21 din 21
21
Cum folosim LIMBA ROMÂNĂ PE MAC? Tastaturi alternative, întrebări, răspunsuri
  [ Ignoră ]   [ # 301 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 25.05.08
VlAdLitteram - 30 Noiembrie 2012 10:10 PM

scuze, dar e comic textul grin
Un workaround, cam stupid, recunosc, ar fi să scrii mesajele în Textedit și apoi să elimini semnele prin cautare și substituire cu (nimic). Textedit, fiindcă e rapid și simplu, dar merge în orice editor de text.
System Preferences > Universal Access > Keyboard: Sticky Keys OFF. Vezi setarea corectă în imagine.
De verificat System Preferences > Keyboard > Keyboard Shortcuts, ca să nu se repete greșeala. Vezi setarea corectă în imagine.
Apoi verificat dacă altă tastatură funcționează.

În general, e bine să nu ne jucăm cu șoarecele, cu tastatura, cu fierul de călcat și cu alte aparate în timpul convorbirilor telefonice, al certurilor domestice, după ce am mîngîiat un animal care năpîrlește sau în timpul mesei, rezultatele pot fi surprinzătoare. Dacă ai resturi de chiflă cu unt și cristale de zahăr de trei ani în tastatură, pune aspiratorul pe ea, dar o tastatură așa de neglijată dă, bineînțeles, colțul într-o bună zi, la o oră oarecare. Există, pentru oameni ca noi, niște folii protectoare speciale pentru tastaturi, care le apără puțin (pentru tastaturi vechi, probabil numai pe eBay).

Succes grin

Da!  A mers!  Va multumesc, tie si lui dacuBurebista, pt. ajutor si sfaturi!  Daca nu rezolvam, ma si vedeam cautand spatiu de back-up ca sa reinstalez sistemul!!!  In plus (ca asa-i omu’!), recomandati-mi un service de Mac-uri in care sa pot avea incredere!  Multumesc mult, inca o data!

[ Ignoră ]   [ # 302 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești
Macuser din: 11.10.05

pe prima pagină a forumului, cea de știri, în dreapta-jos, găsești datele de contact wink

[ Ignoră ]   [ # 303 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 14.11.06

Aa, acum abia mă prind. Ce vrei să spui cu „mă și vedeam căutînd spațiu…” – cumva că NU ai o rezervă la zi a documentelor de lucru și o versiune funcțională a sistemului, pe cîte un disc extern? Stimați colegi, unor asemenea indivizi ar trebui să li se confiște curentul electric și permisul de port-șoarece! grin

[ Ignoră ]   [ # 304 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 25.05.08
VlAdLitteram - 02 Decembrie 2012 03:58 AM

Aa, acum abia mă prind. Ce vrei să spui cu „mă și vedeam căutînd spațiu…” – cumva că NU ai o rezervă la zi a documentelor de lucru și o versiune funcțională a sistemului, pe cîte un disc extern? Stimați colegi, unor asemenea indivizi ar trebui să li se confiște curentul electric și permisul de port-șoarece! grin

De acord!  Dar, in primul rand o faptă recunoscuta ar putea fi pe jumătate iertată (daca nu pe de-a intregu’), iar in al doilea, cei ca mine fac parte din cei 50%+1 care invață din greșelile lor nu din cele ale altora!!!

Lăsând gluma la o parte, fiabilitatea este unul din motivele pentru care am migrat spre Mac, iar tot ce aveam important pe calculator dețin și la serviciu.  Din comoditate, pentru că era vorba de o simplă setare sau doar de curățarea/aspirarea calculatorului, preferam să salvez întreaga imagine a hard-ului, pe care sa o retransfer cand era rezolvată problema, și nu să reinstalez totul!  Oricum, mulțumesc pentru observație!

[ Ignoră ]   [ # 305 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 29.11.08

foloseam pe 10.6 packul atasat primului mesaj din topic, mai exact “Romanian Programmers.keylayout” care imi placea foarte mult pentru ca puteam pune diacriticele la apasarea tastei alt (cred ca se mai numeste si option insa la mine e notata alt) impreuna cu litera necesara. sunt f trist pentru ca nu mai functioneaza pe 10.9. din cate vad s-a schimbat logica sistemului.

cum pot face sa pun diacriticele cu tasta (alt)? am nevoie pentru licenta. multumesc!

Semnătură 

iMac early 2008 (2,4Ghz C2D, 64GB SSD + 60GB 2nd SSD, 4 GB RAM)
Time Capsule 1TB
iPod Touch 4th Gen 32GB

[ Ignoră ]   [ # 306 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Cum să nu mai funcționeze?

Imagini atașate
Screen Shot 2013-10-28 at 16.38.44.png

[ Ignoră ]   [ # 307 ]
RankRankRank
Member

mavericks?

cum? eu nu mai pot instala .pkg-ul

Semnătură 

Time Capsule 1TB
iPod Touch 4th Gen 32GB

[ Ignoră ]   [ # 308 ]
RankRankRankRank
Administrator

Mavericks, of course.
Pune-l de mana. Installerul n-a mai mers de mult.
Vezi in Ghid cum, n-am timp sa copy/paste acum.

[ Ignoră ]   [ # 309 ]
RankRankRank
Member

multam mult, am reusit sa le pun manual. am copiat romanian programmers.keylayout si romanian programmers.icns in library/keyboard layouts.

Semnătură 

Time Capsule 1TB
iPod Touch 4th Gen 32GB

[ Ignoră ]   [ # 310 ]
RankRankRankRank
Administrator

Daca vrei, iti trimit si iconul pe care il folosesc eu. E mai cool! smile

[ Ignoră ]   [ # 311 ]
RankRankRank
Member

multumesc mult dar oricum nu am limba in bara asa ca mi-e indiferent ce icon este. selectat romanian programmers si asa ramane :D

Semnătură 

Time Capsule 1TB
iPod Touch 4th Gen 32GB

[ Ignoră ]   [ # 312 ]
Rank
Newbie
Din: CT
Macuser din: 01.11.06

So, întru clarificare, varianta din 2007 a Romanian Programmers e suficientă și pentru OS X 10, în a.d. 2015?

E vreo diferență majoră cu https://github.com/SaltwaterC/romanian-programmers-mac ? – care are buba că

Ambele taste ALT (option) au rolul de AltGr.

– deși nu-mi dau seama când devine relevantă diferența Alt/AltGr.

[ Ignoră ]   [ # 313 ]
RankRankRankRank
Administrator

Da, merge. Eu am 10.10.4 (beta) si e OK. Am instalat-o de mana, nu stiu daca are vreo importanta.

Pe aia de pe github nu o stiu; merci pentru info.

[ Ignoră ]   [ # 314 ]
RankRankRank
Member
Din: Vienna, Austria
Macuser din: 20.10.08

Bună ziua,

Există vreo tastatură ca Romanian Programmers, dar care să-mi permită cumva să tastez și diacriticele germane?

Nu știu exact cum ar funcționa, posibil:

R-AltGr+[asti] -> ășțî 
și
L-Alt+[asuo] - > äßüö 

Sugestii? Idei?

Multumesc!

Semnătură 

Membru retras.

[ Ignoră ]   [ # 315 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Baia Mare
Macuser din: 10.01.11

Poate te ajută o soluție de mapare taste (ex: Karabiner).

21 din 21
21