Sfaturi Clover Configurator
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca, Romania
Macuser din: 13.12.05

În timpul update-ului, sistemul își face o partiție temporară, ca și partiția recovery și bootează după ea, astfel face repararea discului și a permisiilor. În Clover trebuie să știi asta și să selectezi partiția temporară după care să bootezi. Nu știu ce placă video ai, poate găsești aici kexturi modificate: https://www.osx86.net. La mine merge nativ, nu am nevoie de nimic modificat pt video. Vezi dacă nu se poate injecta direct în clover și nu mai ai dureri de cap la următoarele update-uri. (/efi/efi/clover/kexts). La audio, va trebui să modifici AppleHDA.kext după fiecare update. Apple îl va înlocui. Păstrezi kext-ul undeva, după update îl re-înlocuiești, din câte știu, nu se poate injecta în Clover. Sunt softuri care instalează sau înlocuiesc kexturi, reparând și permisiile, cum este Kext Utility. Baftă.

Semnătură 

You’re on a Mac. If something seems complicated, you’re doing it wrong!

 Macbook Pro 13, 2010
 iPhone 5

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09
psergiu - 18 Iulie 2018 06:59 AM

Facetime suna și pe laptop - nu am testat mai mult.

Ce versiune de Clover Configurator ai folosit să generezi serial / uuid ?

Eu tocmai am făcut un Intel Nuc NUC7I5BNH cu High Sierra 10.13.6 direct, urmând pașii de aici:
https://www.tonymacx86.com/threads/guide-intel-kaby-lake-nuc7-using-clover-uefi-nuc7i7bnh-nuc7i5bnk-nuc7i3bnh-etc.233241/

Toate bune și frumoase, video merge beton, am ethernet, audio, nu am wifi/bt dar nici nu mă doare, merge sleep dar nu merge hibernare - dezactivată conform ghidului.
Instalat pe APFS.
Merge contul iCloud pe AppStore, iCloud Notes, iCloud Drive, dar nu pe Facetime și iMessage.
Versiunea de Clover Configurator - ultima aparent - ce-mi generează la serial number îmi dă “We’re sorry, but this serial number is not valid.” pe checkcoverage.apple.com .

De menționat că ventilatorul de la NUC este auzibil chiar și în idle, spre deosebire de un Mini adevărat.

Apoi m-a pus daemonul să-i activez Filevault. Zis și făcut, și apoi ghici ce, Clover nu mai vede partiția ... mai am de studiat aparent:
https://www.tonymacx86.com/threads/filevault-and-sierra-guide-for-noobs-like-me.221425/
Deși ghidul de mai sus se referă la HFS+ cu filevault .. mai vedem.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Vezi și aici. https://www.reddit.com/r/hackintosh/comments/2wohwn/getting_imessage_working_on_10102_generating/

Semnătură 

 Macbook Pro 13, 2010
 iPhone 5

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Mare mare mare grijă, după ce îți generezi seriale OK, păstrează-le ca pe ochii din cap! Cu aceste ID-uri ieși în lume (internet). Când cumperi programe, valabile pe 1 sau un număr de calculatoare, aceste seriale se iau în calcul. Eu era să pierd o licență Adobe. Noroc că pe site-ul Adobe am putut dezactiva toate calculatoarele, apoi să activez din nou. Alte case de soft, posibil să nu permită.

Semnătură 

 Macbook Pro 13, 2010
 iPhone 5

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Da, realizez asta, și e bine de subliniat. M-am și uitat în icloud.com / settings, apare acolo, pentru că am folosit Mac AppStore, iCloud Drive.

Deocamdată nu reușesc să generez un serial care să fie acceptat de FaceTime / iMessage ...
Când reușesc, îl elimin pe acesta din lista de Mac-uri folosite.

Din câte înțeleg dacă Apple primește prea multe cereri neortodoxe de la o anumită adresă IP te trezești că nu mai merg serviciile iCloud de la acel IP ...
N-aș vrea să ajung acolo. Îmi iau configurator-ul și mă duc la .. Mac smile

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Eu nu știu cum să răspund aici. Mie mi-a ieșit din prima cu Clover Configurator. Doar că l-am updatat de trei ori de când am făcut instalarea, așa că nu mai știu ce versiune am avut. Mai am niște aplicații pentru Terminal, iMessage Debug. Asta îți dă niște UUID-uri. În altă ordine de idei, există niște formule pentru aceste seriale, serverele Apple se uită după ele. Mă îndoiesc că Apple, de pe vârful muntelui de $$ se uită acum de pe ce Mac-uri vin semnalele. De ce nu închid site-uri ca tonymacx86 sau insanelymac?

Imagini atașate
Screen Shot 2018-08-07 at 09.40.42.jpg
 Semnătură 

 Macbook Pro 13, 2010
 iPhone 5

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Din câte înțeleg de pe forumuri există două blacklist-uri: unul de adrese ip și unul de conturi iCloud.

Fac parte din măsurile de protejare a serviciilor iCloud, nu sunt neapărat măsuri anti-hackintoșăreală, dar când ai încercări repetate de login eșuate, cu seriale invalide, vrând nevrând ajungi pe listele astea.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard