6 din 6
6
Script pt înlocuirea automată a diacriticelor cu sedilă prin acelea cu virgulă
  [ Ignoră ]   [ # 76 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 08.11.13

O intrebare - cu scuze anticipate daca e o prostie - cu lipire si pastrarea stilului s-a incercat? (Cmd+Opt+Shift+v)
L

[ Ignoră ]   [ # 77 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 21.05.06

@ VlAdLitteram: Corect – am și uitat de copyright. Ideal ar fi să cumperi fontul, și atunci poți să-l rogi pe creator să-i facă el modificările (diacritice românești, și eventual un non-breaking hyphen) și să-l regenereze el din fișierul lui nativ, fără decompilări și recompilări riscante – că deh, l-ai plătit, nu l-ai furat.

@ Lyon: Procesoarele de text au “Paste and match style”. Programe de machetare (InDesign și QuarkXPress) nu au funcție de asta – au numai Paste “simplu” și “Paste without formatting” (ceea ce e de fapt e aproape totuna în cazul textului…).

OK, vedeți dacă e destul de clară explicația și de strictă recomandarea în caseta de dialog din imaginea atașată. Dacă reformulați mai clar, eu modific.

Imagini atașate
explicatie_NBH.png

[ Ignoră ]   [ # 78 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 14.11.06

Alineatul care începe cu „Din păcate…” poate fi scurtat: „La plasarea unor texte în QXp, InDesign etc. codificarea incompletă a modurilor de funcționare a liniuței poate duce la dispariția ei din text și înlocuirea ei cu un spațiu sau un semn de eroare.

Da. îi vom contacta pe autori și le vom cere să-și modifice gratis seturile.

ctrl alt V forțează și în QXp fomatarea locală. Alta e problema…

[ Ignoră ]   [ # 79 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Notă: totul merge OK pe Yosemite.

[ Ignoră ]   [ # 80 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Postez versiunea 1.3 a scriptului de corectură pentru MS Word 2011 (link), cu:

•  16 noi corecturi opționale, deci avem 130 de tipuri de greșeli;

•  Problemele semnalate de nvmarian și cele menționate de mine pe pagina anterioară rezolvate;

•  Câteva reformulări mai clare (sper…) în casetele de dialog;

•  Câteva alte scăpări minore rezolvate.

Notă despre compatibilitate: scriptul rulează și pe Snow Leopard (minim 10.6.4), dar recomand rularea pe versiuni de Mac OS X de la 10.7 în sus.

Cum ziceam și înainte, recomand o citire prealabilă a fișierului “Instrucțiuni”, și să-l folosiți cu atenție.  grin

[ Ignoră ]   [ # 81 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Se pare că softul forumului a trunchiat linku’ de DropBox (bulina n-a intrat…), și, cum nu vreau să mai încerc, că n-avem Edit, vă încarc iar serveru’…

Deci: versiunea 1.3, cu 130 de tipuri de greșeli corectabile, descărcabilă de mai jos. An Nou fericit! grin

Fișiere atașate
Corector●RO pentru MS Word 2011.dmg.zip  (Dimensiune Fişier 308 - Downloads: 231)

[ Ignoră ]   [ # 82 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucureşti, Sala Palatului
Macuser din: 30.10.05

Spune-mi, te rog, de ce n-ai împărțit scriptul în două?
1. Un macro cu operațiile sigure
2. Un script – cu cele care trebuie alese sau aprobate.

[ Ignoră ]   [ # 83 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Cred c-am făcut o mică “obsesie” din a evita clicurile în plus (deh… prepressu’… că de-aia m-am și apucat de scripting).
Dacă ar fi două script-uri separate, ar trebui să accesez de două ori meniul Scripts, și nu prea văd motivul de a le împărți pe “căprării” – corectură e și una, și alta.

Dar… poate că ar fi trebuit să pun buton de “salt” peste partea de corectură pas-cu-pas – ar fi mai bine așa?

[ Ignoră ]   [ # 84 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Acum, ca spui, imi pare o idee buna cu saltul.

Am șters versiunea veche (1.2), avea 140 descărcări (for your records), la cerere.

In alta ordine de idei, oare o merge scriptul si pe Office 2016?

6 din 6
6

‹‹ Salutare      Fonturi romanesti pt. Mac ››