Office 16 [zvonuri si beta]
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 18.10.05

In ultimele zile s-a tot zvonit despre aparitia unui nou Office. Unii zic ca o sa apara in primele luni ale lui 2015. Managera Office de la Microsoft ar fi declarat ca ambele versiuni (PC si Mac) vor fi lansate in al doilea semestru 2015. Cum ar fi, peste un an - p-acolo.
Celelalte zvonuri spuneau ca versiunea de Mac o sa aiba aceleasi facilitati / functionalitati ca cea de PC. (Mai tine cineva minte cum Office 2004 era peste versiunea PC?)

Anyway, pe mine ma intereseaza (nu prea mult, dar totusi) daca in sfarsit Office o sa fie facut in Cocoa. De Swift nu pomenesc…

[ Modificat: 05 Martie 2015 06:51 PM de altero ]

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator

Au confirmat azi.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Tg.Mures
Macuser din: 11.01.08

Este disponibil de astazi Office 2016 preview, gratuit pentru toti utilizatorii de Mac avand minim OS 10.10 smile
http://products.office.com/en-US/mac/mac-preview

Semnătură 

Publicitatea este minciuna legalizată-H.G. Wells

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator

Merci smile

Veste buna: in sfarsit e facut in Cocoa: stie a vorbi romaneste (foloseste corectorul OS X-ului).

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: București
Macuser din: 21.04.12

Voi ati reusit sa descarcati pkg-ul? La mine se blocheaza dupa numai 200-300 MB (din cei 2.4GB).

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Canada
Macuser din: 24.08.06

O mers bine azi!
Cred ca depinde de ora la care incerci! Eu l-am scos pe la 2PM, deci cand americanii erau mai “cuminti” :D

Semnătură 

• Forget everything you know about life, and just open your eyes… This is a revolution of the mind •

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Administrator

Cumva, tot au evitat Cocoa. Nu foloseste spellerul din OS X, il are pe al lui.
Ceea ce nu e neaparat rau.

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member

E oficial, Office 2016 for Mac: https://blogs.office.com/2015/07/09/office-2016-for-mac-is-here/
Disponibil pentru cei care au Office 365 (9.99$/luna sau 99$/an).

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member

Nu mai avem buton “Edit”, asa ca ...
Tot pe blogul de mai sus scrie ca Office 2016 for Mac va fi disponibil ca produs stand-alone din septembrie 2015. Pana atunci, doar pentru clientii Office 365.

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 19.01.08

Descarcat si instalat…
Prima impresie e misto, chiar foarte misto. Revin dupa vateva zile de ultilizare intensa.

Semnătură 

Batman foloseste Mac

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 10.02.12

Am cumparat acest office 2016 pentru mac, instalat, merge totul ok (mi s-a blocat de vreo 2 ori la iesire dar nu conteaza)

Ce problema intampin cu Outlook, am configurat ca smtp si po 3 un cont de Outlook.com. In acest mod nu mi se sincronizeaza contactele si nici calendarul. Din App Web oultlook.com, pot exporta doar .csv, Outlook.ul din office 365 nu recunoaste .csv xi doar pst…cum niaba fac sa imi aduc contactele pe local, in Oultlook 365?

Multumesc

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Macuser din: 23.03.09
cuculea - 04 August 2015 07:47 PM

...cum niaba fac sa imi aduc contactele pe local, in Oultlook 365?

În funcție de tipul de abonament Office 365, contul poate să fie de tip Exchange (sincronizează mail, calendare, contacte) sau doar IMAP, POP3 (sincronizează doar mail).

Dacă zici că în Web App ai contacte și calendar ar trebui să fie cont Exchange și îl configurezi așa:
https://support.office.com/en-us/article/Add-an-Exchange-or-Office-365-account-to-Outlook-2016-for-Mac-a8d1ede6-f2d6-441d-8013-a08ab5c29d50

Dacă totuși e doar mail:
https://support.office.com/en-us/article/Add-an-email-account-to-Outlook-2016-for-Mac-60a03300-9f45-49a8-ade8-a23285ace6e2

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 10.02.12

Da…e clar, am tip pop3-smtp.

Cium fac sa il transform in Excahge? unde asi putea?

Multumesc frumos

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 12.06.10

A meritat asteptarea de 5 ani! Arata bine, se misca misca bine, au fost adaugate multe din feature-urile care lipseau fata de versiunea pentru PC. Outlook e putin ciudat ingrat cu OS X - nu exista full-screen adevarat, posibil pentru ca inca exista comenzi care nu sunt disponibile decat in bara de meniu. Integrarea cu OneDrive scartaie putin, dar e utilizabila.

Semnătură 

