Ce model ne alegem pentru aplicații PRO?
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: Pitesti
Macuser din: 19.01.10

Este o intrebare pe care mi-o pun de câțiva ani încoace, privind la direcția pe care Apple a luat-o în ultimul timp. Nu îmi doresc dispozitive mega subțiri, design subțire și minimalist. Sunt total de acord ca un produs să arate bine, însă esteticul nu trebuie să conteze mai mult decât utilitatea produsului, mai ales când vorbim de linia Pro. Faptul că s-au eliminat porturile și mă obligă să intru în hora adaptoarelor, nu mi se pare un lucru inovator ci mai degrabă o strategie de făcut bani. Activez în domeniul audio/video iar necesitatea de a avea putere de procesare plus porturi este foarte importantă. Spre exemplu, multe din accesoriile din rack le am pe USB. Nu mai vorbesc de faptul că netul mi-l trag din Ethernet pentru motive evidente.

Apoi se pune problema prețului. În ultimii ani prețurile la seria PRO, aproape că s-au dublat. Ultimul Macbook cumpărat (în 2013), m-a costat undeva la 5400-ish, iar acum doar pentru o configurație de bază plătești cam 7200, prețurile ajungând la 10.000 lejer.

Dar să revenim la întrebarea din titlu: ce model ați recomanda pentru cineva care folosește intens Logic Pro X cu VST-uri în track-uri, Final Cut Pro și alte aplicații de genul. Mă refer aici la un minim necesar pentru un astfel de task, care să mă țină câțiva ani buni: procesor și RAM.

Semnătură 

MacBook Pro 13” mid-2012 i5,  16 GB RAM, 500GB HDD + 500GB SSD
Apple Magic Mouse
Apple Wireless Keyboard
iPod Classic 160GB
iPhone 6 64GB Space Grey
iPad 3 WiFi + 4G 32GB with Smart Cover

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Ploiesti
Macuser din: 06.12.11

Câțiva ani buni . Așa am gândit și eu când am achiziționat al meu MacBook Pro Late 2011.
Și a ținut și ar mai ține, însă Apple mi-a făcut o surpriză. Trebuie să achizitionez ceva nou dacă vreu up la os.
Totuși să dau aprox. 3000 Euro pentru a achiziționa ceva nou , cu caracteristici similare cu ale modelului deținut ,
adică procesor i7 2.2Ghz, memorie 16 Gb (aici modelul nou are DDR4) si ssd 512 Gb (modelul nou 256 ) ,
mi se pare risipă.

De ce am nevoie de os nou ? Pentru că versiunile noi de Server și Apple Configurator 2 nu mai vor OS mai mic de 10.14.
Nu mai pot face test pe MacBook Pro înainte de a actualiza serverul, că nu le pot instala .

Deci ani buni se rezumă la cât vrea Apple să te lase.

Semnătură 

MacBook Pro 15”  i7 2.2GHz/ 16GB/ 500GB SSD ,  10.11
MacBook Air 13”  i5 1.3GHz/ 4GB/ 256GB SSD ,  10.11

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
Rank
Newbie
Din: Sibiu
Macuser din: 03.01.14
NaspaNick - 06 Octombrie 2018 11:53 AM

Câțiva ani buni . Așa am gândit și eu când am achiziționat al meu MacBook Pro Late 2011.
Și a ținut și ar mai ține, însă Apple mi-a făcut o surpriză. Trebuie să achizitionez ceva nou dacă vreu up la os.
Totuși să dau aprox. 3000 Euro pentru a achiziționa ceva nou , cu caracteristici similare cu ale modelului deținut ,
adică procesor i7 2.2Ghz, memorie 16 Gb (aici modelul nou are DDR4) si ssd 512 Gb (modelul nou 256 ) ,
mi se pare risipă.

De ce am nevoie de os nou ? Pentru că versiunile noi de Server și Apple Configurator 2 nu mai vor OS mai mic de 10.14.
Nu mai pot face test pe MacBook Pro înainte de a actualiza serverul, că nu le pot instala .

Deci ani buni se rezumă la cât vrea Apple să te lase.

http://dosdude1.com/mojave/
Până acum, totul OK.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: Ploiesti
Macuser din: 06.12.11

Stiu , chiar am stick-ul facut . Totusi , mi-as dori sa nu fiu nevoit sa fac asta . Vreau sa pot instala orice si sa decid eu momentul in care nu vreau acel OS .

Semnătură 

MacBook Pro 15”  i7 2.2GHz/ 16GB/ 500GB SSD ,  10.11
MacBook Air 13”  i5 1.3GHz/ 4GB/ 256GB SSD ,  10.11

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 16.11.08

Salutare! Ma voi pronunta doar in privinta lucrurilor ce tin de audio, aici mai stiu si eu cate ceva. Sa le luam pe rand:

Treaba asta cu porturile pe care o critica toata lumea este, de fapt, un lucru foarte benefic deoarece imi elimina nevoia unui cablu X pentru un dispozitiv MIDI, alt cablu Y pentru interfata audio si cablul Z pentru drive-uri externe. Aici se mai pot adauga alte periferice, cum ar fi un display extern daca folosesti un laptop (la el faci referire asupra porturilor “putine”). Acum, inchipuie-ti ca vei avea nevoie doar de un singur tip de cablu pentru orice fel de periferic dorit. Desigur, este un disconfort la momentul actual si poate va mai fi inca 2-3 ani, dar este o schimbare necesara. Chiar si cu porturile “clasice”, tot folosesc un hub USB pentru toate lucrurile de care am nevoie atunci cand “acostez” laptopul.

Trecand mai departe la problema pretului. Pai, Logic Pro X costa in jur de 200 E. Asta inseamna un workstation complet si foarte versatil, usor de folosit cu o suita de Audio Units (VST-uri cum le spui tu) excelenta. Daca mergem la competitie, vei plati minim 6-700 E pentru ceva ce se apropie de acest soft (vezi Cubase).
Convenabil, nu? Acum, scazand diferenta din pretul final al calculatorului, parca nu mai este atat de scump, fara sa mai adaugam faptul ca ai iMovie, Garageband, Pages, etc. gratis.

Recomandarea mea: Nu-ti lua un laptop. Daca ai (si tind sa cred ca da) un studio stabil, mergi pe un model de iMac de 27 inch cu RAM upgradabil. Asigura-te ca ai un SSD intern, apoi leaga altul extern pe care pui TOT continutul audio al Logic Pro X.
Fineturile: Foloseste un buffer mic atunci cand inregistrezi ceva, si un buffer mare cand faci mix/master. Foloseste canale auxiliare pe majoritatea efectelor (reverb, delay, etc). Activeaza 4 core threads si inchide WIFI cand lucrezi in Logic si nu in ultimul rand, foloseste freeze tracks.

Semnătură 

Setup: cateva produse Apple pe care nu simt nevoia sa mi le afisez aici.