1 din 2
1
Fibra optica si Utp
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 11.03.13

La noua locatie cei de la rds au venit si mi-au instalat fibra optica pana in casa care intra direct in routerul lor huawei
Eu pana acuma peste tot am time capsule cel ce suporta AC
Routerul lor huawei din ce banuiesc nu au suport AC deci banda pt care platesc (500mbs) nu este suportata prin WIFI

Am cumparat iar un time capsule si pt acea locatie dar cablu de internet ce intra in routerul lor este fibra optica si nu utp si nu il pot baga in time capsule sau in laptop/imac etc
Ce se poate face?
Exista priza in perete care sa fie cumva pe post de adaptor/convertor care sa uneasca fibra optica si sa aibe iesire utp?

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

Sau sa ii chem din nou pe cei de la RDS sa le zic cablu care intra in casa sa fie UTP?
Pe mine o doamna imi zicea ca cu cablu utp pierd din performante dar din cultura mea stiu ca cu cablu utp cat5 sau cat6 merge pana la 1000mbs

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Bacau/Iasi
Macuser din: 05.02.13

Pai, de ce nu faci Bridge intre routerul lor (despre care, din cate stiu, parca are iesirea) si al tau TC?

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

eu vreau router cat mai puternic ca sa leg toate dispozitivele mele wireless..si singura solutie sa fie cat mai multe cabluri? cablu optic-router cablu upt router…
am renuntat de mult la cablaraie si nu intentionez sa revin
eu tin unicul router langa cablu de net si atat

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 20.07.10

modemul huawei esteunul special, pe el vin semnalul tv, voce si net, nu ai cum sa-l inlocuiesti cu un mediaconverter ca sa intri direct in router. legi huawei cu routerul apple pe cupru, setezi apple sa fie bridge (sa nu mai faca nat) si sa nu dea ip-uri (opresti dhcp-ul) si pe partea de wireless tot la fel, mod AP.

eu asa vad solutia.

Semnătură 

*Mac Mini (Late 2012), 2.5GHz Intel Core i5, 4Gb DDR3, 120Gb SSD
*iPhone SE Space Gray, 16GB; Apple Watch Sport 38mm Space Gray;
*2 x PS3 Slim 120Gb, XBOX 360 Slim 640Gb, XBOX Classic 250Gb, Wii, Wii U, NDS Lite, NES, Raspberry Pi, PSP;
*Canon 550D, Fujifilm S6500FD

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Bacau/Iasi
Macuser din: 05.02.13
cashonly - 10 Noiembrie 2015 03:31 PM

modemul huawei esteunul special, pe el vin semnalul tv, voce si net, nu ai cum sa-l inlocuiesti cu un mediaconverter ca sa intri direct in router. legi huawei cu routerul apple pe cupru, setezi apple sa fie bridge (sa nu mai faca nat) si sa nu dea ip-uri (opresti dhcp-ul) si pe partea de wireless tot la fel, mod AP.

eu asa vad solutia.

Cam la asta m-am referit si eu, dar colegul cauta o slutie sa scape de unul dintre device-uri (modemul lor) sau macar de un cablu.

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Caransebes
Macuser din: 05.02.11

Buna seara,asa s- a intimplat si la mine,au venit au pus un modem wi- fi ( eu zic ca este un model bun,peste medie) optic. Singura solutie a fost sa leg de el airportul cu un cablu utp scurt si am pus Airportul In mod punte ... si da am download cu 5,6 m wifi(asa imi spune bittorrentul). Este fibra optica ,eu zic ca este superioara firului si modemul primit de la ei este peste medie,nu am fire in casa ,uncablu optic care intra in poe si un cablu foarte scurt din poe in AC(asta daca vreau sa pun AC).
O seara frumoasa

Semnătură 

From Russia with love guy

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member
Din: Ostratu, IF
Macuser din: 15.03.07

Salut, din experienta mea cu aceste chinezarii de terminale GPON, la NextGen cei drept, Corbeanca. Daca legi pe sarma dupa el routere Apple in bridge, GPON-ul incepe sa dea rateuri si se blocheaza. Eu am sunat la NextGen si i-am rugat sa-mi seteze GPON-ul in bridge. Am legat prin cablu un AirPort Extreme la el, si routerul de la Apple face NAT pentru retea. De atunci nu am avut nici un blocaj. Am 3 routere Apple in casa pentru acoperire.

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

Momentan am legat cu cablu utp de routerul huawei routerul meu si este diferenta…deci clar Time capsule ca semnal wifi si putere este ani distanta
Deci aveam prin wifi huawei 60mbs dll iar aplicatiile se descarcau pur si simplu ca si cum aveam 1mbs, nu stiu de ce DAR prin legarea prin utp la Time capsule si conectarea tuturor deviceurilor la banda 5ghz pur si simplu am 276mbs din cei 300mbs ce am in contract si totu merge cum trebuie

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

cred ca modul wifi are probleme routerul huawei pur si simplu nu inteleg cum in teste dll cu 60mbs iar orice aplicatie o dll cu 1mbs. Am incercat si de pe mac si ios si windows
poate or exista ceva setari in modul wifi de la huawei

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRank
Jr. Member
Macuser din: 20.12.11

Salut,

Prinzi cumva cei 276 mbps (speedtest.net) pe wifi cu un Time Capsule? Daca da imi poti spune te rog ce Gpon ai instalat?

Multumesc

Semnătură 

watch 42mm Stainless Steel Case with Milanese Loop
Iphone 6 16 gb
Iphone 5s Silver 16 gb
Retina Macbook Pro 15” Late 2013 2,3 Ghz Intel Core i7,  16 GB RAM, 512 Flash storage, Nvidia GT 750M.
Retina MacBook Pro 13” Late 2013 2,4 Ghz Intel Core i5, 8 GB, 256 Flash storage.
Airport Time Capsule 2TB 5th generation
Ipad 3rd generation Wifi only 16GB
Ipad Mini Retina Wifi only 16GB

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

pur si simplu am lasat routerul lor asa cum era am bagat cablu utp intre ele, si dupa am configurat time capsule si am activat 5ghz band si m-am conectat
pt a avea dll mare si apropiat de cel maxim trebuie sa ai ac activat si ssd

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRank
Jr. Member
Macuser din: 20.12.11

Si care este viteza obtinuta?

Semnătură 

watch 42mm Stainless Steel Case with Milanese Loop
Iphone 6 16 gb
Iphone 5s Silver 16 gb
Retina Macbook Pro 15” Late 2013 2,3 Ghz Intel Core i7,  16 GB RAM, 512 Flash storage, Nvidia GT 750M.
Retina MacBook Pro 13” Late 2013 2,4 Ghz Intel Core i5, 8 GB, 256 Flash storage.
Airport Time Capsule 2TB 5th generation
Ipad 3rd generation Wifi only 16GB
Ipad Mini Retina Wifi only 16GB

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

prin cablu daca il conectez la laptop sau orice este 290mbs, prin wifi ac cam 260-265mbs

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

Chiar si aici in locatia unde sunt acum, sunt conectat direct la Time Capsule prin wifi si din 100mbs contractul standard rds am 92mbs dll

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRank
Member
Din: 7 coline
Macuser din: 11.01.07

Ia un cablu și conectează routerul de la RDS cu Airport-ul tău (WAN) și-o să ai fix ce primești de la RDS. Ar trebui să funcționeze fără nicio problemă.
Eventual, ca să nu te încurci cu prea multe semnale wireless, poți dezactiva WiFi-ul din routerul de la RDS.

Sau îți pui Airport-ul în bridge (singurul server DHCP devine routerul de la RCS&RDS;) și gata. Nu cred că are vreo legătură cu modemul vitezele pe wirelss pe care le obții.

Și fără vreo legătură prea mare cu subiectul, eu am un router TP-Link care-mi dă pe wireless la fel ca pe fir: 100 Mbs.
Poate mută un moderator topicul aici smile

[ Modificat: 11 Noiembrie 2015 01:29 AM de akbar ]

1 din 2
1