E adevărat sau nu? Dispărem ca și națiune?
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Arad
Macuser din: 17.01.07

Nu intenționez deloc să deschid o dezbatere pe această temă. Eu am citit-o și m-a pus pe gânduri. Dintre voi care aveți cunoștințe lingvistice sau studiați istoria poate vor considera că lucrurile nu sunt chiar atât de grave/reale. Nici măcar nu intenționez să vă sugerez ce să faceți. Dar ar fi interesnat să o citiți. Este o petiție online.

Sebastian

Semnătură 

TODAY is a gift: that’s why it is called THE PRESENT.

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

m-ai facut curios pana ai pomenit de petitie, am intrat totusi sa vad ce e si cand am vazut titlul am inchis. spor la framantari.

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Wonderland
Macuser din: 20.05.09

arata-mi o petitie online care a ajuns la “destinatari” si voi semna

Semnătură 

Macbook Pro 15” Late 2008, OS 10.8.4
iPad 4 32Gb cellular, White
iPad mini retina 32gb cellular, White
iPod Touch 3G, 64 Gb

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: Canberra-Bucharest
Macuser din: 18.10.10

E posibil, au fost destule popoare care au dispărut din istorie, unele fără nicio urmă.
Nu văd însă legătura cu petiția.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

arahnedea: da, este adevărat. Ce poți face legal este să emigrezi, iar despre chestii ilegale regulamentul macuser nu permite să discutăm.
injector: adevărat grăiești. Noi butonarii avem impresia că toată lumea stă pe internet. Dar factorii de decizie de-abia știu ce-i aia guagăl.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Bergerac
Macuser din: 15.12.07

Pana sa disparem ca natie pentru ca ne confunda lumea cu tiganii, ne sinucidem masacrandu-ne singurul element de unitate, limba romana.

Semnătură 

Muşcat de măr

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Asti - 10 Decembrie 2010 12:47 AM

Pana sa disparem ca natie pentru ca ne confunda lumea cu tiganii, ne sinucidem masacrandu-ne singurul element de unitate, limba romana.

Nu ne confundă, e complexul nostru că ne confundă. Alt complex e că, dacă nu-i numim rromi, ci țigani, e mai bine, ne ajută. Alt complex inutil. Occidentalii și oricine ar fi pe lumea asta au și ei clișeele lor, după cum noi le avem pe ale noastre. În clipa în care occidentul s-a umplut de conaționalii noștri, ei știind de unde vin, nu are absolut nicio importanță de unde vin și cum se cheamă, ștampila s-a pus și n-o mai ștergi un secol.

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucureeeeeesti !
Macuser din: 04.03.08

Nu disparem din cauza rromilor/tiganilor/whatever, disparem pentru ca nu ne dam interesul. De la cel mai mic zilier pana pana la presedinte. Pentru ca nu suntem uniti, nu pentru ca numim un grupp etnic intr-un fel sau altul.
Asta e problema romanilor, nu vrem sa avem putere, vrem sa ni se para ca avem putere. Daca ei au zis ca vor sa fie numiti rromi si acum orice ciumpalac crede ca o persoana face discriminare folosind cuvantul “tigan”, noua ni se pare ca ne-au fost furate anumite drepturi si puteri si prin schimbarea denumirii redevenim noi masculii alfa.
Insa, in timp ce noi postam pe net argumente si dezbatem, ei mai dau o tura prina buzunarele/masinile/apartamentele noastre iar cand ii acuzam sau ii tragem la raspundere, ei se UNESC si arunca cu pietre dupa noi, isi pun puradeii la inaintare in fata mascatilor si scapa, iar noi ramanem cu petitii si buzunaru rupt.

Si da, chiar ne confunda lumea cu ei, am patit-o si eu si nu din cauza denumirii de rromi, respectivii strainezi chiar credeau ca tiganii (gypsyes) provin din romania (ca orginie).

Semnătură 

Eu tin salamu’ in frigider, nu in playlist!

Macbook Air 2010
Iphone 4G 32GB

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 18.04.08

Irelevant. Mai bine ne-am apuca sa-i integram. Tot la asta se va ajunge. Daca ii ziceai acum 60 de ani unui american cum ca tie iti plac americanii, mai ales negrii, iti lua glanda. Acum nu i se mai pare nimanui ciudat. O sa dureze niste generatii, dar asta e…

Semnătură 

MacBook Pro 17 “Santa Rosa” /6 GB RAM/500GB Momentus XT/GeForce 8600M GT (Lion)
iPhone 4 32Gb neverlocked | iPad 64+4G stock (iOS 5)

Mini Core Duo 1.83 / 2 GB RAM / 320 GB HDD (Snow)
Lampa iMac G4 17” 1.25 (Leo) + stand iGo
Powermac G4 | 1 Quicksilver + 2 Sawtooth (Tiger) | 2 x Apple Studio Display 15
Powerbook G4 12” Al, 1.5 GHz, 1.25 GB RAM (Leo)
iBook Clamshell Tangerine (9.2.2 + Panther) | Performa 5200 CD (8.1)

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 16.11.08

Sunt perfect de acord cu Dragos, daca rromilor li s-ar oferi o mai buna educatie si un control asupra vietii familiilor lor nu ar mai simti si ei la randul lor o asemenea repulsie fata de noi. Nu avem ce face, avem o tara prea frumoasa (si corupta) ca sa mai plece de aici. Intotdeauna am gasit similaritati intre situatia oamenilor de culoare din SUA din trecut si cea contemporana cu tiganii de la noi. Si nu e prima natie care ne fura, nici ultima.
Personal am relationat destul de mult cu rromii si de cateva ori au fost chiar mai cinstiti si mai ok decat anumiti romani.

Semnătură 

Setup: cateva produse Apple pe care nu simt nevoia sa mi le afisez aici.

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 18.04.08
defcon - 10 Decembrie 2010 05:30 PM

Personal am relationat destul de mult cu rromii si de cateva ori au fost chiar mai cinstiti si mai ok decat anumiti romani.

Da, ok, dar dincolo de asta chiar nu avem alta optiune. Ca ne place sau nu, trebuie sa invatam sa convietuim cu tiganii (romii, whatever) si, foarte probabil, cu o gramada de alte natii si etnii. Asta e, asa e lumea construita, asta este epoca in care traim. Sincer, eu nu deplang neaparat lipsa noastra de optiuni (nu as vrea sa fac parte dintr-o epoca in care pogromurile sunt la ordinea zilei). Si, atata timp cat nu exista alte optiuni pe termen lung, orice lamentari asupra status quo-ului, a “justetii” acestuia, a ceea ce am merita noi sau ei si, respectiv, a ceea ce primim (sau nu) noi sau ei, etc, mi se par contra-productive si irelevante. Useless waste of my processing time raspberry

Semnătură 

MacBook Pro 17 “Santa Rosa” /6 GB RAM/500GB Momentus XT/GeForce 8600M GT (Lion)
iPhone 4 32Gb neverlocked | iPad 64+4G stock (iOS 5)

Mini Core Duo 1.83 / 2 GB RAM / 320 GB HDD (Snow)
Lampa iMac G4 17” 1.25 (Leo) + stand iGo
Powermac G4 | 1 Quicksilver + 2 Sawtooth (Tiger) | 2 x Apple Studio Display 15
Powerbook G4 12” Al, 1.5 GHz, 1.25 GB RAM (Leo)
iBook Clamshell Tangerine (9.2.2 + Panther) | Performa 5200 CD (8.1)

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRank
Member
defcon - 10 Decembrie 2010 05:30 PM

Sunt perfect de acord cu Dragos, daca rromilor li s-ar oferi o mai buna educatie si un control asupra vietii familiilor lor nu ar mai simti si ei la randul lor o asemenea repulsie fata de noi. Nu avem ce face, avem o tara prea frumoasa (si corupta) ca sa mai plece de aici. Intotdeauna am gasit similaritati intre situatia oamenilor de culoare din SUA din trecut si cea contemporana cu tiganii de la noi. Si nu e prima natie care ne fura, nici ultima.

conviețuirea mai multor grupuri etnice pe același teritoriu nu e lucru chiar ușor și nu funcționează cum spune teoria, nici chiar în țări care pretind că au rezolvat problema. prosperitatea rezolvă parțial problema, deoarece sărăcia acutizează problemele, nu le rezolvă (vezi cazul Irlandei, să sperăm că recesiunea nu-i readuce la starea din anii ’60 și ’70). nu rezolvă însă toate problemele, deoarece relațiile umane și sociale nu-s chiar lucru simplu de rezolvat, cu atât mai puțin în sud-estul european.

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: London, UK
Macuser din: 31.05.07

ce lumea nu intelege, si asta e pacat, este ca societatea a ajuns la o intorsatura unde e nevoie de un pic de violenta si severitate pentru a indrepta lucrurile. nu ma refer la razboaie, ca nu sunt bune la nimic, insa ceva mai multa autoritate si mai putina toleranta nu ar strica. e acelasi lucru cand 3 frati se cearta intre ei pentru o jucarie si mama incearca sa-i calmeze cu vorba buna. degaba, nu merge… pana nu incepe mama sa urle si-i trimite pe toti in camerele lor, spiritele nu se potolesc. dupa aia, totul e ok si in 2 zile s-a uitat de problema.

in viata celor mari insa, totul se complica. am ajuns sa fim atat de toleranti incat criminalii au cam aceleasi drepturi ca si noi, cei normali. nu conteaza ca atunci cand iei cuiva dreptul la viata iti pierzi drepturile fundamentale, noi ii protejam, ca vezi doamne ei sunt victime. ei bine, cat timp oameni care iau astfel de alegeri raman la putere, totul e pe dos. cand specia umana va accepta faptul ca suntem animale (inteligente, e drept) si ca cel slab moare iar natura isi croieste singura drumul, atunci totul va fi. momentan insa este ceva damb intre omenire si astfel de idealuri: religia…

Semnătură 

Suzuki SV650S
One joint a day, keeps the doctor away! cheese

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 01.03.07

Dispărem ca națiune? Poate da, poate nu. Dacă dispărem, lumea nu va pierde nimic.

Semnătură 

The Day Is My Enemy

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucureşti
Macuser din: 01.12.07

Părerea mea: chiar dacă o să le zică țigani și nu rromi, asta nu înseamnă că cetățenii români (indiferent de etnie) or să se lase de cerșit și de furat prin Occident. Poate să le spună și englezi bronzați, n-o să ne ajute cu nimic dacă o să avem în continuare compatrioți care o fac lată.

Semnătură 

Grep me no patterns and I’ll give you no lines