Software pentru monitorizare/înregistrare ore lucrate
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Arad
Macuser din: 17.01.07

Bună,

Sunt interesat în a achiziționa un software pentru înregistrare ore lucrate, dar care să conțină următoarele funcționalități:

1. Posibilitatea de a defini tariful pe oră, diferit pentru fiecare client.
2. Posibilitatea de a defini proiect pe buget, unde nu mai este nevoie de înregistrarea timpului decît, poate, în scop intern pentru a putea face eventuale corecții la următoarele estimări de proiect pe buget.
3. Posibilitatea de a face screenshoturi în timpul lucrului - nu este foarte importantă această funcționalitate, dar dacă există e OK.

Eu am folosit pînă în prezent Toggl. La nivel free era OK, dar pierd mult timp făcînd facturile manual, considerînd că nu toți clienții mei sunt taxați cu același tarif. Mai mult, cînd pregătesc rapoartele cu orele lucrate pe fiecare client/proiect, trebuie să scot manual acele proiecte care sunt pe buget. Ieri, am trecut la versiunea PRO și am fost foarte dezamăgit descoperind că, în fapt, nu pot defini decît un singur tarif orar, care se aplică la toate proiectele create și monitorizate. Nici nu pare că ar fi interesați să adauge aceste funccționalități într-un viitor apropiat.

Am dat o căutare pe Google și se pare că în top ar fi aplicația KLOK. Cu toate acestea, printre nemulțumirile unor utilizatori ai aplicației amintesc:

1. Klok is an Adobe Air app. The UI feels weird. Small typography, limited support for keyboard shortcuts and complex interface.

2. Klok was written in Adobe Air, so if you prefer an app that feels native to OS X you may struggle a bit with its interface. It can take some getting used to if you fall into that camp, but it’s mainly an issue of not using the menu bar. What’s most annoying about Klok is how the free version hides little hints to upgrade. Every feature of the pro version is available to click in the interface, but when you do actually click on any of those features you’ll be reminded that you need to upgrade to the pro version. You’re getting a good time tracking app for free, so it’s a reasonable trade-off, but it could be dialed back a bit. Klok’s settings also get fairly complicated. The good news is that you can do basic time tracking without ever getting into the details, but Klok can get pretty detailed and it can be a little overwhelming.

Pe de altă parte am citit despre On The Job application. Pare exact aplicația de care am nevoie. Dar, nu m-aș arunca să plătesc pentru ceva ce nu știu cît de bine îmi servește scopurile. Am pățit-o cu Toggl. Am plătit o lună pentru un serviciu inutil.

Am găsit în App Store o aplicație nativă pentru MAC, TimeLine. Dar din descriere îmi pare o unealtă de productivitate.

Aș aprecia dacă, dintre voi, ați putea să îmi recomandați o aplicație cu funcționalitățile descrise, dar pe cît posibil, avînd la bază experiența voastră directă cu oricare dintre acele aplicații.

Cu stimă,
Sebastian

Semnătură 

TODAY is a gift: that’s why it is called THE PRESENT.

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Sufrajeria lu' Firea (fost maidan al lui Oprescu)
Macuser din: 06.12.05

După ce am săpat din greu pt o aplicație asemănătoare și am cumpărat niște bundle-uri care aveau la vremea lor ba Billings Pro,  ba Time Track, ba Task Time, ba On The Job (și-or mai fi dar le-am pierdut urma)
m-am oprit la OfficeTime.
P-ăsta nu l-am prins în bundle, l-am prins la o reducere dar care nu era prea mare… (e destul de scumpuț)

ai 21 de zile trial FULL.
Vezi dacă iți place. Mie mi s-a părut simplu, nu vreau să am jdemii de butoane etc… Are și aplicație iPhone/iPad… deci rulz wink Vezi acolo cum e și cu facturarea, că-i taaaare fain wink

aici:
http://www.officetime.net

Semnătură 

Adam nu era decît un om ceea ce explică totul. El nu dorea mărul de dragul mărului. Îl dorea pentru că era interzis….

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 16.06.12

Eu folosesc de cateva luni Tyme si sunt destul de multumit. Nu am nevoie de ceva sofisticat, asa ca pentru mine e perfect.

https://itunes.apple.com/ro/app/tyme/id670592452?mt=12

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 08.11.13

O aplicatie free este Aquamacs - este in fapt editorul Emacs de care poate ati auzit, insa este tunat pentru OSX (un set de comenzi uzuale OSX, insa si cele native sunt active).
Acesta, impreuna cu sistemul Latex instalat pe computer formeaza un conglomerat foarte puternic, pentru diverse scopuri, dintre care cel mai interesant este org-mode: scrii pur ASCII, dai comanda de compilare finala si scoate direct .pdf, mai ceva decit sistemele office.
Foarte bun pentru rapoarte, prezentari (format final .pdf), articole, chiar si carti. E un tip pe youtube care si-a pus si Biblia…
Org-mode-ul are posibilitatea inserarii unui timer-start la inceputul lucrului la un paragraf sau la ceea ce faci si un timer-stop la sfirsitul lucrului din momentul respectiv. Cumuleaza timpii pe diverse zile.
Are agenda programabila, calendar, TODO list.
Poate incorpora cod Latex pentru chestiuni care necesita tunari speciale, poze, formule matematice, organigrame diverse, calcule.
Daca exista inters pentru acestea, pot pune citeva fisiere de demonstratie, originalul ASCII si rezultatul .pdf.
De retinut ca, la fel ca la orice aplicatie, un timp de invatare este necesar, insa nu foarte exagerat.
L