Adeziv metal-metal(plasă).
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 02.12.07

Am și eu următoarea problemă: stau la bloc, iar cel de deasupra mea are prostul obicei să scuture covoare/pături/cearșafuri pe balcon. Și mai prost e că are câine iar aspirator nu cred să aibe (nu l-am auzit niciodată, poate o fi super-silențios), astfel că gravitația+vântul își fac datoria=păr la mine în balcon ->bleah, iac :( (am încercat să discut cu el - e un idiot, punct). La fel de prost e că balconul meu e “închis” cu cornier de pe vremea lu’ nea Nicu și nu are plase contra insectelor/părului/prafului. Cum afară sunt peste 30 de grade, nu pot să îl țin închis mereu de teama să nu mi se umple balconul de părul câinelui de mai sus. Mă gândeam să pun pe interiorul cornierului un fel de plasă metalică cu ochi ff mici. Fiind pe interior aș putea s-o montez mai ușor și se poate închide și geamul dacă plouă, de exemplu. Problema e că nu știu dacă există vreun fel de adeziv metal-metal care să lipească viitoarea plasă de conturul geamului. O merge PoxiPol? Mulțumesc.

Semnătură 

iPhone 5c

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Nancy
Macuser din: 16.03.09

Poti utiliza fara probleme plase din alea care se folosesc la tamplaria de PVC. Daca ai putina indemnare le faci singur.  Cumperi profil si coltare si gata.  Balamalele le fixezi cu popnituri in tamplaria de cornier. Nu cred sa ai succes cu poxipol.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 18.04.08

Nu merge sa iei ceva plasa ieftina (nu metalica, din material whatever) si sa o lipesti cu ceva kit montaj sau silicon? Kit-ul montaj garantez eu ca lipeste orice…

Semnătură 

MacBook Pro 17 “Santa Rosa” /6 GB RAM/500GB Momentus XT/GeForce 8600M GT (Lion)
iPhone 4 32Gb neverlocked | iPad 64+4G stock (iOS 5)

Mini Core Duo 1.83 / 2 GB RAM / 320 GB HDD (Snow)
Lampa iMac G4 17” 1.25 (Leo) + stand iGo
Powermac G4 | 1 Quicksilver + 2 Sawtooth (Tiger) | 2 x Apple Studio Display 15
Powerbook G4 12” Al, 1.5 GHz, 1.25 GB RAM (Leo)
iBook Clamshell Tangerine (9.2.2 + Panther) | Performa 5200 CD (8.1)

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești
Macuser din: 11.10.05

cu patru sipculete de lemn ai facut un cadru fix cit ai dimensiunile la cornierul ala
prinzi usor plasa de plastic pe lemn
iar cind vine iarna, scoti rama de lemn si inchizi geamul
nu lipesti, nu dai gauri si e ecologic
smile

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 02.12.07

Mulțumesc tuturor.
Dacu - dacă nu pot fixa cadrul acela de lemn cu plasă, mi-e teamă să nu cadă (la interior nu-i bai, dar dacă pică în afară peste cineva…).
Dragoș - nu știu dacă siliconul (caut mâine, fiindcă am văzut că sunt o mulțime de tipuri) lipește plasa (de plastic/metal) peste cornierul care e de fier.
Codrin - cred că e cea mai fiabilă soluție (chiar dacă și cea mai scumpă). Comand plasa pe dimensiunile ferestrei, dau găuri în cornier unde vin balamalele plasei + încuietoarea, o fixez (pe exterior) și astfel o am tot timpul.
Vă mulțumesc tuturor.
Diseară mă uit la “Hair” smile

Semnătură 

iPhone 5c

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Păi la cadrul ăla îi pui niște “bucăți” mai mari la colțuri ca să nu cadă în exterior ci doar în interior. Eventual două balamale mici ca să o poți deschide spre interior.

Silicon lipește orice cu orice. Poxipol la fel dar definitiv. Ia plasă specială de țânțari - este de plasic și e îmbibată și în ceva maglavais care le pute țânțarilor.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: bucuresti/aalborg/viena
Macuser din: 05.10.07

folosește cu încredere plasă metalică doar dacă vrei să te sinucizi!

documentează-te despre cușca lui faraday, dinamica fluidelor și efectul coandă.

viață lungă!
wink
fă ce a zis dacu și n-o să-ți pară rău - din motive se securitate poți pune un cablu pe cadru p care să-l ancorezi de un element stabil al structurii, dacă o fi să cadă, să nu coboae decât lungimea cablului (dar nu va fi nevoie).

Semnătură 

 ǝʞıl ı