1 din 2
1
Tehnoredactare urgenta!
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Cluj-Napoca/Rm.Valcea
Macuser din: 23.12.07

Salutare…
Am o mare urgenta si rugaminte si astfel multumesc anticipat celor care imi vor raspunde: am de tehnoredactat cu diacriticele aferente limbii romane in terment de doua zile o carte de 200 de pagini(lucru care este imposibil)...dupa cate tin eu minte exista pentru windows xp si pentru anumite imprimante un programe are iti permitea dupa ce ai scanat o pagina care contine text sa l converteasca din imagine in text normal( cu mici greseli de ortografie care pot fi corectate)...stie cineva despre ce program este vorba pentru ca nu mai retin si cel mai important daca exista vreao versine pentru macintosh? cum as putea cu un tiger si un office 2008 si cu acel program sa convertesc aceea carte de 200 de pag dupa ce am scanat o in text care poate fi utilizat in office si rescos la imprimanta?
Multumesc si astept URGENT raspunsul celoc care au idee….

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Readiris Pro 11 de la http://www.irislink.com/. Are parca si un demo.

Merge bine la ce l-am testat eu, stie sa invete si in romana.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
alecs - 31 Mai 2008 08:43 PM

Salutare…
Am o mare urgenta si rugaminte si astfel multumesc anticipat celor care imi vor raspunde: am de tehnoredactat cu diacriticele aferente limbii romane in terment de doua zile o carte de 200 de pagini(lucru care este imposibil)...dupa cate tin eu minte exista pentru windows xp si pentru anumite imprimante un programe are iti permitea dupa ce ai scanat o pagina care contine text sa l converteasca din imagine in text normal( cu mici greseli de ortografie care pot fi corectate)...stie cineva despre ce program este vorba pentru ca nu mai retin si cel mai important daca exista vreao versine pentru macintosh? cum as putea cu un tiger si un office 2008 si cu acel program sa convertesc aceea carte de 200 de pag dupa ce am scanat o in text care poate fi utilizat in office si rescos la imprimanta?
Multumesc si astept URGENT raspunsul celoc care au idee….

Eu înțeleg faptul că e urgent, numai că trebuie să fie și clar ce vrei. De tehnoredactat ceva e simplu, adică ai un text de bază în format .doc ori .rtf și vrei „să‑l torni în pagină”. Dar, continui tu, zici că ai de scanat (200 pagini? sau cîte?) și apoi de turnat în pagină ca text? Păi ai de tehnoredactat sau de scanat x pagini și apoi de convertit în format deschis, gen rtf sau doc? Sau ambele? Dacă ai de scanat și apoi de convertit în format deschis, editabil, Readiris, dar e ceva muncă. Dacă ai 200 de pagini, hm… e muncă grea, bre, acolo.

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucureşti, Sala Palatului
Macuser din: 30.10.05

Şi apoi, dacă tot vorbim de DTP, mai trebuie corectat textul, găsită o fontă compatibilă cu diacritice, de supravegheat despărţirea în silabe (Word nu poate, numai InDesign şi Quark ştiu silabare românească). Da, dacă ai un scanner bun, într-o zi converteşti textul, iar într-a doua, paginezi.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Administrator

si Pages desparte foarte bine in silabe!

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRank
Jr. Member

Sa ma fac inteles: am aceasta carte de 200 de pagini pe care trebuie sa o copiez in word si apoi sai fac ceva editari(diacritice daca este nevoie)  si alte cerinte. de aceea as vrea un program care sa mi permita sa scanez toata cartea si apoi sa o convertesc direct in text….deci?

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Administrator

Pai ti-am recomandat deja unul. Desi ce vrei tu are 3 pasi:
1. Scanare - o faci cu programul de scanare al scannerului. Am meu face din cele 200 de scanuri un singur PDF, daca vreau
2. OCR - recunoasterea caracterelor scanate. Cu programul recomandat mai sus. Daca il configurezi bine, dupa 2-3 pagini o sa invete ce vrei de la el si o sa-i creasca acuratetea.
3. Editare, corectare si paginare - Abia aici intervine WORD sau alt editor de text.

Spor la treaba, dar ca sa fac si un offtopic, cine ti-a cerut sa „tehnoredactezi” o carte de 200 de pagini? Ca mie imi suna a plagiat. Daca clientul avea drept de editare, ti-ar fi dat un word, sau macar un pdf…

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
huk - 01 Iunie 2008 04:11 PM

1. Scanare - o faci cu programul de scanare al scannerului. Am meu face din cele 200 de scanuri un singur PDF, daca vreau
2. OCR - recunoasterea caracterelor scanate. Cu programul recomandat mai sus. Daca il configurezi bine, dupa 2-3 pagini o sa invete ce vrei de la el si o sa-i creasca acuratetea.
3. Editare, corectare si paginare - Abia aici intervine WORD sau alt editor de text.

Spor la treaba, dar ca sa fac si un offtopic, cine ti-a cerut sa „tehnoredactezi” o carte de 200 de pagini? Ca mie imi suna a plagiat. Daca clientul avea drept de editare, ti-ar fi dat un word, sau macar un pdf…

Asta e altă poveste.
Ceea ce trebuie el să facă nu este tehnoredactare, ci un proces complex de re-editare a unui document, sper nu plagiat, cu etapele deja descrise. Pașii ăia, pt un document de 200 de pagini, nu se fac în două zile. Dacă cineva reușește, să-mi spună și mie. Păi dacă ar fi așa simplu și de rapid, am fi avut de mult toată Biblioteca Academiei în format electronic deschis, doc sau rtf.

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucureşti, Sala Palatului
Macuser din: 30.10.05

Imi pare rău să te dezamăgesc, Cattus. Readiris, pus pe română, are o acuratețe remarcabilă! Se poate 200 de pagini într-o zi, dacă îți ia două-trei minute pt o pagină (dar eu aș scana, direct din Readiris, capitol după capitol). Apoi se salvează rtf.
P.S. L-am ajutat pe Agopian să trimită în Franța un fragment dintr-o carte a lui. Să-ți spun că Readiris a greșit un singur semn în șase pagini? Iar dacă româna lui Agopian e simplă, eu sînt papa de la Roma. smile (Mai știi?)

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRank
Jr. Member

Ok….mersi mlt pentru raspuns…am reusit sa fac rost de program acum urmeaza sa ma pun pe treaba…si nu e vorba de plagiat…e vorba mai mult de o arhivare virtuala a unei carti pentru interes personal…oarecum….

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRank
Jr. Member
huk - 01 Iunie 2008 04:11 PM

si inca o rugaminte..ce setari trebuie sa fac exact pentru a decure totul mai usor si sa invete ceea ce vreau eu sa fac? eu am un readiris 11

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 23.03.08

pana la urma reusisi?

Semnătură 

[semnatura fara anunturi de vanzare/cumparare]

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Administrator
alecs - 02 Iunie 2008 04:37 PM

si inca o rugaminte..ce setari trebuie sa fac exact pentru a decure totul mai usor si sa invete ceea ce vreau eu sa fac? eu am un readiris 11

Apesi pe butonul de interactive learning?

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRank
Jr. Member

Ok mersi mult..am reusit in cele din urma…programul functioneaza bestial…multumesc pt tip si ramane ca la urmatoarea intlnire macuser daca ne vom intalni sa fac cinste cu o bere!

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Timişoara
Macuser din: 14.09.07
iaru - 01 Iunie 2008 10:23 PM

Imi pare rău să te dezamăgesc, Cattus. Readiris, pus pe română, are o acuratețe remarcabilă! Se poate 200 de pagini într-o zi, dacă îți ia două-trei minute pt o pagină (dar eu aș scana, direct din Readiris, capitol după capitol). Apoi se salvează rtf.
P.S. L-am ajutat pe Agopian să trimită în Franța un fragment dintr-o carte a lui. Să-ți spun că Readiris a greșit un singur semn în șase pagini? Iar dacă româna lui Agopian e simplă, eu sînt papa de la Roma. smile (Mai știi?)

Imi spui te rog si mie cum scanezi direct din readiris (am 11.5.6) ca nu gasesc de unde.
Merci mult

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRankRank
Administrator

Programul ala are practic 6 butoane. Nu e greu deloc sa vezi ce face fiecare…

Semnătură 

1 din 2
1

‹‹ .      Limba română, încotro? ››