The iPhone’s golden age is over, Apple will only charge fans more
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Mă bucur ca nu sunt singurul deranjat de prețuri

https://www.wired.co.uk/article/apple-iphone-sales-profit-figures

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj
Macuser din: 19.01.09
Cristian Ceobanu - 05 Noiembrie 2018 10:35 AM

Mă bucur ca nu sunt singurul deranjat de prețuri

https://www.wired.co.uk/article/apple-iphone-sales-profit-figures

Ce descrie acolo se intampla deja inacepand cu introducerea MacIntel!

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 16.11.08

Nu m-au convins argumentele. Sunt corecte in mare parte, dar contin lipsuri masive si pot fi intelese gresit foarte usor.

Tousi, ma astept ca genul asta de articole sa tot apara, trebuiesc sa mai prinda ceva si competitorii lor, nu?

Nu ma intelegeti gresit, nu sustin directia in care merge Apple cu preturile… dar sa fim corecti pana la urma, pretul cerut de ei este unul justificat.
Produsele lor tin ani buni, sunt de calitate si ofera o platforma software solida si de incredere care nu se poate gasi la niciun alt competitor.

Si ca sa concluzionez cu un paragraf din articol, cum ca OnePlus 6T ar fi o “solutie” pentru exagerarea de preturi… un categoric nu. E ca si cum ai spune ca nu-stiu-ce model de laptop Lenovo e o alternativa buna pentru un MBP. Pai MBP-ul ala are o suita de software si un OS de care Lenovo n-o sa se atinga nici in 10 ani.

Desigur… pentru cine nu foloseste un MBP sau iPhone fix pentru motivele enumerate de mine mai sus, alternativele sunt multe… doar ca nu mai au marul acela ca sa “dea bine”.

Semnătură 

Setup: cateva produse Apple pe care nu simt nevoia sa mi le afisez aici.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Brasov
Macuser din: 02.11.11

Ceea ce pare că nu pricepe lumea în general este faptul că un iDevice (și nu numai, e lafel de valabil și pentru restul produselor) NU este doar un aparat, este un tot unitar aparat+software operare+mediul AppStore+servicii cloud șamd. Nu poate fi comparat cu nimic în clipa asta, deci orice încercare este inutilă.
Este, într-adevăr, parțial adevărat că vânzările de iDevice-uri noi scade pentru ca se ajunge la o saturație și-atunci plusează pe tehnologii noi (sau nu neapărat noi dar mai bine făcute, mai bine integrate în tot unitarul de care vorbeam mai sus etc) pe care știu să le vândă scump. Asta e.

Semnătură 

MacBook Pro 13 2017
iPhone 8 plus black, iPhone 7 black, iPhone 6 Space Grey, iPhone 5 black, iPhone 3GS black
iPad 3 16GB wifi+cellular
Apple TV 4

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Corect, intelegem si reactionam smile. Personal simt ca efectiv au devenit mai greu accesibile, ca tare inca folosesc iphone 6 pe care nu am planuri sa il schimb in urmatoare 10 luni. Am aruncat un ochi la 8 refurb care acum e 500$ pare un targ bun numia ca din state este un pic peste mana smile.
Pentru mine XR este prea mare si nu il vad ca fiind ieftin ci nu asa de scump raspberry.

Semnătură 

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Piata a reactionat destul de intens la deciziile apple, micsorarea comenzilor pentru prea scumpele telefone, etc. Coincidenta si cu ceva corectii de pret pe piata dar per total in doua luni apple - 20%

Semnătură