2 din 3
2
Invitatii Gmail
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 11.10.05

lamuriti-ma si pe mine care e diferenta dintre pop3 si imap, ca de cand am mail prin client de mail adica din 1997 numai pop 3 am folosit…

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj
Macuser din: 14.10.05

subscriu la parerea cu yahoo… mie mi se pare un pic mai cu cap, mai bine organizat mail-ul de pe yahoo.
and it works (tm). Cu gmail prin pop3 n-am reusit sa fac nimic… a downloadat mesajul de welcome si a murit.

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești
macbeni - 02 Noiembrie 2005 06:32 AM

lamuriti-ma si pe mine care e diferenta dintre pop3 si imap, ca de cand am mail prin client de mail adica din 1997 numai pop 3 am folosit…

pe scurt

imap permite accesarea mailurilor prin clientul Mail al macului, pe cind pop3 nu - de aceea mailul de pe yahoo il deschizi numai cu un browser spre deosebire de mailul de la home.ro de exemplu

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
dacuBurebista - 02 Noiembrie 2005 05:35 PM
macbeni - 02 Noiembrie 2005 06:32 AM

pe scurt

imap permite accesarea mailurilor prin clientul Mail al macului, pe cind pop3 nu - de aceea mailul de pe yahoo il deschizi numai cu un browser spre deosebire de mailul de la home.ro de exemplu

este exact invers tongue laugh

[ Ignoră ]   [ # 20 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca

dacuburebista ai incurcat comenzile smile

[ Ignoră ]   [ # 21 ]
RankRankRankRank
Administrator

daca ati inteles ce am vrut sa zic, e oki wink

[ Ignoră ]   [ # 22 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
knockout - 02 Noiembrie 2005 08:29 AM

subscriu la parerea cu yahoo… mie mi se pare un pic mai cu cap, mai bine organizat mail-ul de pe yahoo.
and it works (tm). Cu gmail prin pop3 n-am reusit sa fac nimic… a downloadat mesajul de welcome si a murit.

Stii, trebuie sa activezi optiunea de POP pe site la gmail daca vrei cu Mail.app sa lucrezi.

Eu lucrez cu gmail de pe pc, de pe mac si de pe site si n-am avut absolut nici o probelema pana acum. A mers si merge perfect. Corporate mailul mai face figuri dar Gmail niciodata. Si am trimis si primit fisiere mari, de pe conexiuni crappy, cu accesari multiple simultan, si multe alte situatii care ar fi crashuit un acces de server de mail.
N-am “organizat” niciodata mailurile mai mult decat un rule de label pe site si niste smart foldere pe mail.app.

Pe PC foloseam candva YahooPOPs ce da acces POP3 gratis pentru conturile de yahoo, dar de un an de cand Gmail… n-am mai simtit nevoia.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 23 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj
Macuser din: 14.10.05

huk : am citit despre asta pe Gmail (pt ca initial nu misca nimic, nici nu vroia sa se logheze). Am setat initial “pop3 pt toate mesajele care vin de la ora etc”. N-a mers, dupa aia am setat “For all messages” sau ceva similar.  Dupa aia am avut(si mai am) problemele care le mentionam in post.

[ Ignoră ]   [ # 24 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

aseara am incercat de acasa sa trimit un mail de vre-o 4 mb din mail. nu a mers. cand am trimis unul fara nici un attach, de proba, a mers. de ce? nu stiu, poate sa fie conexiunea mea mai lenta, sa se plictiseasca serverul de la google pana ii trimit eu, nu stiu. de primit sunt ok, merge fara probleme

[ Ignoră ]   [ # 25 ]
RankRankRank
Member
Din: București

La mine merge perfect Gmail-u cu Mail.app in 10.3.9
cititi tutorialu de la Gmail..k e de ajutor

Semnătură 



[ Ignoră ]   [ # 26 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

am citit ce era de citit despre pop si gmail. mergea intr-o perioada. nu am mai incercat sa setez la servici mailul, netul merge bine acolo, poate asta o fi

[ Ignoră ]   [ # 27 ]
RankRankRankRank
Administrator

daca vrei sa mearga de la serviciu, mai intreaba si adminul de retea / e posibil ca unele porturi sa fie inchise in server

[ Ignoră ]   [ # 28 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Buchenland
Macuser din: 06.09.05

A.M.R. 97 invitatii…

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 29 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

merge, am mai incercat pe la inceput cand mi-am facut adresa, nu e problema.
sunt curios cate persoane folosesc gmail…am vazut pe net si discutii negative legate de gmail

[ Ignoră ]   [ # 30 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucharest
Macuser din: 18.10.05

mai exista un utilitar care se numeste gmail fs care te lasa folosesti spatiul de stocare ca pe un drive virtual. din pacate am gasit numai pt pc.

2 din 3
2