kaspersky Anti-Hacker / despre IP
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 07.11.05

Salut everybody!

Am un trial de Anti-hacker de la kaspersky. Primesc mesaj de atentionare, ceva de genul: “Your computer has been attacked from xx.xxx.xxx.xx (nr. de IP)  The attack has been succesfully repulsed. “

Am prin cartier o multime de pushtani care stau toata ziua cu capul in jocuri si retele si sigur unul din ei mereu ma “viziteaza”  grin

Am nr. lui de IP, cum se poate verifica cui ii apartine IP-ul? Sa-i dau o ciocolata sa nu ma mai deranjeze wink

Merci de infos!

B.

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Informatia cui aprtine acel IP ti-o poate da administratorul acelei retele si nimeni altcineva.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
B. - 07 Noiembrie 2005 08:17 AM

Salut everybody!

Am un trial de Anti-hacker de la kaspersky. Primesc mesaj de atentionare, ceva de genul: “Your computer has been attacked from xx.xxx.xxx.xx (nr. de IP)  The attack has been succesfully repulsed. “

Am prin cartier o multime de pushtani care stau toata ziua cu capul in jocuri si retele si sigur unul din ei mereu ma “viziteaza”  grin

Am nr. lui de IP, cum se poate verifica cui ii apartine IP-ul? Sa-i dau o ciocolata sa nu ma mai deranjeze wink

Merci de infos!

B.

Cel mai frecvent persoana respectiva nici nu stie despre ce e vorba, fie e un virus fie e doar Windozele care incearca cu Universal Plug and Play sa gaseasca automat deviceurile shareuite in retea. Si vezi ca IPul sa nu fie loop back-ul pe care tot windozele ti-l trimite la inaintare.
Kasp iti zice ca e un atac chiar daca persoana respectiva doar incearca sa vada ce ai shareuit, adica da click pe computerul tau in retea. Activeaza stealth si da-i sa ingnore IPul dupa atack, sau ia-ti un firewall mai bun…  grin
Oricum, cand primesti mesaj e de bine, cand intra si trece si de firewall nu primesti mesaj dar primesti surprize surprize in casa ta.  LOL

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca

in principiu un mac te-ar ajuta smile

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
psergiu - 07 Noiembrie 2005 03:40 PM

Informatia cui aprtine acel IP ti-o poate da administratorul acelei retele si nimeni altcineva.

Nu neaparat… Administratorii astia au obiceiul sa-si faca baza de date, lista de permisiuni si alocarea de banda disponibile prin interfata web ca sa faca modificarile de la client de acasa. Asa ca un pic de atentie wink sau bune cunostinte de linux si putina perseverenta (123sex, god, chestii de astea)  tongue rolleye si deodata obtii numele, adresa nr de tel si alte personal notes despre fiecare… ordonate dupa nume, IP, data scadentei, etc.
De aci pana la multumiri personale celui care activ si constient te supara e doar un pas, poate doar de palier… snake Vrem poze de la “intalnire”!  LOL

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
Rank
Newbie
Din: 

Merci. Nu stiu ce retea are, cine e administrator etc. Am doar un IP. Poate firma care ii da internet sa stie?

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
Rank
Newbie
Din: 

Merci baieti! Eu nu am mac, insa poate intr-o zi ma convertesc si eu!!

Bafta multa si spor la “ratzushte” cu mac-mac-urile voastre!! wink

B.

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member
Din: București

cheese  tare asta cu “ratzushte-le” smilesmile

Semnătură 

