Smart thermostat multi zone
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Ce aveti pe acasa? Aveti multizone? Foloseste cineva aceste produse?
https://www.amazon.co.uk/Drayton-by-Schneider-Electric-WV704R0A0902/dp/B075GSQDZF/ref=sr_1_8?m=A2OAJ7377F756P&s=warehouse-deals&ie=UTF8&qid=1551194918&sr=8-8&keywords=nest&th=1

Am nest versiunea euopeana care nu are remote senzor disponibil. Pe scurt el sta in dormitor si monitorizeaza temp doar de aici. Acum in alte camere inclusiv living mai ajustez din termostatele caloriferelor.
1. Stiti vre-o solutie care foloseste nest si multizone
2. Alta solutia stabila vezi ceea de sus care ai multizone?

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 4 & 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch IV | aptv 4K

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Câte circuite separate de încălzire are centrala ta ?

La asta se rezumă, cred, toată socoteala.
La asta și la echilibrat toate caloriferele de pe un circuit din robineții de retur.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 20.07.10
Maclean - 26 Februarie 2019 07:24 PM

La asta și la echilibrat toate caloriferele de pe un circuit din robineții de retur.

Echilibrare hidraulica. In mare, cel mai apropiat calorifer de centrala are returul aproape inchis, pe masura ce te indepartezi de centrala deschizi returul din ce in ce mai mult.

Vreau sa punctez: in camera in care ai termostatul NEST-ul, caloriferul nu trebuie sa aiba robinet termostatat sau daca il are, deschide-l la maxim.

Semnătură 

*Mac Mini (Late 2012), 2.5GHz Intel Core i5, 4Gb DDR3, 120Gb SSD
*iPhone SE Space Gray, 16GB; Apple Watch Sport 38mm Space Gray;
*2 x PS3 Slim 120Gb, XBOX 360 Slim 640Gb, XBOX Classic 250Gb, Wii, Wii U, NDS Lite, NES, Raspberry Pi, PSP;
*Canon 550D, Fujifilm S6500FD

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 23.10.06

Eu folosesc sistemul de la Netatmo cu HomeKit support
Termostatul cu ambient legat direct la centralain living si in celelalte camere robineti termostatati…folosesc de aproape trei ani sistemul si e stabil

Semnătură 

———————————————————-
MacBook Air 13 early 2015
AppleTV 4K Living
AppleTV 4 Dormitor
iPhone XS 64Gb
AppleWatch Series 4 44’
Apple Airpods
Apple Homepod 2 buc
AirPort Extreme AC
Airport Express 802.11N Gen.1 4 buc pentru Airplay in curte si camere
———————————————————-
Apple Home activat,termostate,lumini si senzori

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
cashonly - 27 Februarie 2019 05:22 PM

Echilibrare hidraulica. In mare, cel mai apropiat calorifer de centrala are returul aproape inchis, pe masura ce te indepartezi de centrala deschizi returul din ce in ce mai mult.

Vreau sa punctez: in camera in care ai termostatul NEST-ul, caloriferul nu trebuie sa aiba robinet termostatat sau daca il are, deschide-l la maxim.

Avem un ap, caloriferele nu sunt inseriate, de la inceput au fost prevazute cu thermostat mecanic. Din pacate nu am zone :(. Am gasit chestia asta pe site la nest, https://workswith.nest.com/company/energenie/energenie , am sa studiez un pic sa vad daca merita. Sau astept sa vina toamna sa vedem ce se mai intampla pe piata pana atunci. Incep sa ma oftic ca am mers pe nest, pentru europa se misca in reluare. In state poti sa pui senzori si prin alte camere, nu merge cu ce am eu de UK :(

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Cristian Ceobanu - 04 Martie 2019 05:09 PM

Avem un ap, caloriferele nu sunt inseriate, de la inceput au fost prevazute cu thermostat mecanic. Din pacate nu am zone :(. Am gasit chestia asta pe site la nest, https://workswith.nest.com/company/energenie/energenie , am sa studiez un pic sa vad daca merita. Sau astept sa vina toamna sa vedem ce se mai intampla pe piata pana atunci. Incep sa ma oftic ca am mers pe nest, pentru europa se misca in reluare. In state poti sa pui senzori si prin alte camere, nu merge cu ce am eu de UK :(

Ai ales sistemul de la Google…trebuia sa mergi pe Homekit ee mai sigur chiar daca e un pic mai scump..nu ai batai de cap..bagi codul si merge

Semnătură 

———————————————————-
AppleTV 4K Living
AppleTV 4 Dormitor
iPhone XS 64Gb
AppleWatch Series 4 44’
Apple Airpods
Apple Homepod 2 buc
AirPort Extreme AC
———————————————————-

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
PegasosII - 04 Martie 2019 05:35 PM
Cristian Ceobanu - 04 Martie 2019 05:09 PM

Ai ales sistemul de la Google…trebuia sa mergi pe Homekit ee mai sigur chiar daca e un pic mai scump..nu ai batai de cap..bagi codul si merge

Ce vrei sa zici cu HomeKit, si Nest poate fi configurat cu HomeKit?

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Esti plin de mac si alegi servicii Google…mai incurcat nu se poate…hehe

Nest nu poate fi configurat in home…se poate folosi doar cu aplicatia lor

Semnătură 

———————————————————-
AppleTV 4K Living
AppleTV 4 Dormitor
iPhone XS 64Gb
AppleWatch Series 4 44’
Apple Airpods
Apple Homepod 2 buc
AirPort Extreme AC
———————————————————-

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Mda
Mama masii de nest :p
Azi am luat si Nest Protect 2 plus Nest Cam Indoor. Ii dau o sansa tot sistemului. Am tot citit in lung si in lat dar nu am reusit sa gasesc ceva similar cu nest protect pe HomeKit.
Trebuie sa recunosc ca am casa plina de Sonos (momentan Alexa, Siri ... va urma candva), cateva Echo, si nest-urile. Ma joc si mai vad. Am sa vad cum folosec toate nes-urile astea sa automatizez diverse scene, plecat de acasa, ajuns acasa, etc.
Daca nu sunt multumit le vand wink.
Dara mi-ar place daca putem face impreuna un plan pt smart Home gen:
- Iluminat
  - Lustre cu Led G4 and G9
  - Lampa
- Iale
- Termostat (evenuatl cu Term pt calorifere)
- Ventilatie
- Calitatea aerului
  - Hepa Filter
  - Deumidificator
  -Umidificator
- Prize smart (consum si comenzi)
Etc.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Aruncă un ochi pe https://www.home-assistant.io/

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G