Lipsă diacritice pe orice layout cu fontul Times New Roman in Office 2008
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: Titan, Bucuresti
Macuser din: 13.10.06

Bună ziua,

Am următoarea problemă: m-am apucat de lucrarea de licență pe mac, în Office 2008 (pentru a evita eventualele incompatibilități și nu pentru că iubesc office-ul raspberry). Deoarece font-ul Times New Roman e singurul acceptat pe scară largă pentru așa ceva, trebuie musai să îl folosesc. Însă, acesta, care probabil vine cu Office 2008 (sau mă înșel?) nu are diacritice.

Să detaliez problema: Sistem 10.5.2, Office 2008, ultima versiune de key layout-uri realizată de domnul Paliga instalată. Am încercat cu toate layouturile să tastez “ș , ț ” și nu merge (se schimbă fontul). Aș avea nevoie să scriu în standardul windows XP, cel incorect, cu sedila, deoarece trebuie să predau lucrarea și în format electronic, și nu vreau ca profesorii să vadă pătrățele. Pun pariu că nu au ultima versiune de win sau office, și probabil nici nu știu că windows-ul nu redactează corect în română.

Trebuie cumva să suprascriu fontul cu un Times New Roman de pe un XP?

Vă mulțumesc.

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member

Nimeni?...

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
Macuser din: 11.10.05
Emil Rus - 05 Martie 2008 10:21 PM

Nimeni?...

„Nimeni” pentru că problema asta a fost discutată, cred, de o sută de ori și încă o dată pe atît! TNR pînă la XP inclusiv și pînă la tiger inclusiv (versiunea MAC OS X) NU INCLUDE ș și ț. Problemă rezolvată de la Vista încolo, respectiv de la Leopard încolo. Valabil și pt alte fonturi MS care acum (de la Vista și Leo adică încolo) includ caractere RO.
Nu are legătură cu Office 2008 sau 2004, ci cu fonturile. Atenție: dacă alegi opțiunea de a instala fonturile suplimentare din 2008, află că alea nu au ș ți ț, adică sînt versiuni mai vechi decît cele incluse în Leopard! Deci nu le pune pe alea, lasă-le pe alea din Leo, că-s mai bune. Dacă deja ai apăsat pe buton și le-ai pus, adio, pui din nou sistemul sau le tragi de undeva dintr-un sistem Leo fără Office 2008 cu fonturile lui de cacao.
Acuma e clar?

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member

Da, e foarte clar. Multumesc. Am incercat sa caut acest subiect pe forum dar fara succes. Imi cer scuze pentru crearea unui nou topic pe teme deja discutate.

Cat despre fonturi, da, am instalat deja Office cu tot tu ele, nu voi reinstala leo doar pentru asta. Imi puteti trimite pe email (emilrus la gmail) versiunea buna de TNR, pentru a o suprascrie peste cea din sistem?

Va multumesc.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Emil Rus - 05 Martie 2008 10:54 PM

Da, e foarte clar. Multumesc. Am incercat sa caut acest subiect pe forum dar fara succes. Imi cer scuze pentru crearea unui nou topic pe teme deja discutate.

Cat despre fonturi, da, am instalat deja Office cu tot tu ele, nu voi reinstala leo doar pentru asta. Imi puteti trimite pe email (emilrus la gmail) versiunea buna de TNR, pentru a o suprascrie peste cea din sistem?

Va multumesc.

1. Ștergi actualul TNR + ce mai vrei cu Font Book
2. Pui TNR + altele de Leopard tot cu FB
3. Golești Font Cache, de ex. cu MainMenu ori cu Onyx (atenție la versiune, trebuie pt Leo), restart

Asta ca să nu ai conflicte în Font Cache, cu atît mai probabile dacă scoți/pui fonturi cu același nume, dar diferite în repertoriu.

Semnătură 

Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member

Am descoperit că fonturile de fapt nu au fost suprascrise, ci erau dublură. Am rezolvat prin dezactivarea celor fără diacritice, din Fontbook. Elegant și simplu smile

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Emil Rus - 07 Martie 2008 05:20 AM

Am descoperit că fonturile de fapt nu au fost suprascrise, ci erau dublură. Am rezolvat prin dezactivarea celor fără diacritice, din Fontbook. Elegant și simplu smile

A, da, păi nu ai spus asta. Trebuia să spui că unele fonturi au punct negru în dreptul lor, asta e dublura!

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

rezolvarea era postata de mult timp pe forum… smile

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member
Din: t0sh user
Macuser din: 31.07.07

Well am si eu o problema cu office 2008, sunt cam n00b la office, nu prea folosesc…insa din an in pasti mai am ceva de facut si am nevoie de diacritice si autocorect…
Intrebarea mea, exista dictionar ro pentru 2008, daca da de unde il pot lua?
Urasc sa intru in vista doar ca sa folosesc office, plus ca ultima oara vista a reusit dupa un bsod primit in timp ce copiam ceva pe o partitie hfs+ sa-mi buseasca partitia,am pierdut vreo 170GB de date asa ca mie teama sa mai calc pe acolo…

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Kaminoreal - 15 Martie 2008 02:57 PM

Well am si eu o problema cu office 2008, sunt cam n00b la office, nu prea folosesc…insa din an in pasti mai am ceva de facut si am nevoie de diacritice si autocorect…
Urasc sa intru in vista doar ca sa folosesc office, plus ca ultima oara vista a reusit dupa un bsod primit in timp ce copiam ceva pe o partitie hfs+ sa-mi buseasca partitia,am pierdut vreo 170GB de date asa ca mie teama sa mai calc pe acolo…

S-a mai discutat chestia asta: nu, din cîte știm la ora actuală. Pt MAC OS X există un corector destul de bunicel în condițiile date patriei noastre, numit CocoAspell, care merge cu toate aplicațiunile tip Cocoa, dar - se pare - nu cu MS Office, orice versiune, inclusiv ultima. Va merge însă cu alte aplicații gen Nisus ori Mellel. Nisus importă/exportă frumușel formate rtf și doc, așa că, la rigoare, folosește Nisus + cocoAspell, eu zic că, dacă ai nevoie, e o soluție comodă. Vezi că sînt două module de română, unul cu s/t cedilla, altul cu s/t comma (nu am mai verificat de mult dacă ar fi actualizate).

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Cattus Thraex - 15 Martie 2008 03:31 PM
Kaminoreal - 15 Martie 2008 02:57 PM

S-a mai discutat chestia asta: nu, din cîte știm la ora actuală. Pt MAC OS X există un corector destul de bunicel în condițiile date patriei noastre, numit CocoAspell, care merge cu toate aplicațiunile tip Cocoa, dar - se pare - nu cu MS Office, orice versiune, inclusiv ultima. Va merge însă cu alte aplicații gen Nisus ori Mellel. Nisus importă/exportă frumușel formate rtf și doc, așa că, la rigoare, folosește Nisus + cocoAspell, eu zic că, dacă ai nevoie, e o soluție comodă. Vezi că sînt două module de română, unul cu s/t cedilla, altul cu s/t comma (nu am mai verificat de mult dacă ar fi actualizate).

Tocmai a apărut un modul nou, l-am semnalat la .RO, mergi acolo și descarcă-l. L-am și testat azi, merge. Mai are cuvinte lipsă, dar - pe ansamblu - merge. Nu cred însă că merge cu MS Office, orice generație, dar merge, de ex., cu Nisus (cu ăsta l-am testat).

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRank
Member
Din: t0sh user
Macuser din: 31.07.07

hmn nu stiu exact unde este ala nou…am incercat ieri si este cam varza….momentan am rezolvat problema in win pe lappie, sper ca data viitoare cand voi avea nevoie sa il am pe office.
Multam de sfaturi.