Movie collection, solutions ?!?
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Salut,
Ceva recomandari/best practices pentru 2019 Movie DB/Collection. Pana acum am tot schimbat NAS-uri Synology sa tin pasul cu Plex, dar plex e plex si vrea more and more computing which is not the strength of Synology. Acum am un DS 1517+ si iar nu mai merge Plex, vrea mai mult.
Acum problema ma uit dor de pe Apple TV si nu am nevoie de transcoding (teoretic) practic insa plex moare ca vrea mai mult CPU. Desi ei mor cu transcodingul ala in brate si zic ca daca nu ai nevoie de transcoding nu ai nevoie de plex.
Acum solutii,
- Video station de la Synology e asemnator cu Plex, colectie, informatii, biblioteca draguta, dar sta prost la fisiere suportate, printre altele nu ruleaza MKV deci aprape neutilizabils
- VLC, ruleaza orice dare e “urat” ca acum 20 de ani, se conecteaza la un SMB share sau UPNP, si navighezi prin foldere sa rulez un film. Fix ca in 2000 VLC + DC++
- KODI, the best pana au ales sa nu mai supporte Apple TV, facea excat ce doream, arata si functiona ca plex dara fara backend server si fara transcoding
- Am pus mana pe un intel NUC destul de musculos si ma gandeam sa il fac server de Plex, sa elberez NAS de functia de server, doar storage, dar alt device, alte caburi, mai multa caldura in living room. Nu am gandit un server room in casa, inca, ar putea fi si asta o solutie ... gen una din storage rooms cu ethernet over power line. Am vazut unii chiar investesc sume considerabile pentru cache si db on SSD ,

Voi ce folositi, ah ca fapt divers biblioteca “backup personal” de flme cuprinde cam 800 de titluri in diverse formate minim 720P si cativa tera de seriale. Folosesc si simpleplayer (streaming with apple TV cred ca filemele sunt 2k) dar de acolo lipsesc multe filme de nisa, de pe la diverse fetivaluri. Filemele aste lipses si de la marii stream-ari!
Ah si nu am de gand sa platesc ever, 10 euro a netflix, 10 euro la cbnc, 10 euro la Dysney, 10 euro la HBO, 10 Prime, etc. 15-20€ sa am totul intr-un singur loc ar merita.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 4 & 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch IV | aptv 4K

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: San Diego, CA
Macuser din: 14.07.07

Short version: incearca Infuse app for apple TV 4, iPad/iPhone

Long version:
Si eu am inceput cu Plex (la un moment dat am crezut ca l-am prins pe dumnezeu de picior si mi-am luat lifetime membership), dar cu timpul am observat ca streaming-ul e cam problematic. Am ajuns sa stau cu server-ul de plex pe un i7 quad core care se chinuia sa faca transcoding la filme 1080p.

Mai tarziu, am descoperit infuse care este extraordinar!

Setup-ul meu este Synology 1512+ cu SMB/AFP/NFS shares pentru media. Apple TV 4 in fiecare camera (Apple TV 4K in camera unde am TV 4K) si Infuse app pe iPad/iPhone. Pentru Mac folosesc IINA. De cand am trecut pe Infuse (acum vreo 2-3 ani) n-am mai avut nici o problema cu transcoding-ul.

Semnătură 

Once you go you never go back!

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Mac Mini din semnatura cu Plex. HDD 4TB USB3, SSD USB-C 500GB pentru scratch. Ethernet (CATwhateverwasmoreexpensive) intre ele si Airport Extreme.

Incepuse sa cam sugushe pe Mini-ul vechi, dar avea 8 ani!!! Nu stiu ce au facut miracole cu mini-ul nou, dar chiar si cu transcoding procesorul sta in 2-3% maxim. Are loc sa creasca in pretentii Plex. Cand am instalat de nou mini-ul, am setat si Plexul mai bine sa nu mai faca transcode deloc (Apple 4th stie sa arate cam tot ce trimite Plex raw, din colectia proprie, bineinteles).

Planuiesc sa cumpar un TV nou si sa reconfigurez un pic casa, o sa mai adaug niste Apple TVuri, cu cate un airport express (gen 1) si boxe in fiecare camera unde nu e ATV.
N-ai intrebat, dar am si 2 homepod-uri in bucatarie si dining room; le mentionez pentru ca fac cu ATV airplay 2 sincron in 4 camere.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS v1 (x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

P.S. Eu platesc Netflix, Prime Video, Eurosport, Gamepass, Spotify, dar nu platesc cablu sau licenta TV (care ar fi fost cam £40 pe luna). Cord cutter all the way.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS v1 (x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Caransebes
Macuser din: 05.02.11

Infuse fara drept de apel

Semnătură 

From Russia with love guy

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 23.10.06

Infuse rulat pe AppleTV 4K abonament annual pentru toate functiile audio,folosesc de mai mult de 2 ani
Filmele de colectie le tin pe harduri legate la airport extreme

Semnătură 

———————————————————-
MacBook Air 13 early 2015
AppleTV 4K Living
AppleTV 4 Dormitor
iPhone 7 32GB
AppleWatch 42 White
Apple Airpods
Apple Homepod 2 buc
AirPort Extreme AC
Airport Express 802.11N Gen.1 4 buc pentru Airplay in curte si camere
———————————————————-
Apple Home activat,termostate,lumini si senzori

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Ok, mulțumesc, am sa ii dau o șansa lui Infuse. Încă nu l-am folosit, banuiesc ca neavând nimic backend, gen server Plex, nu stie de pe un device la altul unde ai rămas la un serial. Soția obișnuite se se uite și pe tv și pe iPad.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member
Din: San Diego, CA
Macuser din: 14.07.07
Cristian Ceobanu - 07 Ianuarie 2019 10:23 PM

Ok, mulțumesc, am sa ii dau o șansa lui Infuse. Încă nu l-am folosit, banuiesc ca neavând nimic backend, gen server Plex, nu stie de pe un device la altul unde ai rămas la un serial. Soția obișnuite se se uite și pe tv și pe iPad.

Infuse Pro ($14.99) are optiunea de iCloud Sync care iti va mentine playhead position si watch history intre device`uri.

Semnătură 

Once you go you never go back!

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Am laut pro-ul anual. Din pacate ieri nu a identificat in jur de 700 fisiere video, cateva filme cu stan si bran, multe episoade din star trek TNG, multe din The Twilight Zone ‘64, etc. Am sa ma uit in seara asta daca cumva pot inbunatatii procesul de identificare. Aici Plex statea foarte bine.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 23.10.06

Daca ai modificat tu denumirea la filme ai sansa sa fie gresit,si chiar asa infuse are tool pentru corectat informatiile..dar trebuie luat film dupa film

Semnătură 

———————————————————-
MacBook Air 13 early 2015
AppleTV 4K Living
AppleTV 4 Dormitor
iPhone 7 32GB
AppleWatch 42 White
Apple Airpods
Apple Homepod 2 buc
AirPort Extreme AC
Airport Express 802.11N Gen.1 4 buc pentru Airplay in curte si camere
———————————————————-