Safari 4 în română (Win)
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 03.07.09

Iată pachetul de interfață română pentru Safari 4.

Deocamdată, doar pentru Windows. Totuși, dacă descărcați arhiva și copiați fișierele ei într-un folder “ro.lproj” din conținutul Safari în Applications, se vor traduce și pe Mac mare parte din mesajele de eroare și cam jumătate din meniuri; problema e că structura fișierelor e diferită în versiunea de Mac decât cea de Windows.

Pt. Windows, instalarea e ușoară dacă folosiți sistemul în română (doar dublu-clic pe executabilul din arhivă și se alege locația de instalare Safari). Dacă limba sistemului e alta (de ex. engleză), se poate instala și așa, detalii pas cu pas sunt aici. Tot acolo sunt și câteva instantanee.

Fișiere atașate
Safari_ro.zip  (Dimensiune Fişier 224 - Downloads: 242)
 Semnătură 

We Want Apple Romania!

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
Macuser din: 11.10.05
saunter - 26 Iulie 2009 06:07 PM

Iată pachetul de interfață română pentru Safari 4.

Deocamdată, doar pentru Windows. Totuși, dacă descărcați arhiva și copiați fișierele ei într-un folder “ro.lproj” din conținutul Safari în Applications, se vor traduce și pe Mac mare parte din mesajele de eroare și cam jumătate din meniuri; problema e că structura fișierelor e diferită în versiunea de Mac decât cea de Windows.

Pt. Windows, instalarea e ușoară dacă folosiți sistemul în română (doar dublu-clic pe executabilul din arhivă și se alege locația de instalare Safari). Dacă limba sistemului e alta (de ex. engleză), se poate instala și așa, detalii pas cu pas sunt aici. Tot acolo sunt și câteva instantanee.

Uite un om care muncește, fără ca Apple să-i dea un cent. Sau ți-a dat și nu știm noi?

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 03.07.09
Cattus Thraex - 26 Iulie 2009 08:46 PM
saunter - 26 Iulie 2009 06:07 PM

Uite un om care muncește, fără ca Apple să-i dea un cent. Sau ți-a dat și nu știm noi?

Bine ar fi, dar deocamdată nimic de la Apple. Oricum e destul să văd că lumea trece uşor, uşor la versiunile traduse. Mă mir deja câtă lume foloseşte meniurile iPhone în română (mă aşteptam să rămână majoritatea la engleză, dar pe bloguri/forumuri am văzut foarte multe capturi cu meniul în română).

Pe viitor încerc să fac şi o versiune de Mac, pentru că în mare doar trebuie copiate stringurile, numai că eu nu am mac la moment şi e mai greu până găsesc pe cineva care să facă treaba asta.

Semnătură 

We Want Apple Romania!

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
Macuser din: 11.10.05
saunter - 26 Iulie 2009 09:07 PM

Oricum e destul să văd că lumea trece uşor, uşor la versiunile traduse. Mă mir deja câtă lume foloseşte meniurile iPhone în română (mă aşteptam să rămână majoritatea la engleză, dar pe bloguri/forumuri am văzut foarte multe capturi cu meniul în română).

Bineînțeles că folosește și e cea mai bună dovadă, așa cum tot spun de ani de zile, că localizarea este nu numai utilă, ci și necesară.
Din păcate, nu am ajuns la consens în ceea ce privește multe detalii (imperativul, formele impersonale forme substantivale derivate din cele verbale etc. etc.), dar lumea se mișcă. S-ar fi mișcat mai repede, dacă și creierele unora ar fi fost mai mișcătoare, dar deja intru în altă poveste, așa că mă opresc.
Localizările astea nu sînt, de fapt, ceva foarte greu, e – mai degrabă – vorba de dorința e abordare, după aia vedem noi ce și cum.

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 02.08.06

Iti dau eu un Powermac G4. Sint in concediu de maine, dar suna-ma la numarul din profil, si vedem ce si cum.

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Tulcea
Macuser din: 26.08.06

Numai la mine e tradus meniul iPhone—>settings—>wi-fi—>>solicitare conecterare ??

Semnătură 

13” Macbook Pro 2015