3 din 4
3
Noile Pages, Keynote și Numbers
  [ Ignoră ]   [ # 31 ]
RankRankRank
Member
Din: București, Iancului
Macuser din: 09.02.10
huk - 12 Noiembrie 2013 02:59 PM

Dai si sapa in TM sa scot versiunea veche. Deschid, salvez, deschd apoi cu asta nou: numerotari aiurea si alte bube. Boul a mai si salvat automat si mi-a schimbat versiunea corecta care arata impecabil pe Pages 09. Cred ca o sa-i dau un lock in Finder la toate fisierele de munca din folderul ala. Daca am un audit, ce le explic eu alora? Ca n-am manarit eu fiserele de proiect, e Pages 2013 idiot??!??

Daca tot am scos din mormant Pages 09, l-am pastrat in aplicatii pentu data viitoare… Un pic cam aiurea cu doua versiuni ale aceluiasi program. Ma simt iar in vremurile apuse cu uite Roseta, nu e Roseta…

De ce a trebuit să sapi în TM. Versiunile 09 se păstrează în Applications dacă instalezi pe cele ‘13. Iar în privința documentului, dacă un revert sau Save As 09 nu merge, caută-l în TM sau în Versions. Părerea mea este că mai problematic este formatul ăsta nou al documentelor de tip web package. Nu mai poți atașa documentul direct într-un mail sau în Evernote (apare ca ZIP) ci eventual un link la el către iCloud. E aiurea…

Semnătură 

The main difference between Macs and PCs is that Macs are computers for people who want to use technology, not manage meta-technology.

[ Ignoră ]   [ # 32 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05
AlexBurda - 12 Noiembrie 2013 04:10 PM
huk - 12 Noiembrie 2013 02:59 PM

Dai si sapa in TM sa scot versiunea veche. Deschid, salvez, deschd apoi cu asta nou: numerotari aiurea si alte bube. Boul a mai si salvat automat si mi-a schimbat versiunea corecta care arata impecabil pe Pages 09. Cred ca o sa-i dau un lock in Finder la toate fisierele de munca din folderul ala. Daca am un audit, ce le explic eu alora? Ca n-am manarit eu fiserele de proiect, e Pages 2013 idiot??!??

Daca tot am scos din mormant Pages 09, l-am pastrat in aplicatii pentu data viitoare… Un pic cam aiurea cu doua versiuni ale aceluiasi program. Ma simt iar in vremurile apuse cu uite Roseta, nu e Roseta…

De ce a trebuit să sapi în TM. Versiunile 09 se păstrează în Applications dacă instalezi pe cele ‘13. Iar în privința documentului, dacă un revert sau Save As 09 nu merge, caută-l în TM sau în Versions. Părerea mea este că mai problematic este formatul ăsta nou al documentelor de tip web package. Nu mai poți atașa documentul direct într-un mail sau în Evernote (apare ca ZIP) ci eventual un link la el către iCloud. E aiurea…

Am un SD de 256, nu-im permit sa pastrez versiuni vechi ale programelor la upgrade.
Documentul l-am scos cu versions, n-a mers direct din bara. E un pic idiotic ca modifica fisiere fara nici un save, nici chiar la inchiderea lui. Inteleg sa salveze “just in case” sau sa tina toate versiunile, dar cand inchid documentul, daca pe durata cat am lucrat cu el n-am zis niciodata SAVE!, ma astept sa il lase cum era inainte de a-l deschide…

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 33 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 21.07.10

A aparut update la noile Pages, Keynote si Numbers.
Mai multe detalii aici: http://www.engadget.com/2013/11/22/missing-iwork-features-return/.

[ Ignoră ]   [ # 34 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 18.10.05

Update-uri:

[ Ignoră ]   [ # 35 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

AppleScript reapare în Numbers 3.1 :

http://www.macworld.com/article/2090831/applescript-makes-a-comeback-in-numbers.html

Tutoriale:
http://macosxautomation.com/applescript/iwork/numbers/

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 36 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 01.03.07

Lipsesc (foarte) multe din funcțiile versiunilor vechi (cel puțin în ce privește Pages; Numbers și Keynote nu le-am folosit niciodată extensiv și în domeniul pro); rămân la actuala versiune de Pages până când vor adăuga toate funcțiile vechi sau, dacă nu, în 1-2 ani trec pe altceva… deși sper să nu fiu nevoit s-o fac.

Semnătură 

The Day Is My Enemy

[ Ignoră ]   [ # 37 ]
RankRankRank
Member
Din: Iasi
Macuser din: 13.02.12

Am lucrat un document in Numbers pe Mac.
Cum poate sa apara automat in Numbers pe Iphone si Ipad.
iCloud e activat.
Trebuie sa intru pe http://www.icloud.com si sa-l atasez acolo si pe urma se sincronizeaza cu toate celelalte device-uri cu IOS?Am facut asa si s-a sincronizat
Dar nu poate sa-l sincronizeze fara sa-l pun eu acolo?

[ Ignoră ]   [ # 38 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Sibiu
Macuser din: 04.11.11

Dacă ești logat cu același cont pe doate device-urile ar trebui să îți apară automat.

Verifică dacă documentul este salvat in iCloud, nu “on my mac”. Când dai save ai un dropdown “Where” acolo alegi “iCloud”, vezi aici: https://www.evernote.com/shard/s12/sh/1d1ee482-4c56-4ad3-9415-a9910871d4b2/2d840fc934ad1478430a2c5b1ba9495b

Semnătură 

iMac 27” Late 2013
MacBook Pro 13”  late 2011
iPhone 6 64GB Space Grey
iPad 2 16GB WiFi

[ Ignoră ]   [ # 39 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Macuser din: 23.03.09

Acum, după WWDC 2014, când am aflat că Apple lucrează la limbajul Swift de câțiva ani, când șitm că Swift are REPL mode (poate fi folosit interactiv în Terminal), că accesează toată ierarhia de clase Cocoa, credeți că am putea face un excercițiu de a revedea decizia Apple de a reconstrui de la zero iWork ? Cu tot cu suportul Applescript / Automator ?

Cam care ziceți că ar fi șansele ca odată cu OS X 10.10 Yosemite să constatăm că iWork poate fi deodată scriptat în Swift ?  cool smirk

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 40 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 01.03.07

Magnific. Puteau face tot ce le poftea inimioara fără a tăia funcționalitatea programului însă.

Semnătură 

The Day Is My Enemy

[ Ignoră ]   [ # 41 ]
RankRankRankRank
Administrator

Actualizari pentru iWork, OS X si iOS.
Aici e lista cu ce aduce fiecare versiune.

[ Ignoră ]   [ # 42 ]
RankRank
Jr. Member
Macuser din: 09.02.08

De când cu update-ul post Yosemite, Pages nu îmi mai face automat ghilimelele jos („), ci dacă deschid ghilimelele pentru un citat mi le pune sus (”). Aveți idee dacă se poate dace ceva (vreun tweek din spelling and grammar sau, din preferinte, din languages etc.)?

Merci

Semnătură 

La Vita e Bella…

[ Ignoră ]   [ # 43 ]
RankRank
Jr. Member
Macuser din: 09.02.08

De când cu update-ul post Yosemite, Pages nu îmi mai face automat ghilimelele jos („), ci dacă deschid ghilimelele pentru un citat mi le pune sus (”). Aveți idee dacă se poate face ceva (vreun tweek din spelling and grammar sau, din preferinte, din languages etc.)?

Ca o paranteză, am fost plăcut surprins de funcția de dictare în limba română, care chiar funcționează smile Încă trebuie să mă prind ce cuvinte să folosesc pentru semnele de punctuație, dar per ansamblu e bine. Desigur, par să lipsească multe cuvinte și nu ajută prea mult dacă lucrezi într-un domeniu care folosește terminologie de specialitate, dar per total pe mine mă încântă. Chiar merge la scris mailuri sau la pus întrebări aici pe forum, cât timp nu o dai pe romgleză. Mi-ar plăcea să existe posibilitatea de a schimba limbile mai ușor sau să recunoască singur limba pe care o folosești.

Merci

Semnătură 

La Vita e Bella…

[ Ignoră ]   [ # 44 ]
RankRankRankRank
Administrator

Vezi in Sys Pref > Keyboard - Text.

[ Ignoră ]   [ # 45 ]
RankRank
Jr. Member