Apple Pay Ro
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Moderator
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

second half of 2019

https://www.macrumors.com/2019/03/27/apple-pay-coming-portugal-slovakia-slovenia-more/

smile

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPhone Plus.  Watch 38MM Stainless Steel.  AirPods
iPod Nano.  TV 4K. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj
Macuser din: 18.10.05

Da da, sin ING-ul a anuntat pe site “in curand”...

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 14.12.11

Pentru cei ce folosesc deja apple pay in alte tari: cum functioneaza? Ca nu gasesc nicaieri….platesti bancii o suma pentru serviciu? Este gratuit? Platesti la Apple ceva?

Semnătură 

iPad 2 - 16 GB Wifi | Apple Watch Sport 42mm
iPhone X - 64 GB
Airport Express 2nd gen| Apple TV 3rd gen
MacBook Pro 13” with touchbar

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Gratuit, exact cum ai folosi functia contactless a cardului de plastic. In plus, depinzand de aplicatia de internet banking, primesti notificare (pe Watch) ca s-a facut plata si ce suma a fost luata.
Setarea se face foarte usor, mai ales daca folosesti pentru Apple Pay acelasi card asociat cu contul iTunes; trebuie sa pui doar codul CVV, ifonul ia automat din SMS codul de verificare. Banca ma anunta cand Apple Pay a fost setat si cand a fost sters (SMS).

Eu l-am scos de pe iFon (activa Wallet de fiecare data cand il apropiam de un cititor RFID - si eu tin cardul de transport sub carcasa ifonului),  l-am pastrat doar pe Watch: nu e nevoie sa scot nimic din buzunar, ceasul e tot timpu la indemana.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10
huk - 02 Aprilie 2019 11:25 PM

Gratuit, exact cum ai folosi functia contactless a cardului de plastic. In plus, depinzand de aplicatia de internet banking, primesti notificare (pe Watch) ca s-a facut plata si ce suma a fost luata.
Setarea se face foarte usor, mai ales daca folosesti pentru Apple Pay acelasi card asociat cu contul iTunes; trebuie sa pui doar codul CVV, ifonul ia automat din SMS codul de verificare. Banca ma anunta cand Apple Pay a fost setat si cand a fost sters (SMS).

Eu l-am scos de pe iFon (activa Wallet de fiecare data cand il apropiam de un cititor RFID - si eu tin cardul de transport sub carcasa ifonului),  l-am pastrat doar pe Watch: nu e nevoie sa scot nimic din buzunar, ceasul e tot timpu la indemana.

Plata cu ceasul nu necesita nicio interactiune cu telefonul? Eu stiam ca da. Daca e cum zici tu e super tare asa. Si pe ceas dupa ce ai apropiat trebuie sa faci ceva?

Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05
Fotograful Anonim - 10 Aprilie 2019 12:18 PM

Plata cu ceasul nu necesita nicio interactiune cu telefonul? Eu stiam ca da. Daca e cum zici tu e super tare asa. Si pe ceas dupa ce ai apropiat trebuie sa faci ceva?

Poti sa setezi Apple Pay separat pe Watch (in Watch app) si pe iPhone in Wallet.

Ca sa platesc, apas de doua ori pe butonul lung si apare cardul cu “Ready…”. Pun ceasul langa cititor si gata: face tap ca a fost citit corect si apare un semn de OK.
Nu ai nevoie de telefon langa, ceasul poate sa faca plata si cand alergi si ti-ai lasat telefonul acasa.

Ce ziceam ca am eu in plus e aplicatia de online banking; ea imi trimite o notificare de fiecare data cand fac o plata Apple Pay. Asa vrea Santander UK sa ma anunte pentru fiecare plata. Notificarile includ suma platita, asa ca nu trebuie sa mai verific suma la POS, daca cineva pune un extra zero, o sa stiu in 3-5 secunde.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09
ixul - 01 Aprilie 2019 10:37 PM

Pentru cei ce folosesc deja apple pay in alte tari: cum functioneaza? Ca nu gasesc nicaieri….platesti bancii o suma pentru serviciu? Este gratuit? Platesti la Apple ceva?

Pana acum este cea mai sigura solutie. EU nu mai folosesc card bancar de un an. Nu e free, Banca plateste un commission, ceva de Gen 0.02% gasisesm pe undeva ceva detalii. La noi in Ireland era oricum un fee de 0.20€ for any transaction with card including contactless. pay by phone was same (contactless fee). 

Asta este de la Banca mea, tot felul de details:  https://aib.ie/help-and-guidance/applepay-faqs , pt moment au scos fee for contactless , si nu mai e nici limita de 30 euro for normal contactless payment with card.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 4 & 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch IV | aptv 4K