, imaginile, sunete, practic tot ce este stocat pe contul userului. Scapi de cache, dar si de setarile care duc la conflicte.
Exporta informatiile sensibile pe un mediu extern, eventual un backup al userului pe care doresti sa-l stergi.

Semnătură 

 ǝʞıl ı

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Eu dacă aș ajunge la concluzia că trebuie să încep pe curat cu un nou cont pe Mac, mi-aș păstra vechiul cont (aproape) neatins. Sau cel puțin un APFS snapshot.
Nu te împiedică nimic să lucrezi cu două conturi simultan.

Migrezi domol pe noul cont tot ce ai nevoie și testezi că nu a migrat și “buba” cu Siri.
Asta ar fi și o modalitate băbească să izolezi de unde ar proveni problema, moment în care o poți elimina de pe contul original.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Daca sunt doar setari, sunete si mai stiu eu ce nu ma deranjeaza sa le pierd. In schimb imi era teama sa nu asocieze cumva si cu contul de iCloud si sa raman fara poze sau fisiere. Nu am nimic stocat direct pe MacBook, totul este in iCloud.

Inteleg ca pot crea un nou user si sa ma loghez in el cu contul iCloud si am acces la aceleasi fisiere de pe cloud. Inainte de a sterge user-ul vechi dau log out din iCloud si pe urma il sterg.

Nu prea imi convine sa lucrez cu 2 useri, intrucat imi place sa fie cat mai “curat”, iar ideea de 2 useri nu ma incanta. Intre timp m-au sunat iar de la Apple si tipul mi-a propus sa mai astept sa vada ce rezolva prin escalarea incidentului.

Semnătură 

iPhone X - 64 GB

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Cand setezi contul nou ii zici sa faca merge cu datele din iCloud.

Si cum ziceau toti aici, nu sterge contul vechi pana nu esti sigur ca cel nou merge cum te astepti. Si in plus fac un backup pe un hard extern.

Semnătură 

MB12 early2015, mini mid2010, i2, i4S, iX, Watch Nike, iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Multumesc, voi incerca, dar dupa ce ma suna cei la customer support sa vedem ce idei au. Tipul de acolo zicea ca i se pare o masura prea drastica asta si ca prefera sa ma ajute cu ceva mai putin radical cum ar fi doar o stergere de un folder corupt sau ceva de genul.

Voi reveni cu rezolvarea

Semnătură 

iPhone X - 64 GB

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Deci….customer support a zis ca este o problema la Siri pe macuri si ca nu poate apela persoane din agenda care au numele dintr-o singura litera. De exemplu am in agenda o persoana cu numele “P”. Ii spui lu’ Siri pe macbook “Call P” si ea suna o persoana random care are un nume care incepe cu P. Pe iPhone, sau Apple watch suna pe cine trebuie. Problema a fost semnalata de mai multi si va fi rezolvata intr-un update viitor.

De asemenea nu (mai) merge sa apeleze persoane in functie de relatiile pe care le setezi. Am la contactul meu (wife, son, sister etc.). Ii spun lu’ Siri “Call my sister”, da eroare. Asta tot pe mac.

Semnătură 

iPhone X - 64 GB