Rochii de ocazie și de mireasă pentru macuser-ițe și nu numai.
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Plano, TX
Macuser din: 11.10.05

Rochii de ocazie și rochii de mireasă pentru macuser-ițe, soții & prietene de mac-useri și nu numai:

http://www.viorica.ro

PS: site-ul este făcut cu iWeb de către soția mea ajutată de mine. Critica constructivă nu ne supără. smile

Semnătură 

Apple:2x macmini/10.6,10.7, iBook G3/9.2,10.1,10.2,10,3,10.4, Q610/A/UX3.1, 128k/6.0.1, Classic/6.0.8
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 2x Raspberry Pi

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 22.05.07

pai sa o luam pe rand:
- cam kitchos colajul cu aceasi mireasa pusa pe un apus frumos de soare si cu o reflexie a la ‘apple’
- oricum ar fi reflexile alea nu dau bine.
- decupajele alea puse pe grii sunt cam anoste. e clar ca se vand rochii si nu altceva, dar decorul face cel putin la fel de mult ca si primplanul.
- nu inteleg cum de rochia Adriana e formata de fapt din ‘Bluză din tafta de mătase lucioasă si fustă din denim’
- banuiesc ca n-ai facut tu pozele, dar gardul de care se tine domnisoara de aici e de mare senzatie.
- termenul de ‘rochii de ocazie’ mie imi sugereaza SH. poate rochii pentru ocazii wink
- in fine, poate am eu o deformare profesionala, dar in moda totul e imaginea. si sa fim iertati, 99% din imagini sunt de toata jena.

e constructiva? wink

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
mr.fred - 05 Noiembrie 2007 02:54 AM

pai sa o luam pe rand:
- cam kitchos colajul cu aceasi mireasa pusa pe un apus frumos de soare si cu o reflexie a la ‘apple’

Viorica a insistat la imaginea aia. Pozele originale cu rochia aia s-au pierdut, imaginea aia (scanata si ea dintr-o revista) e tot ce mai ramane. Investigăm și fără reflexie.

- oricum ar fi reflexile alea nu dau bine.

O să încercăm și cu celalalte efecte din iWeb

- decupajele alea puse pe grii sunt cam anoste. e clar ca se vand rochii si nu altceva, dar decorul face cel putin la fel de mult ca si primplanul.

Pe negru arătau urăt, pe alb și mai și ... sfaturi ?

- nu inteleg cum de rochia Adriana e formata de fapt din ‘Bluză din tafta de mătase lucioasă si fustă din denim’

Lipsa de cafea se simte smile Se repară, Mulțumim.

- banuiesc ca n-ai facut tu pozele, dar gardul de care se tine domnisoara de aici e de mare senzatie.

Toate pozele “din natură” sunt primite de la cliente și cele mai bune sunt alese.

- termenul de ‘rochii de ocazie’ mie imi sugereaza SH. poate rochii pentru ocazii wink

Termenul e consacrat și așa e pe toate site-urile (și așa caută lumea și pe Google).

- in fine, poate am eu o deformare profesionala, dar in moda totul e imaginea. si sa fim iertati, 99% din imagini sunt de toata jena.

Pozele “de studio” au fost făcute o parte de un fotograf prefesionist dar care nu a știut cum să pună rochiile în valoare (avem un CD plin de poze facute la 16 megapixeli în care fetele se scălâmbăie așa de tare încât jumate din modelele de rochii nu le-am putut pune pe site) iar restul sunt făcute de subsemnatul & soția cu Kodak-ul nostru de 1.3 megapixeli (si ocazional cu câte un alt aparat împrumutat), 2 reflectoare mici cu halogen 150W, 1 bec economic de 150w si un reflector de mână rusesc din 1950 cu bec de 200W. Fundal seamless improvizat din bucăti de material prinse de perdea și tăiere manuală în fotoșop după aia (wand selecție grosieră fundal, selecție cu roșu pentru detalii, invert selection, new layer via copy, un layer de culoare sub el, repair tool unde se simte nevoia)

e constructiva? wink

Răutăcioasă dar constructivă smile
Mulțumesc.

Semnătură 

Apple:2x macmini/10.6,10.7, iBook G3/9.2,10.1,10.2,10,3,10.4, Q610/A/UX3.1, 128k/6.0.1, Classic/6.0.8

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 22.05.07
psergiu - 05 Noiembrie 2007 04:38 PM

O să încercăm și cu celalalte efecte din iWeb

Poate ca pur si simplu n-ar trebui incercat nici un efect. Cel puntin nu la fotografii. Din cate am vazut eu efectul ala de reflexie da bine la obiecte.

Pe negru arătau urăt, pe alb și mai și ... sfaturi ?

Depinde de decupare. Daca nici pe alb si nici pe negru nu merge incearca macar un gradient de la grii la grii mai deschis sau o succesiune gri-gri deschis-gri.

Pozele “de studio” au fost făcute o parte de un fotograf prefesionist dar care nu a știut cum să pună rochiile în valoare (avem un CD plin de poze facute la 16 megapixeli în care fetele se scălâmbăie așa de tare încât jumate din modelele de rochii nu le-am putut pune pe site) iar restul sunt făcute de subsemnatul & soția cu Kodak-ul nostru de 1.3 megapixeli (si ocazional cu câte un alt aparat împrumutat), 2 reflectoare mici cu halogen 150W, 1 bec economic de 150w si un reflector de mână rusesc din 1950 cu bec de 200W. Fundal seamless improvizat din bucăti de material prinse de perdea și tăiere manuală în fotoșop după aia (wand selecție grosieră fundal, selecție cu roșu pentru detalii, invert selection, new layer via copy, un layer de culoare sub el, repair tool unde se simte nevoia)

Se pot face minuni cu setup-ul descris de tine. Totul e sa le asezi cum trebuie. Nu stiu ce buget a fost alocat dar in general daca imaginile arata ‘ieftin’ si produsele se vor vinde ieftin. Dupa umila-mi parere ar fi trebuit organizata o sesiune foto intr-o locatie, cu ceva decor autentic. Oricum asta e legat mai putin de site.

Răutăcioasă dar constructivă smile

ironia nu e musai egala cu rautatea…;)

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 04.10.07

atelierul unde se afla? ca la “contact” nu-s decat numere de telefon…si vreu sa trec pe acolo neaparat.
hai ca ma intereseaza o rochie de mireasa,ma paste primejdia si asta curand,primele luni din 2008

Semnătură 

iMac 17” C2D,2GB ram,160Gb,x1600,superdrive
macbook white C2D,2GB ram,160GB,superdrive-special order
iubesc jucariile astea…

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

În București, sect 2, aleea Ilioara (se bufurcă din str. Ilioara) ultima scară din blocul lung de pe dreapta, etajul 1 - sună și stabilește o întâlnire și îti va zice si adresa exacta și cârnațul de cifre ce trebuie tastat la interfon.

Semnătură