2 din 4
2
Noile Pages, Keynote și Numbers
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRank
Member
Din: București, Iancului
Macuser din: 09.02.10

PS: am văzut o opinie că să nu plângem după Pages ‘09, ideea fiind că sarcinile lui de lucru grele (mai ales partea de page layout) este preluată de iBook Author. Poate. Dar cu Numbers și Keynote ce facem?

Semnătură 

The main difference between Macs and PCs is that Macs are computers for people who want to use technology, not manage meta-technology.

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRank
Member

Pentru cei care au iWork pe disc în versiunea 9.0.3 sau anterioară, e bine să se țină de ea (pentru moment) și să o completeze cu update-urile ulterioare care pot fi descărcate de aici.
http://support.apple.com/downloads/#productivitysoftware
În caz de reinstalare… smile

Semnătură 

The main difference between Macs and PCs is that Macs are computers for people who want to use technology, not manage meta-technology.

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 18.10.05
AlexBurda - 02 Noiembrie 2013 12:33 PM

PS: am văzut o opinie că să nu plângem după Pages ‘09, ideea fiind că sarcinile lui de lucru grele (mai ales partea de page layout) este preluată de iBook Author. Poate. Dar cu Numbers și Keynote ce facem?

Despre Keynote si Numbers n-am auzit vorbe grele.

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRankRank
Member

Nu ai căutat îndeajuns. S-au spus și despre ele, mai ales Keynote care a pocit prezentările oamenilor. Numbers este mai puțin folosit…
Oricum, ceea ce Apple a greșit aici a fost faptul că nu a avertizat oamenii de consecințele deschiderii vechilor documente cu noile aplicați. Nici cei de Microsoft nu au procedat așa când au lansat noile formate cu x la final. Asta nu se face și punct! Mai ales când cei mai afectați sunt clienții din nucleul tău dur. Cei care te preferă necondiționat. Și asta pentru ce? Ca să atragi tot felul de noi clienți care în nici un caz nu ar fi interesați de ideea de a scrie, a face prezentări sau analiză de date…mai ales ca Office gratuit ar fi atras eventual tot clienți din categoria celor care au fost afectați…nu, este clar. Au pe cineva acolo la marketing care este total incompetent…mai ales că deja nu este prima este dată. Datul în bară începe să devină un fenomen recurent.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 20 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 22.09.06

O sa urmeze modelul Final Cut X, dupa ceva timp aplicatiile vor avea tot ce trebuie, plus utilizatorii noi catigati in timp smile

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 21 ]
RankRankRank
Member
boboc - 03 Noiembrie 2013 11:10 AM

O sa urmeze modelul Final Cut X, dupa ceva timp aplicatiile vor avea tot ce trebuie, plus utilizatorii noi catigati in timp smile

Deci ștergi totul cu buretele și apoi pui la loc ce ai șters ca să ajungi în același loc unde fusesei înainte să ștergi. Mie nu îmi sună a progres ci a bătut pasul pe loc și a lipsă de creativitate. Îmi place Apple și le voi folosi aplicațiile în continuare dar adevărul este că în ceea ce privește iWork au pur și simplu o problemă în abordarea pieței. Și în relația cu cele mai stabile segmente de clienți, profesioniștii și cei care au adoptat Mac OS X pe criterii sentimentale și au stat alături de ei și în cele mai grele momente. Cei de la Apple greșesc crezând că încrederea și răbdarea acestora sunt nelimitate și riscă să rămână în final cu o masă de clienți superficiali, modiști care vor renunța la produsele lor imediat ce va apărea ceva mai la modă. De aceea am spus că povestea asta cu iWork sună a “thinking different no more”.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 22 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca, Romania
Macuser din: 13.12.05

Eu pregatesc un curs pentru masteranzi la Biologie si folosesc noul Keynote. In afara de problema adaptarii la o noua interfata, pot spune ca am gasit ce am vrut ana acum. Cursul inca nu este gata. Mai am de lucru.

Semnătură 

You’re on a Mac. If something seems complicated, you’re doing it wrong!

 Macbook Pro 13, 2010
 iPhone 5

[ Ignoră ]   [ # 23 ]
RankRankRank
Member

Știe cineva să-mi spună cum scap de insigna de pe icon-ul App Store-ului care îmi indică cele trei actualizări pentru iWorks (altfel decât instalând evident)? Mă agasează...  mad

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 24 ]
RankRankRankRank
Administrator

Bon, chiar ca-i ca la Final Cut X: http://support.apple.com/kb/HT6049?viewlocale=en_US&locale=en_US

Adica:
Some features in upcoming releases in the next 6 months

Pages

Customize toolbar
Vertical ruler
Improved alignment guides
Improved object placement
Import of cells with images
Improved word counts
Keyboard shortcuts for styles
Manage pages and sections from the thumbnail view

Numbers
Customize toolbar
Improvements to zoom and window placement
Multi-column and range sort
Auto-complete text in cells
Page headers and footers
Improvements to AppleScript support

Keynote
Customize toolbar
Restoring old transitions and builds
Improvements to presenter display
Improvements to AppleScript support

[ Ignoră ]   [ # 25 ]
RankRankRank
Member

Aceste lucruri trebuia să le precizeze de la început, să specifice că ceea ce introduc este “the brand new 64-bit iWork suite, still in Beta” (pentru că asta este) și să avertizeze utilizatorii că dacă vor deschide documente create cu vechea variantă, o parte din formatări vor fi pierdute.
Nu pui omu în fața situației și după aceea vii și spui “aaa…stai că mai trebuia să știi ceva…ups, scuze pentru munca făcută praf; dă-i Revert”.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 26 ]
RankRankRankRank
Administrator

Asa e, e naspa ce au facut.

[ Ignoră ]   [ # 27 ]
RankRankRank
Member

PS: și poate că trebuia să se mai pună de acord cu și alte companii de software ca să se poată adapta și respectivii. De exemplu, noul format este inutilizabil ca atașat în Evernote deoarece apare ca un zip. Cum îl mai deschizi după aceea. Ce mai, s-au grăbit ca fata mare și au au dat iar drumul unui produs neterminat. Acuma pe cine mai dau afară?

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 28 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 24.03.13

se poate instala pages crackuit?

după ce citești regulamentul, mai vedem

[ Modificat: 12 Noiembrie 2013 02:25 PM de Administrator ]

[ Ignoră ]   [ # 29 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Am avut si eu nevoie ieri sa deschid un document din 2007 si sa vezi ce-mi zice Pages asta nou: “documentul e prea vechi, deschide-l mai intai cu Pages 2009 si apoi deschide-l cu asta nou”. Dai si sapa in TM sa scot versiunea veche. Deschid, salvez, deschd apoi cu asta nou: numerotari aiurea si alte bube. Boul a mai si salvat automat si mi-a schimbat versiunea corecta care arata impecabil pe Pages 09. Cred ca o sa-i dau un lock in Finder la toate fisierele de munca din folderul ala. Daca am un audit, ce le explic eu alora? Ca n-am manarit eu fiserele de proiect, e Pages 2013 idiot??!??

Daca tot am scos din mormant Pages 09, l-am pastrat in aplicatii pentu data viitoare… Un pic cam aiurea cu doua versiuni ale aceluiasi program. Ma simt iar in vremurile apuse cu uite Roseta, nu e Roseta…

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 30 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești
Macuser din: 11.10.05

smile
ferește-mă, doamne, de daruri!...

2 din 4
2

‹‹ iWork in the cloud      Google Sheets ››