3 din 5
3
Xcode 4
  [ Ignoră ]   [ # 31 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 24.08.10
Tiberiu Dubău - 14 Martie 2011 11:11 PM

Vă salut,

Mă interesează și pe mine să mă apuc de un pic de programare folosind Xcode4 - mă interesează dacă exista pe undeva tutoriale, eventual aplicații descrise pas cu pas… Cu ce să încep, care e pasul 1? Ce ar trebui să știu înainte de a mă apuca de asta?

Vă mulțumesc anticipat!

intrebare: sti vreun limbaj de programare?

[ Ignoră ]   [ # 32 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 21.10.08

Sincer, nu. Adică nu la un nivel demn de laudă; am avut tangențe în facultate cu C, Pascal și Java (ca orice student la Politehnică), să zicem că ceva ceva mi-oi mai aduce aminte.

Semnătură 

iPhone 3G, 8Gb
iPad2 16Gb WiFi + 3G

[ Ignoră ]   [ # 33 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Tiberiu Dubău - 14 Martie 2011 11:34 PM

Sincer, nu. Adică nu la un nivel demn de laudă; am avut tangențe în facultate cu C, Pascal și Java (ca orice student la Politehnică), să zicem că ceva ceva mi-oi mai aduce aminte.

pai pui mana sa cumperi niste carti de “C” deschizi xcode si apoi ⌘ + R

[ Ignoră ]   [ # 34 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 22.09.06

@Tiberiu Dubău sti vreun limbraj de programare?

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 35 ]
RankRank
Jr. Member
tracius01 - 14 Martie 2011 11:39 PM

Frumos ar fi să găsesc ceva pentru absolute beginner adică ceva care să mă poarte prin toate fazele incipiente unui proiect nou (interfață, mod de lucru, tool-uri, etc); apoi să încep cu primul “Hello world!” urmând ca după să trecem la lucrurile un pic mai complicate…

Semnătură 

iPhone 3G, 8Gb
iPad2 16Gb WiFi + 3G

[ Ignoră ]   [ # 36 ]
RankRank
Jr. Member
boboc - 14 Martie 2011 11:39 PM

@Tiberiu Dubău sti vreun limbraj de programare?

Sincer, nu. Adică nu la un nivel demn de laudă; am avut tangențe în facultate cu C, Pascal și Java (ca orice student la Politehnică)

Semnătură 

iPhone 3G, 8Gb
iPad2 16Gb WiFi + 3G

[ Ignoră ]   [ # 37 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Tiberiu Dubău - 14 Martie 2011 11:51 PM
tracius01 - 14 Martie 2011 11:39 PM

Frumos ar fi să găsesc ceva pentru absolute beginner adică ceva care să mă poarte prin toate fazele incipiente unui proiect nou (interfață, mod de lucru, tool-uri, etc); apoi să încep cu primul “Hello world!” urmând ca după să trecem la lucrurile un pic mai complicate…

Ok,cu urmatoarea carte am inceput si eu,cu aia doar iti faci incalzirea smile
http://www.amazon.com/Absolute-Beginners-Guide-C-2nd/dp/0672305100
Daca vrei sa ajungi sa programezi cu adevarat cu aceasta introducere iti recomand urmatoarele carti exact in aceasta ordine:

1. C Programming, A Modern Approach.
2. The Objective C Programming Language.
3. Beginning iPhone 3 Development.Exploring the iPhone SDK.

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 38 ]
RankRank
Jr. Member

Excelent! Multumesc de ajutor - ma pun sa caut cartile.

Mare domn!

Semnătură 

iPhone 3G, 8Gb
iPad2 16Gb WiFi + 3G

[ Ignoră ]   [ # 39 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

eu iți recomand BIBLIA!!! http://en.wikipedia.org/wiki/The_C_Programming_Language este scrisa de părinții C-ului, acolo vei găsi și chestii de unix foarte folositoare

[ Ignoră ]   [ # 40 ]
RankRank
Jr. Member
Din: București
Macuser din: 14.12.09

Ca să nu las în aer discuția, a mers și la mine după multe încercări eșuate. Mi-a dat prin cap să bag din nou datele cardului în profilul AppStore și pe urmă mi-a zis ceva de un nou policy și apoi a mers orderul la XCode. Dacă într-adevăr se schimbaseră termenii era frumos să îmi zică într-un mesaj de eroare într-una din cele zece încercări de achiziționare XCode… în fine, bine că a mers.

Semnătură 

iMac “Core 2 Duo” 3.06 21.5-Inch (Late 2009)
iPhone 4S 16G

[ Ignoră ]   [ # 41 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

XCode 4.1 acum gratis pe Mac App Store

http://www.appleinsider.com/articles/11/07/20/apple_makes_xcode_free_to_all_with_release_of_4_1_on_mac_app_store.html

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 42 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

De precizat ca merge doar pe Lion smile

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 43 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 27.06.08

De cand am instalat Xcode 4 pe Snow Leopard nu mai functioneaza Valgrindul: da segmentation fault la orice rulare. Pe Lion se comporta la fel (screenshot). Acum astept sa instaleze Xcode 4.1, desi nu ma astept la minuni. Se mai confrunta cineva cu problema asta?

Imagini atașate
Screen Shot 2011-07-22 at 3.55.46 PM.png

[ Ignoră ]   [ # 44 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Iasi
Macuser din: 18.10.06
psergiu - 21 Iulie 2011 08:31 AM

XCode 4.1 acum gratis pe Mac App Store

http://www.appleinsider.com/articles/11/07/20/apple_makes_xcode_free_to_all_with_release_of_4_1_on_mac_app_store.html

E gratis pentru că înainte când cumpărai Mac OS-ul, pe CD/DVD era și XCode. Acum, dacă Lion-ul e disponibil în App.Store, pentru cei cu Lion XCode 4.1 e la liber în App.Store.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 45 ]
RankRankRankRank
Moderator
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Inainte cand?
Eu cred ca e gratis pt ca s-au mai gandit si n-au vazut niciun sens pt care era pe bani, si nu l-a cumparat nimeni deasemenea.

Semnătură 

Mcintoshing…

3 din 5
3